Gmina kwitnie i pięknieje… a co z Bezrzeczem?

Wpis na mojej stronie dotyczący interpelacji [link] sprowokował mnie do odwiedzenia wszystkich miejscowości w naszej Gminie. Chciałam zobaczyć jak wyglądają przede wszystkim obiekty sportowe, place zabaw i miejsca rekreacyjne, które bywają wizytówkami miejscowości.

Wpis będzie długi ale dotrwajcie do samego końca. Poświęćcie 5 min i jeśli mieszkasz w Bezrzeczu powiedz co sądzisz? Może ja się mylę??? 

 

No cóż, jestem pod ogromnym wrażeniem, bo praktycznie każda ale to każda miejscowość się rozwija, pięknieje i zaskakuje. Skupiam się wyłącznie nad placami zabaw i obiektami sportowymi, nie mówię o drogach, chodnikach czy oświetleniu, to temat na inny czas.

 

Zacznę od naszych sąsiadów:

WOŁCZKOWO

Wołczkowo rozrasta się z roku na rok, mieszkańców przybywa tak jak u nas. Liczba osób zameldowanych na rok 2019 to 1877.

Mieszkańcy Wołczkowa już teraz mogą korzystać z pięknego dużego, trawiastego boiska do piłki nożnej, które (sprawdziłam) jest otwarte, tak jak i boisko wielofunkcyjne z bezpieczną nawierzchnią poliuretanową. Obok mieści się zaplecze z szatniami i toaletą. Jest też piękny plac zabaw dla najmłodszych i obszerny plac z ławami, gdzie można zorganizować większą imprezę plenerową. Przed wejściem na ten obiekt jest siłownia tzw. pod chmurką, a ścieżka rowerowa, która w tej chwili jest budowana tylko uatrakcyjnia tę miejscowość. Dodatkowo przy kościele jest ładny skwer gdzie znajdują się przyrządy do ćwiczeń oraz kilka urządzeń do zabaw dla maluchów. Przy ulicy Lipowej 11a znajduje się budynek Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek gdzie mieści się biblioteka i klub gdzie często organizowane są różnego rodzaju spotkania, koncerty czy zajęcia dla dzieci. Dodam jeszcze, że główna droga powiatowa która przebiega przez Wołczkowo zostanie już niebawem wyremontowana, chodzi o ulicę Lipową. Gmina Dobra zarezerwowała w budżecie na ten rok 1.000.000 zł na pomoc finansową dla Powiatu Polickiego na remont drogi powiatowej nr 3907Z Wołczkowo – Dobra.

DOBRA

Dobra, to miejscowość gdzie mieści się Urząd Gminy Dobra i jest naszą nazwijmy to stolicą. Liczba osób zameldowanych w roku 2019 wynosiła 3523 i każdego roku liczba mieszkańców wzrasta. Dobra, to trzecia co do wielkości miejscowość w naszej gminie.

W Dobrej najlepiej widać jak się zmienia wszystko na lepsze. Ścieżka rowerowa w toku, remonty dróg również idą pełną parą, każdy praktycznie skwer zadbany. Wjeżdżając do miejscowości Dobra można odnieść wrażenie, że ludzie, którzy tu mieszkają mają wszystko czego im potrzeba. Od 2 lat dzieci uczą się w pięknych i godnych warunkach, a zaplecze sportowo-rekreacyjne zachęca mieszkańców do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Młodzież na tyłach szkoły ma skatepark z prawdziwego zdarzenia, obok są ogólnodostępne dwa korty tenisowe. Dorośli i dzieci mogą korzystać do woli z orlika w którego skład wchodzi boisko wielofunkcyjne oraz boisko do gry w piłkę nożną. Jest stół do pingponga oraz stół do gry w szachy. Maluchy mają ogrodzony plac zabaw. Starsi mogą poćwiczyć na siłowni pod chmurką i atrakcją jest również mini golf. Można tu przyjść pobawić się czy odpocząć. Oczywiście są też ogólnodostępne toalety.  Wszystko to pod czujnym okiem osoby zatrudnionej przez gminę, która ma za zadanie pilnowania całego obiektu.

Na ulicy Granicznej 31 mieści się Gminne Centrum Kultury i Bibliotek gdzie mieszkańcy mają możliwość skorzystania z biblioteki oraz mogą uczestniczyć w spotkaniach, koncertach czy zajęciach organizowanych przez GCKiB.

Kolejną atrakcją i miejscem do organizowania imprez plenerowych, zawodów sportowych czy organizowania meczy piłkarskich znajdziemy na ulicy Sportowej w Dobrej. To tam mieści się duże zadbane boisko piłkarskie, a obok jest plac z zadaszoną sceną gdzie można organizować koncerty plenerowe. To tu co roku odbywają się gminne dożynki czy festiwal róż.

Ścieżka ekologiczno-edukacyjna

Jest też coś co sprawia, że okoliczni mieszkańcy na prawdę utwierdzają się w tym, że gmina się rozwija.  Ścieżka została oddana do użytku 08.06.2018, ma długość 3 330,2 m. Trasa przebiega terenami leśnymi od ul. Osiedlowej w Dobrej do samego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt i Domu Kota przy ul. Zwierzynieckiej.

Polecam to miejsce, wszystkich tym, którzy  lubią bliski kontakt z przyrodą. Ścieżka idealnie nadaje się do jazdy rowerem, do spacerowania jak i do treningu biegowego.

BUK

Kolejną miejscowością, tuż obok Dobrej jest Buk. Bardzo urokliwa miejscowość, która osobiście podoba mi się najbardziej. Pamiętam ją jakieś 10 lat temu i teraz, to nie ta sama miejscowość. Zacznę od liczb w 2019 roku osób zameldowanych w Buku było 310 i przyrost mieszkańców nie jest duży patrząc na lata poprzednie. Buk w porównaniu z Wołczkowem czy Dobrą, to mała mieścinka, a raczej wioska, która charakteryzuje się zabudową jednorodzinną i mnóstwem zieleni dookoła, pól i łąk.

Co takiego zachwyca mnie w Buku? Ścieżka rowerowa tuż przy samej granicy. Uwielbiam ją! Cisza, spokój i przyroda! Idealna na rower, hulajnogę czy wrotki. Przy zabytkowym kościele znajdziemy mały, zadbany i różany skwer z pomnikiem Elizabeth von Arnim, która jest, taką naszą wizytówką. O ścieżce i trasie rowerowej już kiedyś pisałam zachęcam do poczytania [link]

 

Kolejnym miejscem w tej małej, urokliwej miejscowości jest, jadąc w stronę Łęg, ale nie wyjeżdżając jeszcze z Buku, po lewej stronie, teren rekreacyjno-sportowy, gdzie znajduje się piękna świetlica środowiskowa, gdzie dzieci z Buku biorą udział w bardzo ciekawych projektach. To tam mogą odrabiać lekcje, tam mogą brać udział w różnego rodzaju warsztatach. Przy świetlicy jest ogromny teren rekreacyjny z dużą wiatą i miejscem na ognisko. Plac zabaw zachęca do zabawy małych i dużych. Niewątpliwie największą atrakcją jest duża tyrolka. Tuż za placem zabaw, za ogromnym wałem ziemnym znajdują się dwa boiska, jedno nowe z tworzywa poliuretanowego i drugie trawiaste do gry w piłkę nożną. Teren jest zadbany i widać, że koszony na bieżąco. Dzieciaki prócz atrakcji na placu mogą bawić się w pobliskim lasku, na wielkiej skarpie gdzie widać, że to takie ich ulubione miejsce. Teren jest zagrodzony, daleko od ulicy co sprawia, że czujemy się bezpieczni.

Za każdym razem jak tam jestem ze swoimi dziećmi, to zazdroszczę mieszkańcom Buku takiego pięknego i wychuchanego miejsca.

 

Już wspominałam o skwerku przy kościele w Buku gdzie pośród róż góruje pomnik Elizabeth von Arnim, a obok mieści się maleńki i ciekawy plac zabaw dla najmłodszych.

 

MIERZYN

Mierzyn to największa miejscowość w naszej gminie gdzie w roku 2019 zameldowanych osób było 8009. Mierzyn jest olbrzymi i każda jego część ma inny charakter. Jedna część, to zabudowa jednorodzinna czy bliźniacza, druga to zabudowa wielorodzinna z dużymi osiedlami, a jeszcze inna, to część przemysłowa. W Mierzynie znajduje się duża szkoła przy ulicy Kolorowej i już niebawem zostanie otworzone nowe duże przedszkole, które pomści pond 220 dzieci. Dodatkowo przy ulicy Weleckiej 30 mieści się budynek w którym jest przedszkole na 90 osób.

W Mierzynie odczuwa się lekki chaos jeśli chodzi o zabudowę ale jeśli chodzi o infrastrukturę sportowo-rekreacyjną mieszkańcy Mierzyna nie mogą narzekać. Mają piękny teren „Mierzyniankę”, która mieści się na ulicy Nasiennej 20. To kompleks sportowy i rekreacyjny gdzie znajduje się boisko do gry w piłkę nożną, boisko do siatkówki, jest rampa dla deskorolkowców, jest ścieżka zdrowia z przyrządami do ćwiczeń, jest wieża widokowa, plac zabaw dla maluchów, miejsce na grilla, scena gdzie można zrobić mini koncert. Jest całe zaplecze gospodarcze z toaletami. Jest też ciekawe miejsce gdzie można posiedzieć w spokoju i np. poczytać książkę przy urokliwym stawie. To naprawdę bardzo fajne i potrzebne miejsce w tak dużej miejscowości. Jeśli czegoś brakuje w Mierzynie, to jedynie świetlicy z prawdziwego zdarzenia, bo na tak dużą miejscowość niestety mieszkańcy, Rada Sołecka czy koła gospodyń, stowarzyszenia nie mają gdzie się spotykać.

Mierzynianka

 

Boisko na Długiej

Mierzyn na ulicy Długiej 20c ma boisko do gry w piłkę nożną, takie z prawdziwego zdarzenia gdzie rozgrywane są mecze. Na ulicy Długiej mieści się drużyna GKS Mierzynianka Mierzyn, która ma długą historię. Do największych sukcesów klubu należy okres gry w IV lidze w sezonach 2005/2006 i 2006/2008. Stadion na Długiej ma trybuny i zaplecze sanitarne gdzie mieszczą się szatnie i siedziba klubu. Trenerem GKS Mierzynianka jest Radny Gminy Dobra tej kadencji Mateusz Maciejewski.

zdj. FB GKSMierzynianka-Mierzyn

 

DOŁUJE

Sołectwo Dołuje to piękna i malownicza miejscowość z zabudową jednorodzinną gdzie pobliskie lasy zachęcają do długich spacerów. Liczba zameldowanych mieszkańców Dołuj w roku 2019 wynosiła 1275. Patrząc na statystyki pod względem liczebności zajmuje 5 miejsce.

Ptasi Zakątek


Dołuje mają swoją sztandarową atrakcję ekologiczną Ptasi Zakątek na ulicy Tura. Miejsce, to znajduje się pośród domów jednorodzinnych i wkomponowuje się w otoczenie. Teren użytku to zbiornik wodny z brzegami porośniętymi trzciną i niskimi drzewami. Obszar stanowi siedlisko około 50 gatunków ptaków w tym 44 prawnie chronionych, 9 gatunków płazów i 2 gatunki gadów. Użytek ekologiczny stanowi formę ochrony przyrody i spełnia rolę społeczno-edukacyjną dzięki powstałej ścieżce edukacyjnej i ciągu spacerowego, który służy do obserwacji ptaków w formie pomostu z punktem widokowym i tablicami informacyjnymi. Pomost jest drewniany w kształcie nawiązującym do sylwetki jaszczurki.

