Wycinka drzew – dwie wiadomości

Dziś brałam udział w wąskim spotkaniu w starostwie w sprawie wycinki drzew na Koralowej. Wraz ze mną byli: Waldemar Kitlas – sołtys Bezrzecza, Andrzej Szymczak – rada sołecka Bezrzecze, Marek Leszczyński – mieszkaniec Bezrzecza. Spotkanie prowadził pan starosta Andrzej Bednarek, a wraz z nim pani Magdalena Sochanowska, pani Natalia Wasilewska, pan Jan Włodarczyk, pani wicestarosta Joanna Napiwodzka oraz pan Tomasz Kakowski przedstawiciel Urzędu Gminy Dobra.

 

Mam dla Was dwie wiadomości, jedna jest lepsza, a druga niestety gorsza.

Zacznę o tego, że tak jak pisałam wcześniej, mam czyste sumienie, przynajmniej spróbowałam powalczyć o to by ulica Koralowa nie zamieniła się „betonowy” krajobraz.

 

Pętla autobusowa na Górnej

Na pętli na ulicy Górnej zostanie ocalony największy dąb i za jakiś czas zostanie on pomnikiem przyrody.

Dąb który zostanie uchroniony

To jedyna dobra wiadomość.

 

Dęby na ul. Koralowej 

Niestety dęby na ulicy Koralowej zostaną wycięte poza jednym, które rośnie w okolicy parkingu.

Jedyne drzewo które zostanie na ulicy Koralowej

 

Dwa młode dęby zostaną przesadzone w okolice Pumptraca i to koniec dobrych wieści z ulicy Koralowej na tą chwilę.

Dwa młode dęby do przesadzenia

 

Będzie jeszcze jedno spotkanie na którym dowiemy się czy uda się znaleźć miejsce na nasadzenia zastępcze. Na początku powiedziano nam, że takiego miejsca nie ma, jednak po dłuższej i gorącej dyskusji spróbują ustalić z wykonawcą i geodetą czy zielone miejsca uda się wygospodarować.

 

Ciężko mi teraz cokolwiek napisać, nie potrafię ubrać w słowa, to co czuję i myślę. Dlatego przepraszam Was, za taki lakoniczny wpis… Pozostawię tylko suche fakty poniżej:

 

 • 4 lipca mają zostać wycięte już drzewa, tak przynajmniej jest to w kalendarzu wykonawcy. Do tego czasu mam jeszcze dostać jedno zaproszenie na spotkanie w sprawie nasadzenia zastępczego.
 • Już na początku lipca remont drogi rozpocznie się od robienia ronda przy szkole oraz od drogi na ulicy Miodowej (droga odchodząca od Górnej, prowadząca do Pumptraca)
 • Ruch będzie wahadłowy.

 

Przypomnę, że remont wykona firma Eurovia Polska S.A.

 

Projekt zakłada:

 • Chodniki z płyt chodnikowej, kolor piaskowy.
 • Przejścia dla pieszych i przystanki autobusowe.
 • Na ulicy Koralowej ścieżkę rowerową w pasie jezdni.
 • Na ulicy Górnej nie można było zaprojektować ścieżki rowerowej z uwagi na istniejącą zabudowę. Zbliżono się już z granicą pasa drogowego maksymalnie do budynków tak aby chociaż poszerzyć chodniki.
 • Zjazdy do wszystkich posesji z kostki brukowej betonowej, kolor grafit.
 • Na wysokości szkoły będzie tzw. rondo pinezka.
 • Pętla autobusowa i parking samochodowy przy osiedlu Górna, na wysokości końcowego byłego 74 (teraz 227)
 • Oświetlenie drogi.
 • Odwodnienie.

Cała ta inwestycja otrzymała 8.550.000 złotych dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Wstępnie koszt wykonania prac budowlanych wyceniono na 10 500 000,00 PLN brutto.  Realizacja zamówienia to 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

 

 

 

Jeśli podoba Ci się mój blog i to co robię, zapraszam na wirtualną kawę. 🙂

 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

3 Komentarzy

 1. Niko
  13 czerwca 2022    

  Wycięcie tych drzew to najzwyklejsze barbarzyństwo, tylko dzieci żal – przynajmniej próbowały i ta garstka mieszkańców która podpisała petycję, no cóż nie będzie nas, będzie las, podziękujemy przy urnach wyborczych starostwu,a Państwu za starania ukłony

 2. Mis
  14 czerwca 2022    

  Jak wycinka w lipcu? A okres lęgowy? Inwentaryzacja???

 3. Piotr z Bezrzecza
  17 czerwca 2022    

  Coś jednak udało się uratować. Szkoda, że tak mało. Ciekawe, czy chodniki i zjazdy będą kolorystycznie pasować do tych z części szczecińskiej? Czy inwestor w ogóle o tym pomyślał?
  Czy mogłaby Pani przy okazji popytać w Starostwie i w Gminie, czy ktoś był z projektantem na miejscu budowy i wytłumaczył mu specyfikę miejsca? Częsta praktyka jest niestety taka, że projektant nie tworzy zza biurka a inwestor (za publiczne pieniądze) udaje, że wszystko jest OK. Stąd takie pomysły, jak np. znikający pas ronda przy Głębokim itp.
  Smutne, że są ludzie nalegający na wycinkę potrzebnych drzew a nie dostosowanie projektu do istniejących warunków. Szkoda, że konsekwencje tej krótkowzroczności ponosimy wszyscy.

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody