Bukszpanowa – drążenie tunelu

Jesteście ciekawi co ze skrzyżowaniem ul. Bukszpanowej i Zaściankowej? Od dłuższego czasu na temat tego skrzyżowania było już wiele dyskusji, wiele padło informacji, wielu się zaangażowało i w pewnym momencie ucichło.

Nagle jednak coś zaczęło się dziać i drodzy mieszkańcy, musicie uzbroić się w cierpliwość, bo co innego nam pozostaje?

Na stronie Urzędu Gminy czytamy:

W dniu dzisiejszym (to jest czwartek 15.02.2018) po godzinie 12:00 ruszyły prace związane z drążeniem tunelu na zadaniu: Bezrzecze wykonanie kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym.

fot. Gmina Dobra

Wykonawca rozpoczął drążenie tunelu w technologii mikrotunelingu metodą płuczkową. Wykorzystanie do budowy kolektora technologii Mikrotunelingu ogranicza do minimum konieczność przebudowy istniejącej infrastruktury podziemnej. Do budowy kolektora deszczowego Generalny Wykonawca konsorcjum firm Molewski sp. z o.o. & Molewski Construction Company S.A. wykorzystuje zestaw mikrotunelingowy AVN 800A z głowicą zamknięta i systemem płuczkowym. Wykorzystanie systemu płuczkowego oznacza, że urobek z maszyny mikrotunelingowej wymieszany z wodą, następnie transportowany jest za pomocą zestawu pomp do separatora, gdzie zostaje oddzielony, wyrzucony z obiegu i zutylizowany, a ciecz wraca do ponownego wykorzystania. Postęp wiercenia wynosić będzie ok. 12-15 metrów na dobę i uzależniony będzie przede wszystkim od warunków geotechnicznych. Ze względów technologicznych (warunki geotechniczne, długość mikrotunelingu) konieczne jest prowadzenie robót w systemie 24h przez 7 dni w tygodniu.

fot. Gmina Dobra

 

W okresie ok. 1,5 do 2 miesięcy mieszkańcy ul. Bukszpanowej będą odczuwali niedogodności związane z całodobowo prowadzonym procesem wiercenia rurociągu i będzie to słyszalny sygnał na temat prowadzonych robót. Wykonawca dokłada wszelkich starań i przewiduje zastosowanie maszyn o niskiej emisji dźwięku oraz dostępnych systemów wygłuszających, niemniej zwłaszcza w okresie nocnym będzie można odczuć pewne niedogodności z tym związane. Pracownicy obsługujący w tym okresie budowę będą skupieni na robotach przy komorze startowej i odbiorczej a więc mało widoczni dla postronnych obserwatorów.

Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość związaną z niedogodnościami związanymi z prowadzeniem przedmiotowej inwestycji.

fot. Gmina Dobra

fot. Gmina Dobra

 

Żródło: Urząd Gminy Dobra 

 

Z jednej strony współczuję bardzo okolicznym mieszkańcom, bo to na pewno bardzo uciążliwe, no ale musi to być zrobione. Jeśli nie chcemy by Bezrzecze „tonęło”, to trzeba to zrobić. Mam nadzieję, że dacie radę i, że wykonawca sprawnie i szybko upora się z tunelem.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.