Czas na reanimację boiska gminnego w Bezrzeczu

Dokładnie 3 lipca 2017 minął termin zgłaszania projektów do Budżetu Obywatelskiego w naszej Gminie.

Poznajcie projekt jaki został zgłoszony przez naszego Sołtysa Piotra Piosickiego.

Czy w Bezrzeczu powstanie pierwszy w regionie rowerowy Pumptrack?

Co to jest PUMPTRACK? Co to jest POMPOWANIE?

źródło zdjęcia: Gmina Goleniów

W dużym skrócie pumptrack to specjalny tor na którym możemy nabierać prędkości i jeździć w kółko bez pedałowania. Wykorzystujemy do tego celu technikę pompowania, czyli odciążanie i dociążanie roweru poprzez odpowiednią pracę ciałem, tak aby możliwie lekko wjeżdżać na garby i szybko z nich zjeżdżać.
Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się, co ma jazda w kółko po asfaltowych lub ziemnych muldach do jazdy w terenie? Właśnie ma i to na prawdę sporo. Najważniejsze jest to, że daje mnóstwo frajdy. Właściwie jest to już wystarczający powód aby spróbować swoich sił na pumtpracku. Jednak poprzez pompowanie możemy wypracować dużo więcej niż ogromną porcję (dawkę) endorfin.

 • Pumptrack wymusza na nas pracę całym ciałem podczas jazdy na rowerze, z użyciem całego zakresu ruchu naszych nóg i ramion. Wystarczy kilka godzin na pumptracku aby przestać jeździć jakbyśmy połknęli kij od szczotki.
 • Poznajemy na czym polega aktywna jazda, w której to my decydujemy co robimy na rowerze. Po jeździe na pumpie bierne zwożenie się na rowerze niczym worek kartofli nie będzie już dla nas.
 • Dobry pumptrack ani przez moment nie jest płaski. Cały czas jedziemy na przemian góra, dół. Nic nie zdziałamy jeśli nie będziemy trzymać idealnej pozycji, cały czas korygując nasze ustawienie na rowerze aby pozostać w tzw. pozycji równowagi.
 • Pumptrack to również zakręty, naprawdę dużo zakrętów. Kilkanaście, kilkadziesiąt kółek na pumpie i będziesz skręcać niczym sportowy samochód z przeciążeniem 2g.
 • Pumptrack to równie idealnie kontrolowane środowisko, na którym po zrobieniu kilku kółek nic nas nie zaskoczy. Dzięki temu możemy się uczyć nie trzymać palców na klamkach hamulcowych “na wszelki wypadek” oraz patrzyć (patrzeć) możliwie daleko do przodu, daleko w zakręt, dwa zakręty do przodu, trzy zakręty do przodu… (niby obie formy poprawne ale patrzeć jakoś tak lepiej brzmi).

 

Gdzie byłby Pumptrack w Bezrzeczu?

Pumptrack miałby powstać na połowie nieużywanego dzisiaj boiska gminnego, które nie spełnia żadnych wymogów bezpieczeństwa przez to, iż jest sukcesywnie niszczone przez dziki. Zarośnięte, poryte boisko na dzień dzisiejszy straszy. Dlatego planujemy w pierwszym etapie, na połowie boiska zrobić pumptrack, który byłby idealnym miejscem dla młodzieży i dorosłych. Często robiąc cokolwiek w gminie myśli się o placach zabaw dla najmłodszych, a pomija się dzieci starsze.

Często rozmawiając z młodzieżą z Bezrzecza słyszę od nich, że nie mają co robić i, że tak na prawdę nie mają swojego miejsca. Pumptrack byłby doskonałym miejscem właśnie dla nich.

 

W drugim etapie (może trzecia Edycja Budżetu Obywatelskiego?) na drugiej części zaniedbanego boiska byłby orlik? Zobaczymy co czas przyniesie. Na tą chwilę skupiamy się na pierwszej połowie boiska i pumptracku! Potrzebujemy Waszej pomocy i głosowania.

Wspólnie możemy reanimować teren boiska gminnego!

Będziemy informować Was na bieżąco, od 4 lipca 2017 do 31 sierpnia 2017 trwa weryfikacja zgłoszonych projektów, a od 11 września 2017 do 02 października 2017 będzie trwać głosowanie.

 

 

 

Zobaczcie jak to wygląda w Goleniowie [kliknij TU]

 

Projekt został wcześniej skonsultowany z:
– Radą Sołecką i radnymi Bezrzecza;
– Prezesem klubu sportowego Bezrzecze-Wołczkowo;
– LZS Bezrzecze;
– Stowarzyszeniem Nasze Bezrzecze;
– Zarządcą dwóch dużych osiedli w Bezrzeczu;

źródło: http://pomba.pl/pumptrack-jest-dobry-na-wszystko/

Podobne wpisy

8 Komentarzy

 1. Ewa
  6 lipca 2017    

  popieram napewno zagłosuje tylko najważniejsze jeszcze fo breogrodzenie aby dziki nie zrobily znowu tego samego co z boiskiem 😉

 2. Jan
  6 lipca 2017    

  supet jesli jedno I drugie powstanie! do tego mocne ogrodzenie I wreszcie dzieci wykorzystają teren jak należy. bedzie prawdziwa okazja aby ruszyc sie z domu I spedzic czas w super miejscu Bardzo brakuje takiego miejsca u nas. nie będzie trzeba jezdzic za kazdym razem na azotu arenę:)

 3. Redakcja
  6 lipca 2017    

  Dlatego jak będzie już czas głosowania to musimy się zebrać i namawiać sąsiadów, znajomych, mieszkańców Gminy by głosować na nasz projekt. Jedno jest pewne, że jeśli wygramy to takie miejsce MUSI powstać. To samo tyczy się Serca Bezrzecza które wygraliśmy w roku poprzednim i uwierzcie trzymamy rękę na pulsie, bo serce Bezrzecza musi być zrobione jeszcze w tym roku.

 4. Karolina
  6 lipca 2017    

  Super pomysł! Nigdy wcześniej o pumptracku nie słyszałam… My zawsze jeździmy z dziećmi na teren hali na Zawadzkiego, bo rzeczywiście w Bezrzeczu nie ma miejsca żeby dzieciaki mogły bez stresu pojeździć na rowerze. Nawet gdyby to miał być zwykły prosty teren… Byle tylko nie wołać średnio co minutę „uważaj samochód”. Trzymam kciuki żeby się udało 🙂 raz daliśmy radę to i tym razem damy 😀

 5. Joanna
  14 lipca 2017    

  dziś odwiedzilam nasz teren” rekreacyjny” wielka żenada. Jak na dużą rozwijającą sie miejscowość, gdzie przybywa mieszkańców I podatników to śmiech na sali, a raczej łzy. Mierzyn ma mierzynianke, Dobra ma orlika, plac zabaw I korty, Wolczkowo podobnie, to w Buku obok kosciola jest bezpieczniejszy nie rozpadajacy sie plac zabaw. czas pokaze czy rzeczywiacie powstanie to serce Bezrzecza czy dalej bedziemy sie tulac po wszystkich innych terenach rekreacyjnych, a z naszego chociaż dziki skorzystają.

 6. Ewa
  14 lipca 2017    

  pumptruck jest również w parku w Słupsku świetna sprawa I dzieciom sie bardzo bardzo bardzo podobało:)))

 7. eR eS
  16 lipca 2017    

  Na drugiej części boiska proponowałbym zrobić wybieg dla psów.

  Trzymam kciuki za tegoroczny projekt, ale jakoś nie wierzę w jego urzeczywistnienie (vide tzw. serce Bezrzecza). Znam z autopsji miejscowość, w której budżet obywatelski to jedna wielka ściema i fikcja, bardzo by było szkoda, gdyby i tu była taka sytuacja.

  P.S. 1 Szkoda, że panu sołtysowi nie przyszło konsultować pomysłu z mieszkańcami tylko z koleżankami i kolegami.

  P.S. „Naprawdę” piszemy razem 🙂

  • Redakcja
   17 lipca 2017    

   Ja powiem tak…. jeśli Serce Bezrzecza nie dojedzie do skutku (a pilnujemy tego by się Gmina wywiązała) to ja kończę „udzielanie” się dla mieszkańców i Bezrzecza. We wszystko co się angażuję daję siebie w 100% ale faktycznie kiedyś zapał może mnie opuścić, jeśli efektów nie będzie widać….

   Do P.S. 1 – sołtys konsultował projekt z wieloma ludźmi, pisałam o tym. Dodatkowo każdy mieszkaniec ma możliwość w każdy 4 wtorek miesiąca przyjść na nasze zebranie (Rady Sołeckiej) i się wypowiedzieć lub zwyczajnie przyjść i zobaczyć o czym dyskutujemy, co robimy itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.