Zebranie wiejskie – podsumowanie

IMG_0447W dniu wczorajszym tj. 07.12.2015 w PSP Bezrzecze odbyło się Zebranie Wiejskie z mieszkańcami Bezrzecza. Obecni byli: Sołtys Bezrzecza Piotr Piosicki, Wójt Teresa Dera, sekretarz gminy Rozalia Adamska, kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Dobrej Joanna Hrabska, przedstawiciel firmy ARCHITEKTON Dorota Bułka,  wydział inwestycji szczecińskiego magistratu Agnieszka Belina, drekcja szkoły, Radni Gminy Dobra jak i Radni Powiatu Police.

Na zebraniu stawiło się ok. 60 z tego część to osoby z Rady Osiedla Krzekowo-Bezrzecze, które były zainteresowane tematem remontu ul. Koralowej.

 

IMG_0449Nie dobrze się stało, że temat rozbudowy szkoły został przesunięty na sam koniec. Większość rodziców którzy przybyli właśnie po to by posłuchać o projekcie, nie dotrwała do końca, gdyż tematy z drogami przeciągały się w nieskończoność. Niektórzy z nas przyszli z dziećmi, dyrekcja szkoły użyczyła swojej świetlicy, gdzie dzieci mogły spędzić czas, w ten sposób my rodzice mogliśmy spokojnie wziąć udział w zebraniu. Temat rozbudowy szkoły rozpoczął się grubo po 20:00. Dzieci nie wytrzymały i rodzice musieli opuścić zebranie… szkoda. Wyszło na koniec, że my rodzice nie jesteśmy zainteresowani tym tematem, a nie do końca tak to wygląda.

To dla nas lekcja, że takie tematy trzeba poruszać na samym początku.

 

1Pierwszy temat: koncepcja połączenia drogowego Bezrzecze-Szczecin. Temat jest gorący. Sporym problemem jest pozyskanie terenów należących do Wojska. Potocznie mówiąc młyny Wojskowe wolno mielą. Ze względu na ten fakt obecnie rozważany przebieg drogi miałyby zostać poprowadzony stosunkowo blisko zabudowań mieszkalnych – co wzbudza słuszne obawy mieszkańców. Na tą chwilę ciężko podać konkretne informacje jednak istnieje taka możliwość, iż odległość drogi w okolicach Doliny Słońca może wynieść zaledwie kilka metrów, droga może zostać oddzielona od zabudowań ekranami akustycznymi (choć nie jest to rozwiązanie preferowane przez Gminę) lub specjalnym wałem ziemnym z dodatkowym poprowadzeniem drogi w wykopie. Są to jednak tylko wstępne koncepcje.

 

Mieszkańcy zasypali projektanta Pana Damiana Kraśniańskiego z biura inżynierskiego „DAMART” tysiącem pytań. Termin ewentualnego rozpoczęcia inwestycji jest nieznany z uwagi na brak porozumień z wojskiem – właścicielem terenów. Na tą chwilę można stwierdzić, że budowa alternatywnej drogi to dość odległy termin. Naszym zdaniem powinniśmy tu mówić o terminach po roku 2020 . Wiemy jedynie, że koszt takiej inwestycji może wynieść ok 20 mln. zł.

 

DSCF4998-e1447412813293Drugi temat: remont ulicy Koralowej i Modrej. W ramach inwestycji wyremontowany zostanie ponad 1,5 kilometrowy odcinek ul. Modrej i Koralowej. Budowane i przebudowywane będą zjazdy, zatoki autobusowe oraz parkingi. Prace obejmą także budowę nowych chodników, ścieżek rowerowych oraz oświetlenia. Modernizację przejdą ponadto instalacje podziemne. W Wieloletnim Programie Rozwoju Szczecina na przebudowę zapisano ponad 5 mln złotych. Realizację zaplanowano na lata 2017-2018. Dowiedzieliśmy się, że inwestycja obejmie odcinek ulicy do tablicy Bezrzecze – z końcem na wysokości pizzerii La Rocca. Niestety wynika z tego, że część drogi leżącej już w granicach Bezrzecza nie będzie na tą chwilę remontowana.

 

nowa-szkola-planowanyTrzeci temat: rozbudowa szkoły. Tak jak pisałam wyżej większość z nas rodziców nie mogła zostać do końca ze względu na dzieci. Jeszcze raz podkreślę, że źle się stało, że temat szkoły nie był tematem pierwszym.

Pani Joanna Hrabska – kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Dobrej oraz przedstawiciel firmy ARCHITEKTON pani Dorota Bułka przedstawiły prezentację nowej szkoły i odpowiedziały na kilka pytań. Dyskusja na temat innego projektu mijała się z celem gdyż projekt jest już zatwierdzony i 29 października 2015 został oficjalnie ogłoszony przetarg na rozbudowę szkoły w Bezrzeczu. Otwarcie ofert nastąpi 10 grudnia.

 

 

Zebranie trwało ponad 3 godziny, co świadczy o potrzebie organizowania spotkań – naszych włodarzy z mieszkańcami. Liczba uczestników owszem mogłaby być większa lecz uszanować trzeba każdego, nawet jeśli przyszłoby tylko 10 osób, należy się im szacunek i poświęcenie uwagi. Naszym skromnym zdaniem ilość uczestników była zadowalająca – większa niż w latach ubiegłych. Potrzeba czasu by mieszkańcy przyzwyczaili się i przekonali do takich spotkań.

 

IMG_0443

 

 

Katarzyna Ciurzyńska 

 

 

 

 

 

Podobne wpisy

Brak komentarzy

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Magdalena Zagrodzka na Wójda Dobrej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody
reklama w gminie Dobra