Wymiana kubła na śmieci – procedury

Od 1 stycznia 2023 w całej naszej Gminie odbiór odpadów zmieszanych (czarny kubeł) odbywa się raz na dwa tygodnie.

Związku z tym słychać coraz więcej głosów sprzeciwu.

 

 

Przy sumiennej segregacji odpadów biodegradowalnych być może większość z Was zmieści się w kuble 120 l, ale rodzi się pytanie, jak to będzie w okresie ciepłym (wiosna/lato) czy odpady zmieszane „leżakujące” 2 tygodnie nie zaczną „wychodzić”? Czy poradzimy sobie z fetorem wydobywającym się z kubłów? Czy „ładne” zapachy nie będą wabić dzikiej zwierzyny? Tego tak naprawdę dowiemy się dopiero na wiosnę.

 

Kubeł 120 l

Podam przykład mojej czteroosobowej rodziny. Do tej pory kubeł 120 l spokojnie nam starczał. Mieliśmy jeden do dwóch worków w kuble, czyli można powiedzieć, że połowa kubła była zajęta przez śmieci. Dziś panowie z Jumaru zabrali śmieci po raz pierwszy po 2 tygodniach i mój kubeł już się nie domykał. Dodam, że jestem świrem segregacji odpadów biodegradowalnych, także w czarnym kuble lądują faktycznie odpady których nie można segregować.

Podejrzewam, że w naszym przypadku raz będzie śmieci więcej, a raz mniej. To zależeć  pewnie będzie od różnych czynników. Tak czy siak, zastanawiam się jak to będzie w okresie cieplejszym….?

Zostawmy mój przypadek i przejdźmy do rodziny pięcioosobowej gdzie jest troje dzieci, w tym niemowlę. Nie trzeba być żadnym Einsteinem żeby domyślić się co się będzie działo ze zużytymi pieluchami. Kto ma dzieci doskonale wie ile taki maluch produkuje śmieci. Po jednym dniu ten słodki maluszek zapełni pół worka śmieci. Nawet jeśli ta pięcioosobowa rodzina zaweźmie się i upchnie śmieci w ten 120 litrowy kubeł, to pomyślcie co się będzie działo w okolicach ich miejsca śmietnikowego.

 

Na stronie Gminy znajdziemy wyliczenia ile to mieszkaniec produkuje śmieci, zaopatrzone paragrafami w oparciu o regulaminy. Dla ciekawskich zamieszczę to pod całym artykułem. 🙂

Jest też możliwość wymiany kubła na większy, ale czy każdy może od tak, wymienić? Poniżej informacja na ten temat.

Wymiana kubła na większy 240 l

Wymiana na większy pojemnik może nastąpić przy zamieszkiwaniu od 5 osób wzwyż. Dla nieruchomości zamieszkałych do 4 osób włącznie wymiana pojemnika może nastąpić w uzasadnionych przypadkach.

 

WAŻNE

  1. Wniosek o wymianę pojemnika składa właściciel nieruchomości, tj. osoba, która jest zobowiązana do składania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
  2. Każda prośba będzie analizowana i sprawdzana, czy aby taka potrzeba nie wynika z braku segregacji odpadów lub ich niewłaściwej segregacji oraz, czy dotychczas użytkowany pojemnik 120 l jest faktycznie systematycznie zbyt mały.
  3. Po weryfikacji złożonego zapotrzebowania, otrzymacie Państwo odpowiedź na wskazany we wniosku adres mailowy lub na adres do korespondencji wskazany w deklaracji.

 Wniosek o wymianę pojemnika >> pobierz (doc)

 

 

 

 

Podsumowując jeśli Twoja rodzina liczy mniej niż 5 osób, można się spodziewać kogoś kto będzie przeglądał Twoje śmieci i to ta osoba będzie decydować, czy faktycznie taki kubeł jest Ci potrzebny czy nie.  No cóż zobaczymy jak to będzie. Ja na pewno „poobserwuję” swoje śmieci i jeśli okaże się, że mimo dokładnej segregacji mój kubeł nie będzie się domykał, złożę wniosek o wymianę kubła na większy. Nie wyobrażam sobie, że w moim obejściu będzie śmierdzące wysypisko śmieci.

 

Informacja ze strony Gminy 

Procedurę ewentualnej wymiany pojemnika na odpady zmieszane (resztki po segregacji) reguluje Uchwała Nr XXVII/361/2021 Rady Gminy Dobra z dnia 28 października 2021 r.
w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Dobra i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stanowi  w § 3 ust 11 i 12 że:

  1. W przypadku konieczności zmiany pojemności pojemnika będzie ona dokonywana w oparciu o zapotrzebowanie składane przez właściciela nieruchomości oraz postanowienia zawarte w obowiązującym regulaminie.
  2. W przypadku, o którym mowa w ust. 11, właściciel nieruchomości musi dołączyć uzasadnienie zmiany wyposażenia nieruchomości w pojemniki. Gmina po weryfikacji zapotrzebowania, może dokonać zmiany wyposażenia nieruchomości w pojemnik.

Przyjęta w Regulaminie średnia ilość  na 1 mieszkańca na poziomie 30 l tygodniowo dotyczy łącznie wszystkich odpadów komunalnych, a więc także tych zbieranych selektywnie w workach. Na podstawie ilości odbieranych odpadów poszczególnych frakcji z terenu gminy statystyczny mieszkaniec gminy wytwarza w okresie 2 tygodni poniżej 30 l odpadów zmieszanych.

Gmina Dobra realizując dyspozycję art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wyposaża nieruchomości w pojemniki o określonej pojemności na odpady tzw. zmieszane min. w oparciu o zapotrzebowanie właściciela nieruchomości oraz przytoczoną dyspozycję wynikającą z Regulaminu – tj. wg  wyliczeń w pojemnik 120 l wyposaża się nieruchomości, na których na stałe zamieszkuje do 4 osób włącznie. Niejako z urzędu (bez większego uzasadnienia) wymiana na większy pojemnik może nastąpić przy zamieszkiwaniu od 5 osób wzwyż. Dla nieruchomości zamieszkałych do 4 osób włącznie wymiana pojemnika może nastąpić w uzasadnionych przypadkach.

Źródło: dobraszczecinska.pl

 

 

 

 

 

Jeśli podoba Ci się mój blog i to co robię, zapraszam na wirtualną kawę. 🙂

 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

4 Komentarzy

  1. Wojciech
    10 stycznia 2023    

    120L nie wystarczało w ubiegłym roku na wywóz trawy koszonej 1 raz w tygodniu, gromadziliśmy nadmiar w workach. Wywóz co 2 tygodnie to już w ogóle nie wiem jak mam utrzymać trawnik? PSZOK trawy nie przyjmuje.

    • Kasia z mojeBezrzecze.pl
      10 stycznia 2023    

      Ale teraz jest mowa o kuble na odpady zmieszane czyli czarny kubeł. Pojemnik BIO to inna sprawa.

      • Wojciech
        12 stycznia 2023    

        Ach zmylił mnie paragraf o fetorze, bo to bardziej dotyczy odpadów bio latem! Zmieszane może być co 2 tygodnie, przy segregacji nigdy się nie zapełnia.

  2. Wanda
    21 stycznia 2023    

    „Nie trzeba być żadnym Einsteinem żeby domyślić się co się będzie działo ze zużytymi pieluchami.”
    Znana Greta (sama już może być mamą lub jak sobie wybierze tatą) i dorośli w imieniu dzieci proszą rodziców o pozostawienie im czystej planety. To może warto zacząć od tetrowej pieluchy?

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Magdalena Zagrodzka na Wójda Dobrej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody
reklama w gminie Dobra