„Serce Bezrzecza” powstanie do końca maja 2018

W minioną środę tj. 25.10.2017 odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie stworzenia „Serca Bezrzecza”, które było wygraną podczas pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego. Obecni na spotkaniu byli pani Wójt, pracownicy Gminy, Radni z Bezrzecza, Sołtys Bezrzecza i Rada Sołecka.

 

Krótkie sprostowanie. Ponieważ my wszyscy jesteśmy niedoinformowani. Wielu z nas ma inne wyobrażenie o Budżecie Obywatelskim.

Czym jest Budżet Obywatelski?

Budżet Obywatelski, zwany również partycypacyjnym, jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w mieście w perspektywie kolejnego roku budżetowego. W skrócie oznacza to, że:

 

 • mieszkańcy zgłaszają propozycje projektów do budżetu, które następnie są analizowane pod kątem możliwości realizacji;
 • propozycje projektów, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie;
 • w efekcie, najwyżej ocenione lub najczęściej wskazywane propozycje projektów przeznacza się do realizacji – wpisując je do budżetu.

Czyli głosowanie w Budżecie Obywatelskim to nie głosowanie na zgłoszony projekt, lecz na propozycję projektu. To ogromna różnica.

 

Sołtys Bezrzecza, Rada Sołecka wraz z LZS Bezrzecze i Stowarzyszeniem nasze Bezrzecze wspólnie przygotowało pomysł. Wszyscy mieszkańcy mogli głosować, głosowaliśmy i wygraliśmy. Następnym krokiem było już, w gestii Gminy, przygotowanie projektu zgłoszonego pomysłu. Biuro projektowe zaprojektowało, wyceniło i okazało się, iż koszt stworzenia Serca Bezrzecza znacznie przekracza założoną kwotę. Przypomnę kwota jaka była brana pod uwagę podczas zgłaszania pomysłu to 295 tyś zł, okazało się jednak, że kwota na całą inwestycję Stworzenia Serca Bezrzecza – część I – będzie kosztowała prawie 450 tyś zł.

 

Skąd biorą się pieniądze na Budżet Obywatelski?

Budżet Obywatelski to publiczne pieniądze, o których przeznaczeniu zadecydują mieszkańcy. Nie są to dodatkowe środki, lecz konkretne kwoty będące częścią budżetu gminy. W tym roku do dyspozycji w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Dobra jest 1 mln złotych.

 

Tak więc, po rozmowie z panią Wójt podjęto decyzję, że Stworzenie Serca Bezrzecza podzielimy na II etapy.

 

I ETAP:

 • Ogłoszenie przetargu pierwszy tydzień listopada 2017.
 • Stworzenie placu zabaw z nawierzchnią bezpieczną oraz urządzeniami stanowiącymi elementy małej architektury.
 • Zmiana nawierzchni boiska wielofunkcyjnego na nawierzchnię poliuretanową.
 • Montaż wyposażenia boiska.
 • Montaż elementów małej architektury.
 • Zmiany lokalizacji stołu do pingponga oraz elementów siłowni zewnętrznej.
 • Ustalono termin realizacji do 31 maja 2018 roku, tak by zdążyć jeszcze przed wakacjami i tak by dzieciaki mogły się cieszyć nowymi sprzętami i boiskiem w okresie wakacyjnym.

II ETAP:

 • Stworzenie nowej wiaty.

 

Pamiętać też musimy o tym, iż w naszej Gminie jest więcej miejscowości, które czekają na realizację swoich projektów. Niestety nie przeskoczy się pewnych procedur związanych z przygotowaniem, projektu, wyceną, przetargami itp., itd. Okazuje się, iż wygrana nie oznacza, że dany projekt musi być wykonany jeszcze w tym samym roku czy jak zdawało się niektórym w przeciągu roku.

Najważniejsze, że ustaliliśmy termin do końca maja i jedno jest pewne, że Serce Bezrzecza będzie! Cóż mogę jeszcze napisać? Mogę napisać, że ja również chciałabym by Serce Bezrzecza było już, teraz, od razu. Tak samo chciałabym by Pumptack był jak najszybciej lecz nikt z nas nie ma magicznej różdżki. Musimy być cierpliwi i tyle…..

 

 

Podobne wpisy

8 Komentarzy

 1. M.
  27 października 2017    

  Witam czekałam z niecierpliwością na informacje 🙂 dobrze ze chociaż do przyszłych wakacji będzie pierwszą część. A tyrolka tak bardzo wyczekiwana przez dzieci w której części będzie realizowana? ?

 2. Ewa
  27 października 2017    

  Dobrze ze są informacje co z tym naszym Sercem..wiec cierpliwie czekamy.
  Chociaż dwa dni temu będąc z dziećmi na naszym boisku przeżyłam ponownie załamanie: stan jaki jest to tragiczny: rozpadajacy się plac zabaw, dziury w trawniku, sterta rozbitego szkła… czekam cierpliwie na ten maj aby wreszcie pójść z dziećmi na plac zabaw na jaki zasługują. Trzeba przyznać ze z takim miejscem dla dzieci to biednie w Bezrzeczu.
  Mamy jeden plac zabaw obok szkoły: dla dzieci z całej szkoły i wszystkich przedszkolaków czyli gdzieś na 700 dzieci:/ a np. Mierzyn ma Mierzynianke, dwa place zabaw przy przedszkolu, kolejny przy szkole.
  TAK zadroszcze i czekam cierpliwie na budowę naszego. NIESTETY nie zawsze mamy czas i możliwości aby jeździć na odległe place do sąsiadujących miejscowości, bo u nas …no właśnie u nas….

 3. Piotr Piosicki - Sołtys
  27 października 2017    

  Oby udało się zrobić oba wygrane projekty przed wakacjami. Druga cz. Serca Bezrzecza tj. Pumptruck wymaga mniej formalności (wystarczy zgłoszenie robót), wyceny jakie przedstawiłem w Budżecie Obywatelskim są od firm które to projektują i wykonują w całej Polsce, kontakt do tych firm też Gminie wysłałem, więc może tym razem będzie to szybciej przeprowadzone.

 4. Karolina
  30 października 2017    

  Czekamy… czekamy… Dlaczego my na wszystko musimy czekać??!! Obojętnie czy chodzi o remont głównej drogi czy o plac zabaw! Zawsze jest jakieś „ale” które uniemożliwia realizację. Kpina jakaś. Szczerze, już mnie to czekanie przestało bawić. Mój entuzjazm wyparował. Niestety.

  • Redakcja
   30 października 2017    

   Entuzjazm i mnie minął…. odechciewa się wszystkiego ale co zrobić…..

 5. M.
  6 listopada 2017    

  Czekamy czekamy może się doczekamy. Ostatnio czytałem artykul na temat gminy Kolbaskowo, która buduje dom kultury z basenem jako centrum rekreacyjne w Warzymicach….super do tego świetne ścieżki rowerowe. ..brawa dla gminy Kolbaskowo

 6. Jan
  6 listopada 2017    

  Zawsze mozna się przenieść, przemeldowac skoro i tak pieniądze z podatków trafiają na dom dla kota, a dzieci co tam niech biegają po ropadajacym się placu zabaw., niech nie grają w piłkę, bo i tak nie ma gdzie……

 7. Tomasz
  6 listopada 2017    

  Wierzę i czekam na to nasze serce Bezrzecza. Jak wielu moich znajomych.
  Pani Wójt czekamy i mamy nadzieję się doczekać. …chyba sam po skończonej realizacji wręcze bukiet lizaków od dzieci 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.