Raport z zebrania o Sercu Bezrzecza

W dniu wczorajszym tj. 08.11.2018 o godz. 18:00 w naszym osiedlowym klubie przy ul. Koralowej 61 C odbyły się konsultacje społeczne z panią wójt Teresą Dera. Na spotkanie przybyło ok. 27 osób. Mając tak dużą ilość mieszkańców to trochę mało – szkoda. Była to okazja, by dowiedzieć się o planach związanych z naszym „Sercem Bezrzecza”. Była to również okazja, by przedstawić swoje uwagi i pomysły, które były skrzętnie notowane.

 

 

W woli wyjaśnienia. Nie każdy chyba zdaje sobie sprawę co to znaczy KONSULTACJA.

Konsultacje społeczne to proces dialogu pomiędzy przedstawicielami władz (każdego szczebla – od lokalnych po centralne) a mieszkańcami, mający na celu zebranie głosów mieszkańców i w oparciu o nie podjęcie przez władze optymalnych decyzji w sprawach publicznych.

 

Prezentacja 

Spotkanie i prezentację prowadził właściciel firmy Agrapool Consulting z Warszawy, ekspert w dziedzinie budowy infrastruktury basenowej. Zaprezentowano koncepcję zabudowy Serca Bezrzecza opisując poszczególne elementy. Najwięcej czasu poświęcono basenowi.

Obszar objęty opracowaniem ograniczony został ulicami: Górną, Miodową, Cynamonową w Bezrzeczu i dotyczy działek, które znajdują się w obrębie sklepów Biedronka i Stokrotka. Koncepcja zawiera kilka części: część sportową, część piknikową, część dla dziecka, część rozrywki, część ogrodową i część dla zwierząt.

 

źródło zdjęcia: Gmina Goleniów

Harmonogram na najbliższe lata zakłada budowę obiektów, które m.in. wygrały w Budżecie Obywatelskim. Są to:

 • Pumptrack (II etap wygranej z BO), specjalnie przygotowany niewielki tor łączący jazdę jednośladem np. rower, hulajnoga, rolki, deskorolka i wszechstronny trening. Zbudowany jest on z szybkich zakrętów i muld.
 • Orlik (projekt z poza budżetu obywatelskiego).
 • Ogród dla psów (III etap wygranej z BO), zlokalizowany ma być w pn.-wsch. części działki. Wydzielono tam strefę ogólną i trzy wybiegi dla czworonogów. Całość zostanie ogrodzona i oświetlona. Dostęp do ogrodu możliwy będzie bezpośrednio ze ścieżki od strony ul. Cynamonowej.

 

Część relaksu:

Ogród różany inspirowany Ogrodem Elizabeth von Arnim, który miałby  być stworzony po wschodniej części terenu, mógłby zawierać:

 • różne odmiany róż, krzewów różanych
 • pomnik Elizabeth von Arnim
 • tężnia
 • hotel dla owadów
 • altany
 • ławeczki
 • pergole
 • oczko wodne z mostkiem
 • fontanna

 

Część kulturalna:

W części centralnej miałby powstać amfiteatr z miejscami siedzącymi dla 300 osób.

Część sportowa:

Prócz orlika, pumptracka miałby powstać kryty basen. Basen miałby powstać w części gdzie obecnie jest stare boisko do piłki nożnej, z wejściem od parkingu przy ul. Górnej.

Basen mógłby składać może się z:

 • strefa fitness & spa
 • kompleks saun
 • strefa z leżakami
 • strefa z 2 jacuzzi
 • zjeżdżalnia
 • bezpieczny brodzik dla dzieci
 • 25 metrowy basen sportowy z 6 torami
 • mała restauracja

Ze względu, iż na spotkaniu dużą część czasu poświęcono na omówienie koncepcji basenu, postanowiłam to opisać w osobnym wpisie.

 

Całość terenu przedzielona byłaby alejkami, ławeczkami i klombami. Teren byłby oświetlony lampami ledowymi.

 

Hala do badmintona 

Za sklepami; Biedronką i Stokrotką znajduje się wolna część (północna część działki), która w przetargu zostanie sprzedana prywatnemu inwestorowi, który chce zbudować halę do badmintona.

Uwagi mieszkańców:

1. Obawa o ilość miejsc parkingowych: sam basem wymaga około 60 miejsc, przy czym obecny parking, to około 80 miejsc. Mieszkańcy skarżyli się na fakt, że
często parking zamieniany jest w komis samochodowy, zajmujący wolne miejsca.

2. Mieszkańcy pytali, czy Serce Bezrzecza nie powinno być projektowane tak, by zawierało dodatkowe obiekty sportowe (np. bieżnię biegową), które mogłyby być wykorzystywane przez szkołę i uczniów w ramach zajęć WF, co odciążyło by szkołę.

3. Mieszkańcy zwrócili uwagę na problem usytuowania amfiteatru, który jest nieco oddalony od istniejącego miejsca rekreacyjnego, na którym odbywają się festyny rodzinne. Przy obecnej lokalizacji festyny odbywałyby się w dwóch miejscach: w jednym miejscu prowadzone byłyby konkursy i atrakcje dla dzieci, odbywałyby się pokazy psów, udostępnione byłyby dmuchane zamki. zaś w innym (na terenie amfiteatru) odbywałby się występy naszych dzieci, zespołów, itp.

4. Mieszkańcy zwrócili uwagę na dewastację już istniejących obiektów, zarówno przez wandali jak i dziki. Wskazywali, że rozwiązaniem byłaby budowa wytrzymałego
ogrodzenia z odpowiednią podmurówką oraz montaż monitoringu, który odstraszyłby wandali.

5. Jeden z mieszkańców zasugerował zamiast ogrodu różanego – ogrody sensoryczne. Jak potwierdził ekspert z Warszawy koszt utrzymania ogrodu sensorycznego jest
nieporównywalnie mniejszy, niż ogrodu różanego (konieczność podlewania, nawożenia, pielęgnacji).

6. Mieszkańcy zadali również pytanie, kiedy mieliby możliwość rozmowy z gminą na temat kontrowersyjnych inwestycji, takich jak drogi utwardzane płytami, budowa kanalizacji i melioracji.

Jak zauważyła p. Wójt takie dyskusje mogą odbywać się choćby w trakcie zebrania wiejskiego. Niestety jak można było zauważyć w ostatnich latach mieszkańcy nie szczególnie są zainteresowani udziałem w takich zebraniach – a szkoda.
Mieszkańcy mogą również umówić się na spotkanie z panią wójt w urzędzie.

Co z przedszkolem?

Mieszkańcy pytali co z przedszkolem, którego budowa również mogłaby odciążyć zatłoczoną szkołę (poprzez choćby przeniesienie zerówek do nowego budynku).
Jak poinformowała pani wójt, gmina nie planuje budowy przedszkola w prezentowanym miejscu (w Sercu Bezrzecza). Jednocześnie dowiedzieliśmy się, iż gmina pozyskała już 2005 roku 18 arową (1800 m2) działkę z przeznaczeniem na budowę przedszkola. Działka ta została przekazana gminie w formie darowizny od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Szczecinie z zastrzeżeniem , iż przeznaczona jest jedynie pod zabudowę „edukacyjną”. Wspomniana działka znajduje się w okolicach ulicy Parkowej/Mahoniowej w Bezrzeczu. 

Zaskoczeniem była jednak informacja, że działka ta została pozyskana przez gminę już w 2005! Dlaczego zatem gmina nic do tej pory o tej działce nie mówiła?

Przeszukaliśmy internet szukając wzmianek o wspomnianej działce z 2005 roku… To co udało się znaleźć, to jedynie informacja z przed kilku tygodni na konkurencyjnym portalu internetowym, że gmina taką działkę posiada i planuje tam budowę przedszkola.

Dlaczego zatem posiadając taką działkę, przez 13 lat jej nie wykorzystano i mieszkańcy nadal czekają na przedszkole?
Zobaczymy co czas przyniesie. W przyszłym roku mają zacząć się prace projektowe.
Z pewnością będę śledzić działania gminy w tej materii. Bądźmy dobrej myśli.

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

5 Komentarzy

 1. Ewa
  9 listopada 2018    

  Pewnie jak większość mieszkańców Bezrzecza i okolic, tych młodszych i starszych juz się nie moge doczekać …trzymam kciuki aby wszystko ruszyło 🙂

  Konicznie porządny orlik. Na odciążenie szkoły w ramach wf.

 2. M.
  9 listopada 2018    

  Żałuję niestety osobiście nie mogłem być na zebraniu. Ale od dluzszego czasu mam pewien pomysł. Regularnie bywam w Szkole Podstawowej przy ul. Brodnickiej w Szczecinie obserwuje zagospodarowanie terenu – małego (podobnie jak przy naszej szkole). Jest tam umiejętnie rozmieszczona bieżnia, boisko do kosza i siłownia. Bardzo brakuje pod szkoła chociażby bieżni (jest np.miejsce pod drzewi za boiskiem) oraz boisko do kosza. Jest do wykorzystania teren trawnika wzdłuż nowego budynku.

 3. Aga
  9 listopada 2018    

  Boiska do kosza BARDZO brakuje obok szkoły, jest spora grupa dzieci które niekoniecznie są piłkarzami a chętnie pograliby w inną piłkę niż nożna w ramach zajęć na dworze. Ì dobrze przecież istnieją jeszcze inne dyscypliny sportu 🙂
  Bieżnia, skok w dal przy szkole SUPER tego brakuje, jeśli zostałoby to dobudowane byłoby naprawdę dobrze.

  Pozdrawiam

 4. MJ
  9 listopada 2018    

  18 arów = 1,800 m kw. (a nie 18.000 m kw.)
  🙂

  • Rzeczowo
   13 listopada 2018    

   1. W której części tekstu autorka użyła cyfry 18.000?
   2. Chyba raczej 18 arów = 1 800,00 m2 a nie 1,800 m2 jak napisał MJ(a) bo oznaczałoby to 1,8 m2 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.