Teren rekreacyjno-sportowy na Pięknej

Kolejna atrakcja otwiera się dla mieszkańców Dołuj już niebawem. No i powiem szczerze, że ścisnęło mnie w żołądku jak to zobaczyłam na własne oczy. To będzie niesamowite miejsce dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Teren rekreacyjno-sportowy mieści się na ulicy Pięknej, praktycznie na tyłach szkoły podstawowej w Dołujach. Teren położony na uboczu gdzie idealnie wkomponowuje się w otoczenie. Wszystko ogrodzone i zaprojektowane tak by każdy znalazł coś dla siebie. Jest boisko wielofunkcyjne z trybunami, miejsce gdzie będzie można pojeździć wrotkami, hulajnogą czy deskorolką, jest ciekawie zabudowana, duża zjeżdżalnia tzw. małpi gaj.  Są urządzenia dla maluchów od huśtawek po piaskownicę. Są miejsca do gry w szachy i pingponga. Będzie można również rozpalić ognisko i upiec sobie kiełbaski. Są ławeczki gdzie będzie można posiedzieć w cieniu wśród drzew, a nawet jest hamak, który zapewne będzie oblegany 😉

Dodam jeszcze, że w Dołujach na ulicy Żubrzej jest budynek gdzie mieści się duża świetlica, a obok zadbana zielona część z siłownią pod chmurką.

W tej chwili trwają prace budowlane na ulicy Daniela gdzie powstaje lapidarium. Koniec prac zaplanowany jest na 10.10.2020 roku.

grafika ze strony Gminy Dobra

 

Byłam w Grzepnicy, Wąwelnicy, Rzędzinach, Łęgach i innych miejscowościach w naszej Gminie i jestem pod wrażeniem. Wszystkie miejscowości kwitną, rozwijają się i widać gołym okiem, że dba się o małych i młodych mieszkańców gminy. Oczywiście w każdej miejscowości czegoś brakuje, a to utwardzenia drogi, a to chodników, lamp czy czegoś tam innego ale w mniejszym lub większym stopniu widać zmiany, widać rozwój.

 

No właśnie widać rozwój….

 

To teraz czas na naszą miejscowość.

 

BEZRZECZE

Tak jak napisałam na początku skupiam się na terenie rekreacyjno-sportowym, inne rzeczy odkładam na bok.

 

W roku 2019 zameldowanych mieszkańców było 4964 i wciąż nas przybywa.

Muszę wspomnieć o rozbudowanej szkole w Bezrzeczu przy której mieści się boisko wielofunkcyjne i plac zabaw. Jednak teren ten jest niedostępny w weekendy czy w okresie wakacyjnym. Dzieci oczywiście próbują dostać się na obiekt, przeskakując przez płot, bo chcą pograć, pokopać piłkę na porządnym obiekcie.

 

Druga miejscowość pod względem liczebności ma jedno przedszkole które zlokalizowane jest w bloku mieszkalnym przy ruchliwej ulicy Koralowej 61B i pomieści jedynie 25 dzieci!

Jest również oddział przedszkolny zlokalizowany w budynku szkolnym przy ulicy Górnej gdzie odział może liczyć 75 osób. W budynku funkcjonują cztery oddziały, do których uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Dostanie się do przedszkola w Bezrzeczu, to jak gra w totolotka.

 

Mamy też klub, a raczej klubik należący do GCKiB, który mieści się w bloku mieszkalnym przy Koralowej 61C. Mieszkańcy marzą o klubie z prawdziwego zdarzenia gdzie można by było organizować spotkania czy koncerty.

 

Co ma Bezrzecze dla poprawy komfortu życia mieszkańców?

 

Mieszkam w Bezrzeczu od ponad 12 lat i niestety widzę jedno: widzę jak Bezrzecze brzydnie i jak stało się zaniedbane i pozostawione same sobie.

Na temat Bezrzecza tylko się mówi, a nie robi się nic. Od lat tylko pokazuje się nam piękne projekty i koncepcje.

 

Jedyny teren rekeracyjno-sportowy jaki mamy, mieści się przy ulicy Górnej i niestety na tą chwilę szpeci naszą miejscowość.

Boisko od lat porasta, zarasta i niszczeje. Wykrzykuje się nam, że nie jesteśmy pępkiem świata, że są inne też miejscowości, które również chcą być piękne. Tylko, że my nawet nie jesteśmy kością ogonową, zostaliśmy zepchnięci na margines.

 

Młodzież w Bezrzeczu czeka od 2017 na PUMPTRACKA, czyli rowerowy plac zabaw, który wygraliśmy w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego. Dzieciaki przestały wierzyć, że on kiedykolwiek powstanie.

 

Plac zabaw jedyny jaki jest na terenie, jednej z największej miejscowości w Bezrzeczu, budzi wiele zastrzeżeń przez osoby korzystające z tego miejsca. Przyrządy są wyłącznie dla najmniejszych dzieciaczków. Młodzież nie ma nic…. Może jedynie posiedzieć pod chwiejącą się wiatą lub pójść gdzieś na „kamień” i …???

 

Jest jedynie boisko wielofunkcyjne z bezpieczną nawierzchnią poliuretanową, ale jedynie co tam można zrobić to pograć w kosza, co niekoniecznie musi być idealną rozrywką dla każdego młodego człowieka.

 

Boisko w Bezrzeczu

Boisko do gry w piłkę nożną jest od lat wyłączone z użytkowania gdyż nie nadaje się do niczego. Mieszkańcy mówią, że to tzw. „dzikowisko”, a nie boisko.

 

Mamy oczy i widzimy jak wygląda Bezrzecze, więc niech mi nikt nie mówi, że przecież nie jesteśmy najważniejsi. Cała nasza gmina kwitnie prócz Bezrzecza. Więc nie chcę już słyszeć, że małe miejscowości też chcą być piękne i mieć to czy tamto. Byłam i widziałam, jesteście piękni i aż dech zapiera widząc jak się rozwijacie, jak kwitniecie.

 

Pani wójt czas zabrać się za Bezrzecze i jego SERCE!

 

 

Teraz rozumiem inne miejscowości. Widząc to co dzieje się u Was macie prawo do tego, by powiedzieć bezrzeczanom „ale o co wam chodzi, przecież nam się żyje dobrze, przecież gmina pięknieje„. Patrzycie z perspektywy swojej miejscowości i to rozumiem.

 

Ja patrzę z perspektywy mieszkańca Bezrzecza i widzę co się dzieje, a praktycznie nie dzieje się NIC!

 

Jeśli mieszkasz w innej miejscowości zatrzymaj się na chwilę u nas, rozejrzyj się, może zrozumiesz, może poczujesz naszą frustrację…

 

Teraz czas na Bezrzecze!!!

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

 

14 Komentarzy

 1. Ewa
  10 lipca 2020    

  Potwierdzam wszystkie miejsca piękne 🙂

  Bezrzecze również czeka, prosi aby wreszcie i tutaj wykonać obiecane inwestycje.

 2. Ola
  10 lipca 2020    

  Czekają dzieci i młodzież na pumotrack, orlik…smutne dalej czekamy…Niestety nie mam możliwości, aby dzieci wozić do sąsiednich miejscowości aby pogralo w piłkę nożną, spędziło czas na zagospodarowany i bezpiecznym terenie.

 3. Wyborczy
  10 lipca 2020    

  Bezrzecze nie ma nawet chodników do spacerowania, co dopiero mówić o atrakcjach. Wszędzie tylko płyty betonowej rozpędzone auta.

 4. Aga
  10 lipca 2020    

  Z niecierpliwością czekam na chociażby boisko dla naszych dzieci, które są spragnione sportu. Często ludzie mówią, że to pokolenie do niczego się nie nadaje, tylko telefony, komputery, tablety a w głowie pustka. Otóż dzieci chcą uprawiać sport, chcą się uczyć mają wysokie ambicje. Liczę na to, że w naszym kochanym Bezrzeczu pojawi się więcej miejsc, z których będą mogły korzystać i cieszyć się dzieciństwem.

 5. Matros
  11 lipca 2020    

  Rowniez zauwazylem ze Bezrzecze traktowane jest po ,, macoszemu ,,.
  Pytanie dla czego?

  • Marcelina
   11 lipca 2020    

   Kochany Matrosie, harcerka która chce rozpalić ognisko pociągnie zapałkę o …, a nie za pałkę …. .
   Wracając do Twojego pytania, nie wiem dlaczego.

   • Matros
    11 lipca 2020    

    Przepraszam za wszystkie bledy ortograficzne:

    1. Dzis jestem dyslektykiem, kiedys tumanem 🙂
    2. Pisze z zagranicy , ni jak nie ogarniam niemieckiej klawiatury.
    3. Roznie z tymi harcerkami bywalo

    Jeszcze raz wszystkich serdecznie pszepraszam.

 6. Sąsiedzi
  13 lipca 2020    

  Szkoda tylko że moje dzieci się nie doczekają, wyjadą na studia zanim powstanie dla nich infrastruktura. Trzeba uderzyć. Trzeba stworzyć jakąś petycję, podpisać, przekazać władzom i do wiadomości mediów…nacisk…presja

 7. Monika z Bezrzecza
  14 lipca 2020    

  To niestety gorzka prawda, że w Bezrzecze jest pomijane w inwestycjach!!!
  Najbardziej boli brak ścieżek rowerowych w Bezrzeczu. Jeśli chcemy bezpiecznie pojeździć z dzieckiem na rowerach, to musimy się (i rowery) pakować do auta, żeby dojechać do Dobrej/Buku na bezpieczną ścieżkę rowerową. Jest już prawie skończona ścieżka rowerowa przez Wołczkowo do Dobrej i na Głębokie, a co z Bezrzeczem??? Nadal nic :-((( Dlaczego my, mieszkańcy drugiej co do wielkości miejscowości w Gminie Dobra, jesteśmy spychani na margines inwestycji gminnych???!!!
  Plac zabaw jest też słaby – pomimo jego rozbudowy w 2018 roku (w trakcie której powstała bardzo słaba tyrolka – raczej dla maluszków, dla starszego przedszkolaka już jest niesatysfakcjonująca) jest on nadal niewystarczający jak na potrzeby tak szybko rosnącego Bezrzecza. Ostatnio trafiliśmy na plac zabaw i świetlicę w Buku i zadziwiliśmy się! Takie świetne miejsce w 15 x mniejszym od Bezrzecza Buku! Tez takie byśmy chcieli w Bezrzeczu!!!

  • Monika z Bezrzecza
   20 lipca 2020    

   Właśnie przeczytałam, że budowana jest nowa ścieżka rowerowa Łęgi-Stolec – 5 km!
   A jakie ścieżki rowerowe będą budowane do/w Bezrzeczu???

   • MKRS
    23 lipca 2020    

    Bezrzecze wydaje sie wielu, ze nalezy do Szczecina

 8. Lolek
  15 lipca 2020    

  A może to naciskać na połączenie ze Szczecinem?

 9. Ela
  20 lipca 2020    

  Zgadzam się z treścią powyższego tekstu. Miejsce do rekreacji i zabawy w Bezrzeczu jest słabe i po prostu brzydkie. Nie lubię tam przychodzić. Brakuje mi roślinności, która by oddzieliła plac zabaw od ulicy.
  W Wołczkowie jest przytulniej, ale plac zabaw tylko dla maluszków.
  Na Mierzyniance super jest jeziorko.
  A ostatnio najczęściej jeździmy na plac Misia Wojtka. Jest tam super.

 10. sąsiad z Wołczkowa
  23 lipca 2020    

  Tak przenieście się do Szczecina. Oni wam wszystko zbudują raz dwa. 😉
  A tak serio. Z tego co pamiętam to teren rekreacyjny przy ul. Górnej został zbudowany przed innymi obiektami wspomnianymi przez autorkę. Remont ulic Koralowej i Górnej jest odkładany przez Szczecin a nikt nie zrobi tam drogi rowerowej bez remontu tych ulic. Nie wiadomo też jak jest z dostępnością terenów gminnych. Dziś podobno podpisano porozumienie o partnerstwie i współdziałaniu w sprawie realizacji nowego połączenia drogowego miejscowości Bezrzecze i Wołczkowo ze Szczecinem. W teorii ma być tam droga rowerowa. Osobiście uważam, iż wymienione przez autorkę obiekty za częściowo chybione. Lepsze byłyby obiekty mniejsze (skwery, małe parki, boiska czy place zabaw) ale gęściej rozmieszczone. Pozdrawiam Wszystkich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 
Bezrzecze Prognoza pogody