Zmiany w systemie gospodarki odpadami komunalnymi

Rok 2023 przyniósł wiele zmian w systemie gospodarki odpadami komunalnymi w naszej Gminie.  Jeśli jeszcze ktoś z Was nie doczytał, nie wie o tych zmianach, poniżej wymieniam te najistotniejsze.

Odbiór śmieci

Odbiór odpadów zmieszanych (resztki po segregacji, czarny kubeł) odbywa się raz na dwa tygodnie z terenu nieruchomości zamieszkałych o zabudowie jednorodzinnej lub zagrodowej.

Nowa stawka za odbiór śmieci

Od 01 stycznia 2023 r. obowiązywać będzie nowa stawka za odbiór odpadów komunalnych w wysokości 12,00 zł za 1m3 zużytej wody. W przypadku, gdy opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczana w deklaracji wynosić będzie więcej niż 7,8% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę właściciel nieruchomości w 2023 zapłaci miesięcznie nie więcej niż 160,83 zł.

Odbiór dużych gabarytów

Odbiór odpadów wielkogabarytowych z wyłączeniem sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odpadów budowlanych i poremontowych odbywać się będzie podczas zbiórki odpadów wielkogabarytowych sprzed nieruchomości raz w roku w miesiącach kwiecień-maj. Harmonogram zostanie dostarczony bezpośrednio do mieszkańców najpóźniej do końca marca oraz opublikowany na stronie www.dobraszczecinska.pl/ Gospodarka odpadami/ Odpady wielkogabarytowe, przekazany bezpośrednio mieszkańcom w formie ulotek oraz udostępniony w aplikacji BLISKO.
Zużyty i kompletny sprzęt elektryczny i elektroniczny nie będzie odbierany sprzed nieruchomościTego rodzaju odpady właściciel nieruchomości zamieszkałej będzie musiał dostarczyć samodzielnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych ( PSZOK ) w godzinach jego otwarcia.

 

Odbiór choinek 

Zmianie ulega także sposób odbioru poświątecznych choinek naturalnych. Zbiórka choinek w całości ( bez potrzeby rozdrabniania ) odbywać się będzie sprzed nieruchomości wraz z odbiorem bioodpadów zgodnie z harmonogramem w nieprzekraczalnym terminie do końca lutego. W późniejszym terminie odbiór choinek sprzed nieruchomości możliwy będzie tylko w formie rozdrobnionej, umieszczone w pojemniku 120 l na odpady BIO. Choinki będzie można również niezmiennie przekazywać w sposób ciągły do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych ( PSZOK ). W związku z powyższym choinki nie będą odbierane z punktów zbiorczych wyznaczonych w ubiegłych latach.

 

Worki na odpady selektywne

W przypadku, gdy właściciel nieruchomości wykorzysta w trakcie roku kalendarzowego przypadającą mu ilość worków danego rodzaju, może zakupić na własny koszt zachowując kolorystykę worka lub złożyć do Gminy zapotrzebowanie o przekazanie kolejnych worków. Po pozytywnej weryfikacji właściciel nieruchomości będzie mógł je odebrać w PSZOK-u w m. Dobra przy ul. Zwierzynieckiej 4.

 

Wymiana kubła na większy 240 l (odpady zmieszane)

Wymiana na większy pojemnik może nastąpić przy zamieszkiwaniu od 5 osób wzwyż. Dla nieruchomości zamieszkałych do 4 osób włącznie wymiana pojemnika może nastąpić w uzasadnionych przypadkach. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TU [link do artykułu]

 

Należy pamiętać, że zarówno odpady wielkogabarytowe jak i choinki naturalne należy wystawić przed nieruchomość nie wcześniej niż dzień przed ich odbiorem, w sposób nieutrudniający ruchu drogowego.

 

 

Źródło: dobraszczecinska.pl

 

 

 

 

Jeśli podoba Ci się mój blog i to co robię, zapraszam na wirtualną kawę. 🙂

 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

2 Komentarzy

  1. Tereska
    14 marca 2023    

    Czy będą jakieś zmiany w systemie? Mi akurat zależy, ażeby cena była najniższa kosztem ilości i częstotliwości odbieranych śmieci spod domu. Nie dotyczy samodzielnego dowożenia do PSZOK jak się nie mieścimy, ale taki mini PSZOK np. dla zielonego powinien być w każdej miejscowości. Uprzedzę że nie o brak pieniędzy mi chodzi, a o skuteczny sposób wymuszenia ograniczenia produkcji i pełnej segregacji śmieci.

  2. Romek
    27 marca 2023    

    Też uważam, że raz na 2 tygodnie spod domu jest jak najbardziej OK. Odpowiednie większe ograniczenia powinny być również dla papieru a zwłaszcza plastiku. Nie powinno być jednak żadnych ograniczeń w centrach zbiórki. O planetę dbamy już podczas zakupów w Biedronce czy Lidlu a nie raz do roku zbierając śmieci w parku.

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Magdalena Zagrodzka na Wójda Dobrej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody
reklama w gminie Dobra