Przesadzenie drzew z Koralowej niemożliwe

Od wczoraj trwa wycinka drzew na Koralowej. Bezrzecze już nigdy nie będzie takie samo, straciło swój charakter. Nie będę już kolejny raz pisać, jak bardzo szkoda tych drzew, jak jest przykro, bo to nic już nie zmieni.

Były pewne ustalenia z powiatem w sprawie uratowania trzech drzew z Koralowej: jedno duże pozostaje na swoim miejscu, a dwa mniejsze miały być przesadzone w okolice Pumptraca. Tak jednak się nie stanie!

 

Dostałam dziś informację z powiatu, w której dowiaduję się dlaczego, cyt.:

w nawiązaniu do naszych wcześniejszych uzgodnień z przykrością informuję, że nie jest możliwe dokonanie przesadzenia dwóch młodych drzew umiejscowionych na początku ul. Koralowej w Bezrzeczu. Pomimo wszelkich poczynionych przez wykonawcę inwestycji starań, żadna z firm, u których dokonano rozeznania nie jest w stanie – mimo wyrażonych chęci – podjąć się takiego zadania z uwagi na:

1) brak możliwości utrzymania żywotności drzew, szanse powodzenia tej operacji są określane przez dendrologów na poziomie 0,1 %;

2) wysokie niebezpieczeństwo przeprowadzenia takiej operacji (w pobliżu drzew znajduje się czynny gazociąg – istnieje duże ryzyko jego uszkodzenia w trakcie pracy przesadzarki);

3) rażąca nieekonomiczność takiej operacji (w cenie przesadzenia 1 szt. drzewa, istnieje możliwość zakupu ok. 5 szt. drzew w tożsamym wieku).

Biorąc powyższe pod uwagę, z żalem przyznaję, że pomimo wcześniejszych deklaracji, Powiat Policki zmuszony jest odstąpić od decyzji o przesadzeniu ww. drzew i dokonać ich wycinki. Mając jednak świadomość, iż zieleń w naszych miejscowościach spełnia bardzo ważną rolę społeczną, wpływając na dobrostan nas – mieszkańców, Zarząd Powiatu deklaruje zakup min. 5 szt. drzew w tożsamym wieku.

 

Zastanawiam się tylko jakim sposobem udało się przesadzić drzewa z części szczecińskiej (ten sam wiek drzew), no i tam również przebiega przecież gazociąg.

źródło: http://sim.szczecin.pl/

Hmmm…? To taki malutki znak zapytania.

 

Pozostaje nam wierzyć w to co mówią w powiecie i w to, że zostanie zakupionych 5 drzew w tożsamym wieku.

 

 

 

 

Jeśli podoba Ci się mój blog i to co robię, zapraszam na wirtualną kawę. 🙂

 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

 

3 Komentarzy

 1. Miki
  13 lipca 2022    

  To jak to było? Obiecanki- cacanki a……., Zapraszamy pracowników starostwa i czego tam jeszcze, żeby przejechali się Koralową i zobaczyli skutki swojej decyzji

 2. Cymbał
  14 lipca 2022    

  zamiast stękać z powodu 2-3 drzew to namówić Gminę i Powiat do nasadzeń na osiedlu np. za stokrotką. Np. drzewka 1,5-2m za darmo dla mieszkańca który zdecyduje się posadzić przed swoim domem

 3. jolanta
  5 sierpnia 2022    

  @Cymbał – to by sie nawet ładnie zgadzało ci powiem

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody