Duże zmiany w komunikacji miejskiej – zmiana trasy i numeracji autobusów

Kochani szykują się duże zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej w gminie Dobra.

 1 maja 2022 zmienią się trasy i numery linii autobusowych

 

Poniżej informacja szczegółowa co i jak się zmienia.

 

 

Majówka przywita pasażerów z gminy Dobra nową siecią linii autobusowych. To wynik wniosków mieszkańców i efekt konsultacji społecznych przeprowadzonych przez Gminę. Na większości wprowadzony zostanie cykliczny, łatwy do zapamiętania rozkład jazdy, co ułatwi planowanie podróży i przesiadek.

Każda linia posiadać będzie połączenie ze szczecińskimi liniami tramwajowymi w jednym z punktów przesiadkowych:

 • Głębokie (linie 221 i 227),
 • Krzekowo (linie 222, 225 i 227),
 • Wernyhory (linie 222, 225 i 227),
 • Gumieńce (linie 223, 224 i 226).

 

Linia 227 (dawne 74):

trasa: Głębokie – Wołczkowo – Bezrzecze – Krzekowo – Łukasińskiego Ogrody – Mierzyn Szkoła  – zapewni mieszkańcom gminy Dobra dodatkowe połączenie z węzłem przesiadkowym „Głębokie” (linie tramwajowe 9 i 12 oraz autobusowe 51, 103 i 106).

Od Głębokiego autobusy kursować będą przez ulicę Kupczyka i Wołczkowo (ulica Słoneczna) do Bezrzecza i dalej zgodnie z trasą dotychczasowej linii 74 do pętli „Łukasińskiego Ogrody”. Na Krzekowie możliwa będzie przesiadka na linie tramwajowe 5 i 7, a na przystanku „Klonowica Zajezdnia” na linie autobusowe 53, 60, 75 i 80. W dni nauki w szkołach wybrane kursy będą wydłużone przez ulicę Nasienną w Mierzynie do pętli „Mierzyn Szkoła”.

Kursowanie:

 • We wszystkie dni tygodnia autobusy kursować będą co 60 minut

 

 

Linia 225 (dawna 105):

trasa: Klonowica Zajezdnia – Bezrzecze – Wołczkowo Dobra Osiedle

Jej trasa przebiega od przystanku „Klonowica Zajezdnia” ulicami Wernyhory i Żołnierską (powrót przez ulicę Klonowica), dalej przez Szeroką, Modrą, Koralową, Bezrzecze, Wołczkowo i Dobrą do pętli „Dobra Osiedle”. Na przystanku „Krzekowo” będzie można się przesiąść na linie tramwajowe 5 i 7, natomiast na przystanku „Klonowica Zajezdnia” na linie autobusowe 53, 60, 75 i 80.

Autobusy będą kursować:

 • co 15 minut w dni powszednie w godzinach szczytu
 • co 30 minut poza godzinami szczytu
 • co 60 minut w weekendy

 

 

Linia 222 (dawna 122):

trasa: Kościno – Bezrzecze szkoła – Krzekowo – Łukasińskiego Ogrody – Mierzyn Szkoła

Autobusy linii 222 od pętli w Kościnie do ulicy Szkolnej w Bezrzeczu kursować będą trasą dotychczasowej linii 122. Ich bieg nie skończy się jednak w Bezrzeczu – autobusy pojadą ulicami Modrą i Koralową do Krzekowa, TU właśnie następuje zmiana. Autobus nie jedzie na pętle w Bezrzeczu, ale przy szkole zjedzie w dół Koralową i Modrą, aż do Krzekowa, dalej aż do Mierzyna. Na Krzekowie będzie możliwa przesiadka na linie tramwajowe 5 i 7. Dalej trasa przebiegać będzie ulicami Klonowica i Wernyhory (połączenie z liniami 5, 7, 53, 60, 75 i 80), i następnie przez ulicę Łukasińskiego do pętli „Łukasińskiego Ogrody”. W dni nauki w szkołach niektóre kursy będą wydłużone przez ulicę Nasienną w Mierzynie do pętli „Mierzyn Szkoła”.

Kursowanie:

 • Autobusy we wszystkie dni tygodnia będą kursować co 60 minut

 

 

Linia 535 (nowa linia): 

trasa: Klonowica Zajezdnia – Bezrzecze – Wołczkowo – Dobra – Buk – Stolec

Trasa linii zostanie częściowo zmieniona – autobusy nie będą już obsługiwać przystanków „Dobra Osiedle”. W zamian skierowane zostaną przez ulicę Sportową w Dobrej. Uruchomione zostaną nowe przystanki, wspólne z linią 223: „Dobra Sportowa”, „Dobra Konwaliowa” i „Łęgi Zachodnia”. Liczba kursów nie ulegnie zmianie.

Czyli przez Bezrzecze będą przejeżdżały cztery autobusy:

 • 227 (była 74) Głębokie – Wołczkowo – Bezrzecze – Krzekowo – Łukasińskiego Ogrody – Mierzyn Szkoła
 • 225 (była 105) Klonowica Zajezdnia – Bezrzecze – Wołczkowo Dobra Osiedle
 • 222 (była 122) Kościno – Bezrzecze szkoła – Krzekowo – Łukasińskiego Ogrody – Mierzyn Szkoła
 • 535 (linia nocna) Klonowica Zajezdnia – Bezrzecze – Wołczkowo – Dobra – Buk – Stolec

 

Dodatkowo zmiana dotyczy innych autobusów przejeżdżających przez naszą Gminę:

Linia 221: Głębokie – Sławoszewo (dawna linia 121) Jej trasa przebiegać będzie od pętli autobusowo-tramwajowej „Głębokie” (przystanek linii tramwajowych 9 i 12 oraz autobusowych 51, 103 i 106) przez ulicę Kupczyka, Wołczkowo, Dobrą i Grzepnicę do Sławoszewa. Nie będzie już kursów skróconych do Grzepnicy. W dni powszednie autobusy odjeżdżać będą co 30 minut w godzinach szczytu i co 60 minut w pozostałym okresie. W weekendy obowiązywać będzie częstotliwość co 60–120 minut.

Linia 223: Gumieńce – Dobra Rondo – Stolec (dawna linia 123) – początek trasy będzie miała na pętli autobusowo-tramwajowej „Gumieńce”, zapewniając połączenie z liniami tramwajowymi 8 i 10, a także autobusowymi 88 i 244. Autobusy pojadą przez Mierzyn, Skarbimierzyce i Dołuje do ronda w Lubieszynie. Na rondzie pojazdy będą zawracać i dalej pojadą przez ulicę Graniczną do ronda w Dobrej. Tam rozpocznie się nowy odcinek trasy – komunikacja miejska wprowadzona zostanie na ulicę Sportową w Dobrej, gdzie utworzone zostaną nowe przystanki: „Dobra Sportowa” na żądanie – przy skrzyżowaniu z ulicą Szczecińską, „Dobra Konwaliowa” na żądanie – przy skrzyżowaniu z ulicą Konwaliową. Ulicą Sportową autobusy dojadą do Buku, skąd trasa przebiegać będzie identycznie, jak trasa dotychczasowej linii 123 – do Stolca. We wszystkie dni tygodnia autobusy kursować będą co 60 minut, ale w dni powszednie poza godzinami szczytu oraz w weekendy przez cały dzień co drugi kurs będzie jechać na skróconej trasie Gumieńce – Dobra Rondo (a więc do Stolca dotrą co 120 minut). Dodatkowo niektóre kursy podjeżdżać będą do targowiska w Lubieszynie.

Linia 224: Gumieńce – Mierzyn Pod Lipami (dawna linia 124) Jej trasa nie ulegnie zmianie – od pętli „Gumieńce” (połączenie z liniami 8, 10, 88 i 244) przebiegać będą ulicami Welecką i Długą w Mierzynie do os. Pod Lipami. Powrót odbywać się będzie ulicami Zeusa, Lubieszyńską i Welecką. Autobusy będą kursować co 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu oraz co 60 minut poza godzinami szczytu i w weekendy.

Linia 226: Gumieńce – Lubieszyn Rondo – Lubieszyn Granica (dawna linia 108) – Jej trasa nie ulegnie zmianie i przebiegać będzie od pętli „Gumieńce” (połączenie z liniami 8, 10, 88 i 244) przez Mierzyn, Skarbimierzyce i Dołuje do pętli „Lubieszyn Rondo”, z wybranymi kursami wydłużonymi do pętli „Lubieszyn Granica”. Dodatkowo niektóre autobusy podjadą pod targowisko w Lubieszynie. Kursy wykonywane będą co 20–40 minut w dni powszednie w godzinach szczytu oraz co 60 minut poza godzinami szczytu i w weekendy.

Linia 535: Klonowica Zajezdnia – Stolec – Trasa linii zostanie częściowo zmieniona – autobusy nie będą już obsługiwać przystanków „Dobra Osiedle”. W zamian skierowane zostaną przez ulicę Sportową w Dobrej. Uruchomione zostaną nowe przystanki, wspólne z linią 223: „Dobra Sportowa”, „Dobra Konwaliowa” i „Łęgi Zachodnia”. Liczba kursów nie ulegnie zmianie.

 

Zasady korzystania z biletów okresowych na jedną linię do końca ich okresu ważności

 • Pasażerowie posiadający bilety okresowe na linię 74 uprawnieni są do korzystania z linii 227 i z wszystkich innych linii na odcinkach pokrywających się z trasą linii 227.
 • Pasażerowie posiadający bilety okresowe na linię 105 uprawnieni są do korzystania z linii 225 i z wszystkich innych linii na odcinkach pokrywających się z trasą linii 225.
 • Pasażerowie posiadający bilety okresowe na linię 108 uprawnieni są do korzystania z linii 226 i z wszystkich innych linii na odcinkach pokrywających się z trasą linii 226.
 • Pasażerowie posiadający bilety okresowe na linię 121 uprawnieni są do korzystania z linii 221 i z wszystkich innych linii na odcinkach pokrywających się z trasą linii 221.
 • Pasażerowie posiadający bilety okresowe na linię 122 uprawnieni są do korzystania z linii 222 na całej trasie, a także z wszystkich innych linii na odcinkach pokrywających się z trasą dotychczasowej linii 122 i nowej linii 222.
 • Pasażerowie posiadający bilety okresowe na linię 123 uprawnieni są do korzystania z linii 223 na całej trasie, a także z wszystkich innych linii na odcinkach pokrywających się z trasą dotychczasowej linii 123 i nowej linii 223.
 • Pasażerowie posiadający bilety okresowe na linię 124 uprawnieni są do korzystania z linii 224 i z wszystkich innych linii na odcinkach pokrywających się z trasą linii 224.

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

 

2 Komentarzy

 1. Matros
  19 kwietnia 2022    

  Fajnie. Bardzo dobre rozwiązanie. Tylko szkoda że żadna linia nie ,,zahacza” o nową pętle autobusowo-tramwajową na ul. Szafera.

 2. Problemy z komunizacją miejską na Bezrzeczu
  14 czerwca 2022    

  Miało być lepiej, a jest znacznie gorzej. Autobus 225 w godzinach szczytu jest bardzo przeładowany. Często zdarza się, że autobus 225 w ogóle nie przyjeżdża. Np. nie przyjechał autobus 225 na przestanku Bezrzecze w kierunku Klonowica Zajezdnia: w piątek 10.06.2022 o godz. 14:08 oraz we wtorek 14.06.2022 o godz. 17:08. Zdarzało się to również w inne dni ale nie zanotowałam czasu odjazdu. Jeżeli jeden autobus wypada z kursu to częstotliwość kursowania autobusu 225 wynosi jeden kurs na godzinę. W zajezdni tłumaczą, że nie ma kierowców, lub że autobus ma awarię. Poza tym autobus 227 jeździ jeden raz na godzinę i po zakończeniu kursu stoi niepotrzebnie 40 minut na pętli Głębokie. Autobus 227 powinien kursować chociaż 2 razy na godzinę i czas odjazdu z przystanku Bezrzecze powinien być 15 minut po autobusie 225, w przeciwnym kierunku tak samo. Wtedy autobus 227 uzupełniłby możliwości dojazdu do miasta z Bezrzecza. Autobus 227 niepotrzebnie ma wydłużony kurs na Głębokie. Z przystanku Bezrzecze na Głębokie i odwrotnie jeżdżą czasami 1-2 osoby a najczęściej autobus jedzie pusty. Żeby poprawić częstotliwość kursowania autobusów należy skrócić linię 227 do Bezrzecza i częstotliwość kursowania zwiększyć do 2 razy na godzinę. I jeszcze jedna uwaga. Świetnie by się stało, żeby autobus 222 miał przedłużony kurs do przystanku Bezrzecze (pętla). W związku z tym należy zmienić trasę autobusu 222 w taki sposób, żeby zajeżdżał na pętlę Bezrzecze jadąc w kierunku Kościna oraz w kierunku Łukasińskiego Ogrody. Czyli autobus 222 w kierunku Kościna miałby przystanki na Bezrzeczu: Bezrzecze Koralowa – Bezrzecze (pętla) – Bezrzecze Koralowa – Bezrzecze Wilanowska i dalej bez zmian. W kierunku Łukasińskiego Ogrody autobus 222 miałby przestanki na Bezrzeczu: Bezrzecze Wilanowska -Bezrzecze (pętla) – Bezrzecze Koralowa i dalej bez zmian. Zmiana trasy autobusu 222 wydłużyłaby czas przejazdu autobusu tylko o około 2 – 4 minuty. Te nieduże zmiany w kursowaniu autobusów 222 i 227 znacznie poprawiłyby ilość i jakość komunikacji mieszkańców Bezrzecza z centrum miasta. Liczę na zainteresowanie się moimi uwagami czynników odpowiedzialnych za stan komunikacji miejskiej i wprowadzenie korekty do rozkładu jazdy. Przed zmianą, która weszła 1 maja br. nie było większych problemów z dojazdami do centrum Szczecina na wskazanym przeze mnie obszarze.

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody