Halloween w Bezrzeczu – apel do rodziców i dzieci

Halloween

To zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. W Polsce zdania o Halloween są podzielone, chociaż jeszcze dziesięć lat temu przeciwników było więcej niż teraz.

 

Halloween w Polsce

IMG_5445

Halloween przypomina nasz zwyczaj ludowy Dziady – to zwyczaj Słowian i Bałtów, wywodzący się z przedchrześcijańskich obrzędów słowiańskich. Jego zasadniczym celem było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych i pozyskanie ich przychylności. Dziady obchodzono dwa razy w roku – wiosną i jesienią.

 

 

Mimo, iż zabawa ta w Polsce gości już wiele lat, to nadal wiele osób nie toleruje zabawy Halloween. Pozwolę sobie na małą osobistą refleksję.

 

Jeszcze jakiś czas temu, gdy nie miałam dzieci święto to, bardzo mnie drażniło i tak do końca nie wiem dlaczego, być może wzięło się to stąd, że zewsząd krzyczano, o tym, że to amerykańskie święto. My Polacy jeszcze w sumie tak niedawno, tak mocno polscy i zamknięci na świat.  Do tego nasza religijność przysłaniała nam oczy. Przecież przebieranie za potwory kojarzy się z czymś złym. Trzeba sobie jednak uświadomić, że święto Dziady jest mocno zbliżone do Halloween.

IMG_5436Gdy już na świecie pojawiły się moje dzieci zmieniłam podejście do tej zabawy. Nie widzę nic zdrożnego i niemoralnego w Halloween. Do wszystkiego trzeba mieć zdrowy rozsądek. Ja ten dzień traktuję z przymrużeniem oka, a widząc radość moich dzieci latających po sąsiadach z koszyczkami krzyczących „Psikus albo cukierek” sprawia, że nasza szara rzeczywistość ożywa. 🙂 Nie widzę nic kłócącego się z moją wiarą, więc dlaczego miałabym zabraniać otwierać się na świat moim dzieciom.

Jest to też fajny czas, bo moja cała rodzina wyżywa się bardzo kreatywnie. Kilka dni przed Halloween siadamy wieczorami i wspólne robimy ozdoby, które później przyozdabiają nasz dom. Moim zdaniem to również wielki atut tej zabawy.

 

 

Apel do dorosłych 

Drodzy mieszkańcy, sąsiedzi i znajomi. Mam ogromną prośbę. Jeśli nie tolerujesz tej zabawy, bardzo proszę nie obrażaj dzieci. Osobiście słyszałam nieraz od dorosłej osoby, która otwierając drzwi nawrzeszczała na dzieci i obrzuciła je wyzwiskami. Jeśli tak mocno Cię drażni to święto, to nie otwieraj drzwi lub wywieś karteczkę informującą, że Halloween to nie Twoja bajka.

Apel do dzieci

Prośba do tych, co będą dziś się bawić.  Uczul swoje pociechy by nie używali do robienia psikusów past do zębów, farb, rozbitych jajek, bo to ma być kulturalna zabawa bez żadnych oznak wandalizmu. Zatrzymując się w tym miejscu na chwilę, dodam, że przez tyle lat co mieszkam w Bezrzeczu, nigdy ale to nigdy nie doświadczyłam aktu wandalizmu. 🙂

 

 

 

 

 

Jeśli podoba Ci się mój blog i to co robię, zapraszam na wirtualną kawę. 🙂

 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

Brak komentarzy

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody