Co Powiat Police na remont Modrej i Koralowej? 

Co Powiat Police na remont Modrej i Koralowej części szczecińskiej? Będą wspólne działania? Czy Powiat szuka pieniędzy na remont Górnej i Koralowej?

 

Zacznę od tego, że w listopadzie 2019 z kilkoma mieszkańcami Bezrzecza stworzyliśmy „Komitet Społeczny dla remontu drogi powiatowej 3916Z”. Szukaliśmy sposobu by zwrócić na siebie uwagę.

Uwagę na stan naszych dróg, które od lat stanowią tranzyt dla wielu mieszkańców innych miejscowości gminy Dobra, uczniów ale także 3 linii autobusowych i ciężkiego sprzętu budowlanego. Na odcinku tej drogi szczególnie w godzinach porannych odbywa się także wzmożony ruch pieszych i dzieci. Ponadto wyrwy i kolejny w jezdni stanowią istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu samochodowego jak i pieszego. Więcej nie opisuję, bo dobrze wiecie jak jest.

Komitet ten nie stworzyliśmy dla hecy, dla zabawy, jesteśmy poważnymi ludźmi, mieszkańcami, rodzicami, którzy chcą by nam wszystkim żyło się lepiej. Jako komitet piszemy do Powiatu, nękając ich pismami, e-mailami, zorganizowaliśmy protest, który odbił się echem w mediach. No i co?

 

Na spotkaniu z Panem Starostą obiecano nam, iż będziemy na bieżąco informowani w sprawie ulicy Górnej i Koralowej, tak byśmy wiedzieli na jakim etapie jest remont drogi powiatowej. Niestety to tylko mrzonki i marzenia ściętej głowy. Wszystkiego dowiaduję się z prasy lub sama wyszukuję w Internecie.

 

 

 

28.04.2021 poprosiłam o zabranie głosu pani naczelnik Wydziału Dróg Publicznych Starostwa Powiatowego w Policach w sprawie niedofinansowania naszej drogi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i co dalej z naszą Górną i Koralową, czy wiedzą, że Szczecin niebawem ruszy z remontem Modrej i Koralowej? Nie dostałam odpowiedzi. Odpowiedź jednak znalazłam na stronie Radia Szczecin.

Dopiero dziś po moich naciskach udzielono mi takiej oto odpowiedzi:

Pani Katarzyno, niestety ale nasz wniosek nie otrzymał dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (ani ten dotyczący Bezrzecza ani drugi, który dotyczył miejscowości Stobno). Był to już trzeci wniosek o dofinansowanie dot. tej inwestycji. W tym miejscu chcę zaznaczyć, że Powiat Policki nadal będzie podejmował próby znalezienia dofinansowania tej inwestycji, w szczególności w perspektywie rozpoczęcia przebudowy przez Miasto Szczecin ul. Modrej i Koralowej. Czekamy na ogłoszenie kolejnych naborów.

 

Dla porównania zobaczcie jakiej informacji dzień wcześniej udzielono dla Radia Szczecin:

Pieniędzy nie udało się pozyskać w dwóch ostatnich, rządowych rozdaniach funduszy. W lipcu szykuje się kolejna okazja.

– Z wstępnych zapowiedzi: w okresie letnim prawdopodobnie będzie ogłaszany nabór w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Być może tam uda nam się złożyć wniosek – mówi Magdalena Sochanowska ze Starostwa Powiatowego w Policach.

Nie wiadomo kiedy będą znane wyniki tego konkursu. Na remont kilometrowego odcinka ulicy Koralowej i Górnej potrzeba dziewięciu milionów złotych.

Źródło: Radio Szczecin

 

 

Szczerze Wam powiem, już mi się odechciewa walczyć o tą drogę! Mają nas za nic.

Obiecali, że przynajmniej poprawią bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Obiecali, że Powiat wystąpi z wnioskiem do policji w celach prewencyjnych, w celu poprawy bezpieczeństwa na ulicy Górnej w Bezrzeczu (np. kontrola radarowa).
Pod koniec lutego mieliśmy, my komitet otrzymać harmonogram drobnych prac poprawiających bezpieczeństwo na drodze np. odmalowywanie pasów, łatanie ubytków w drodze, dodatkowe znaki przy przejściach dla pieszych itp. itd.
Mieli poszukać możliwości o ograniczeniu ruchu tranzytowego (pojazdy ciężarowe) i co? I psińco jak mawiał mój dziadek!

Dla przykładu:

21 września 2020 przy szkole na przejściu dla pieszych podczas wypadku został zniszczony i uszkodzony czujnik ruchu, który wygraliśmy w konkursie organizowanym w ramach kampanii społecznej Fundacji PZU „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym”!  Jeszcze tego samego dnia dzwoniąc do wydziału drogowego w starostwie, zapewniono mnie, że czujnik zostanie naprawiony i wróci na swoje miejsce. Do dnia dzisiejszego czujnik nie wrócił jak i znak drogowy Znak D-6 Przejście dla pieszych – drogowa tablica informacyjna FLUO i znak T-27 Agatka.

Jestem poirytowana, że o wszystko trzeba się upominać, trzeba samemu pilnować, dzwonić, pisać, monitować!

 

 

Kibicuję części szczecińskiej i mam nadzieję, że tym razem remont ruszy tak jak zapowiadają urzędnicy ze Szczecina. Co do drogi należącej do Powiatu Police? Nie wiem….mam czarne myśli, bo skąd wezmą 9 milionów złotych?

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

 

 

 

5 Komentarzy

 1. hanna
  30 kwietnia 2021    

  Skąd wezmą pieniądze ? przecież to najbogatsza gmina!

  • Kasia z mojeBezrzecze
   30 kwietnia 2021    

   Ale to nie droga gmina lecz powiatowa i w tym problem, że powiat nie ma pieniędzy. Nasza Gmina już dawno informowała, że dołoży się do remontu drogi ale nie całość. Powiat musi również się wykazać, to przecież ich droga.

 2. Darek
  30 kwietnia 2021    

  A czy można z drugiej strony – może Komitet mógłby zorganizować dla poszkodowanych jakąś w miarę sensowną ścieżkę dochodzenia roszczeń od Starostwa, tak żeby koszty bezczynności stały się na tyle dotkliwe, żeby wymóc działanie.
  A pieniądze skąd wziąć? Ciśnie się cytat z kandydata na prezydenta RP gdy odpowiadał na pytanie jak żyć – „Niech pan weźmie kredyt”

 3. Romek
  2 maja 2021    

  a może zamiast rezerwować na budowę alternatywnej drogi 6mln to zacząć od remontu już istniejącej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 
Bezrzecze Prognoza pogody