10 porad jak prowadzić domowy budżet

kasa-dlonNadeszła jesień, zima już za pasem – za chwilę potrzebne będą nowe kurtki, buty. Wielkimi krokami zbliżają się święta i kolejne wydatki. Jak w tych okolicznościach prowadzić swój budżet domowy tak by starczało i zostawało? 🙂

 

Postanowiliśmy zatem przedstawić 10 praktycznych porad jak kontrolować domowy budżet.

 

  1. Planuj wydatki z góry. Przed rozpoczęciem miesiąca sporządź plan i zastanów się jakie wydatki Cię czekają. Ustal z góry ile pieniędzy będziesz potrzebował na dany cel i staraj się nie przekraczać założonej kwoty.
  2. Rachunki i opłaty możemy zaplanować już wcześniej. Płaćmy je w pierwszej kolejności. Jeśli już zużyliśmy prądu na 150 zł musimy za niego zapłacić. Jednak możemy przemyśleć, czy nie dałoby się ograniczyć zużycia energii elektrycznej tak by w przyszłych miesiącach rachunek był niższy.
  3. Zdefiniuj sobie miesięczny limit wydatków na poszczególne potrzeby, takie jak żywność, chemia, większe zakupy, przyjemności. Dzięki temu w trakcie miesiąca będziesz mógł analizować ile już wydałeś na dany cel, a ile pieniędzy pozostało do wydania. W porę będziesz mógł zauważyć, że wydajesz za dużo, za szybko i że czas zacisnąć pasa, by zmieścić się w budżecie, może wypadałoby odłożyć zakup spodni na przyszły miesiąc, ograniczyć wyjścia na pizze, przesiąść się z samochodu na komunikację miejską.
  4. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie pewnego bufora na nieplanowane wydatki. Zdefiniuj sobie kategorię „INNE WYDATKI” i poświęć na ten cel pewną ilość gotówki. Jeśli przykładowo w trakcie miesiąca niespodziewanie konieczna będzie wizyta u dentysty, zakup butów (bo stare znienacka się rozleciały) wykorzystasz do tego celu pieniądze z tejże rezerwy. Jeśli natomiast na koniec miesiąca bufor nie zostanie w całości wykorzystany … hura! Mamy oszczędności, które możemy przeznaczyć na przyjemności, zakup nowego sprzętu RTV czy odłożyć na czarną godzinę.
  5. Notuj bieżące wydatki, tak byś mógł na koniec miesiąca podsumować je i odszukać koszty, które nadto obciążają Twój budżet. Dzięki tej informacji będziesz mógł zastanowić się jak zadziałać, by podobna sytuacja nie miała miejsca w kolejnym miesiącu. Możemy przykładowo ograniczyć ilość rozmów telefonicznych, czy zamienić kupowany napój na jego tańszy odpowiednik.
  6. Zastanów się jaki poziom szczegółowości wydatków Cię zadowoli. Zamiast notować skrzętnie każdą pozycję osobno, możesz notować wydatki grupując je w określone kategorie, np. wydatki na żywność, odzież, opłaty, paliwo, papierosy, chemia, zdrowie itp.
  7. Nie prowadź swojego budżetu w zeszycie, którego możesz zgubić lub który może zjeść Twój pies. Użyj do tego celu arkusza Excel lub specjalnego programu przeznaczonego do kontrowania budżetu domowego (np. takiego tak pod tym adresem). To ostatnie rozwiązanie jest najwygodniejsze. Nie musisz się znać na zawiłej obsłudze Excela. Program poprowadzi Cię za rękę, pokaże wyniki w ładnych wykresach, słupkach.
  8. Staraj się przewidywać wszelkie wydatki z góry. O wielu z nich będziesz wiedział zapewne z wyprzedzeniem. Przecież co roku wykupujesz polisę OC, ubezpieczasz mieszkanie, organizujesz imieniny. Wykorzystaj terminarz, który będzie pamiętał i przypominał Ci o tych stałych, cyklicznych wydatkach. I tu najlepiej posłużyć się odpowiednim programem. Mogę polecić ciekawy, a przede wszystkim prosty w obsłudze program komputerowy Domowe Finanse PL+, którego obsłuży zarówno student, dla którego komputery nie są tajemnicą jak i osoba w średnim wieku czy też emeryt. Zajrzyj i pobierz program ze strony www.Domowe-Finanse.pl.sc1
  9. Bądź kreatywny. Słuchaj innych, ich historii i pomysłów. Najlepiej uczyć się na cudzych błędach niż swoich. Wykorzystajmy doświadczenie znajomych, rodziny. Rozmawiajmy o domowych finansach z innymi.
  10. I na koniec najważniejsza porada: zawsze wydawaj z głową, nie rób zakupów pod wpływem emocji. Zastanów się dwa razy, czy dany zakup jest rzeczywiście konieczny. Może lepiej byłoby przełożyć go na późniejszy termin, może poczekać na wyprzedaże, może kupić tańszy odpowiednik. A może zdecydować się na produkt używany?

 

A jakie są wasze sposoby na domowy budżet?

Pozdrawiamy,

Redakcja

Brak komentarzy

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody