Wiersz o lesie

Jest takie piękne miejsce w Bezrzeczu, które lasem się zowie. Często biegam i na spacery tam chodzę, lecz kupę śmieci tam widzę i łapię się za głowę….

Prawie wiersz mi wyszedł ale nie będę kończyć, bo rymy mi się skończyły….

 

Tak, miejsce jest piękne lecz tonie w śmieciach. Przepraszam ale szlag mnie trafia jak to widzę. Nie chcę pisać o tym co bym zrobiła z osobą, która przyczynia się do takiego stanu rzeczy. Nie chcę, bo szkoda nerwów ale na pewno warto interweniować.

Interweniujmy 

Zacznę od tego, że w Bezrzeczu mieszka mnóstwo ludzi, którym zależy na miejscu w którym żyją. Mieszkańcy interweniują, robią zdjęcia, wysyłają do Nadleśnictwa, Straży Gminnej. Ja już wielokrotnie zgłaszałam dzikie wysypiska w lesie czy w samym Bezrzeczu i proszę Was, to nic nie kosztuje, zgłaszajcie i Wy. Im nas więcej tym większa szansa na to, że śmieci będą znikać szybciej, że ktoś pomorze nam w patrolowaniu lasów, w postawieniu szlabanów na wjazdach do lasów. Jest mnóstwo rozwiązań tylko trzeba zgłaszać, trzeba działać.

 

Odpowiedź Straży Gminnej 

Kilka dni temu wysłałam zdjęcia lasu do Straży Gminnej oraz do Nadleśnictwa Trzebież i cieszy mnie fakt, że otrzymuję odpowiedzi dlatego zamieszczam je na stronie byście i Wy mieli wgląda do tego jak to funkcjonuje i działa.

Andrzej Budzyński Komendant Straży Gminnej w Dobrej

Dziękuję za sygnał. Postaramy się częściej zajeżdżać w ten rejon, ale złapania kogoś na gorącym uczynku jest trudne. Zawsze sprawdzamy śmieci po fakcie, w tych niestety nic nie ma. Ale mamy sporo pozytywnych doświadczeń, gdy to mieszkańcy są świadkami wyrzucania/podrzucania śmieci. W tym roku były 2 takie przypadki, obydwa zakończone przez nas pozytywnie. Stąd apel do mieszkańców, jeśli ktoś zauważyłby fakt wyrzucania śmieci, aby zgłosił to do nas. Jeśli uda się zrobić zdjęcie pojazdu byłoby super. Sprawę uprzątnięcia już przekazałem do nadleśnictwa, wraz z sugestia dotycząca szlabanu.

 

Straż Gminna w Dobrej z siedzibą w Wołczkowie

ul. Lipowa 51 Wołczkowo, 72-003 Dobra

Godziny pracy – system dwuzmianowy:

Poniedziałek – piątek 7.00 – 22.00

Sobota 7.00 – 15.00

Sekretariat: poniedziałek – piątek 7.00 – 15.00

e-mail: strazgminna@dobraszczecinska.pl
(zgłoszenia na adres e-mail prosimy kierować do godz. 15.00. Po tej godzinie prosimy kontaktować się pod podanym niżej nr telefonu).

telefon: 91 311-52-56

 

 

Odpowiedź z Nadleśnictwa Trzebież

Agata Cyrus Referent ds. LKP Nadleśnictwo Trzebież

Z problemem śmieci pozostawianych w miejscach do tego nie przeznaczonych Nadleśnictwo Trzebież boryka się od wielu lat. Obszary leśne – własność Skarbu Państwa, a zarządzane przez Lasy Państwowe są ogólnodostępne. Należy zauważyć, że nielegalne wysypiska odpadów spotyka się najczęściej w pobliżu osiedli mieszkaniowych i miejsc rekreacji. Nasze doświadczenie w tej kwestii, doprowadza do wniosku, że najczęściej sprawcami takich zdarzeń są niestety najbliżsi mieszkańcy. Oczywiście liczba takich zajść powoli, sukcesywnie ulega zmniejszeniu. Jest to efekt edukacji leśnej oraz większej wrażliwości obywateli, którzy napiętnują takie zachowania. Oczywiście obywatel nie może zastępować właściwych służb, ale cieszy coraz większa świadomość, że o swoje otoczenie możemy również zadbać sami, swoją postawą, swoim zaangażowaniem i swoim przykładem. Akcje typu Sprzątanie Świata cieszą się dużym zainteresowaniem i dają dobry efekt też edukacyjny, szczególnie wśród najmłodszych. „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, tak brzmi przysłowie i jest w tym dużo mądrości.

Odpady bytowe uwidocznione na zdjęciu można posegregować i w łatwy sposób pozbyć się korzystając z firm oczyszczających czy samemu dostarczyć do wyznaczonych miejsc. Ktoś jednak zadał sobie sporo trudu i podrzucił je w lesie. Po co? Ciężko, to zrozumieć. Nadleśnictwo Trzebież rocznie wywozi ze swojego terenu około 370 metrów sześciennych, tak pozostawianych odpadów różnej jakości, co oznacza wydatek 140 tys. zł z naszego budżetu, w skali lasów to 60200000,00 zł. Pieniądze te można by było przeznaczyć na inne cele, chociażby związane z rekreacją leśną. Straż Leśna patroluje cały teren Nadleśnictwa i wielokrotnie łapie sprawców na gorącym uczynku lub przeglądając pozostawione rzeczy namierza „porządnisia”. Obszar Nadleśnictwa, to około 25 tys. ha, nie mogą być w każdym miejscu i niestety najczęściej sprawcy pozostają nieuchwytni i anonimowi. Monitoring przy pomocy kamer każdej leśnej drogi, których mamy łącznie około 2,5 tys. km – jest niewykonalny.

Wspomniana w piśmie droga powstała w tym miejscu nielegalnie, gdyż właściwa ulica Kościelna ma zupełnie inny przebieg. Wyznaczona geodezyjnie droga publiczna jest niestety nieprzejezdna. Poinformujemy odpowiednie władze o tym stanie rzeczy i w momencie, gdy zarządca udrożni przejazd ulicą Kościelną dla mieszkańców, nasze Nadleśnictwo zabezpieczy wjazd do miejsca wskazanego na zdjęciach. Postawienie dzisiaj zapór czy szlabanu spowoduje kolejny konflikt.

Bardzo dziękujemy Pani za informację. Widać, że problemy dotyczące nas wszystkich są dla Pani bardzo ważne. Pracownicy lasów ze swojej strony robią wszystko aby las był dla ludzi. Cała działalność Lasów Państwowych skupia się na staraniu o las i to, aby ludzie z prawdziwą przyjemnością korzystali z jego uroków. Wszyscy musimy się o to starać.

LASY PAŃSTWOWE DLA LASU, LAS DLA LUDZI

Serdecznie pozdrawiam

Nadleśnictwo Trzebież

+48 91 31-26-983
+48 91 31-26-983 w. 102

trzebiez@szczecin.lasy.gov.pl

 

Zdjęcia które zamieściłam to tylko część tego co jest za naszymi plecami. Cały las skrywa takie „kwiatki”.

 

Wspólnie posprzątajmy Bezrzecze – III edycja

 

Już teraz chciałam Was wszystkich zaprosić i namówić do Wspólnego Sprzątania Bezrzecza. Będzie to już trzecia edycja i cieszę się, że przynajmniej raz do roku mogę się przyczynić do tego, że Bezrzecze chociaż przez chwilę jest piękniejsze! III edycja Wspólnie posprzątajmy Bezrzecze od będzie się 12.05.2018 o godzinie 10:00.

 

 

Możecie zobaczyć jak to wyglądało w poprzednich latach:

„Wspólnie posprzątajmy Bezrzecze” – II edycja [kliknij TU]

„Wspólnie posprzątajmy Bezrzecze” – I edycja [kliknij TU]

 

 

Jest takie piękne miejsce w Bezrzeczu, które lasem się zowie. Często biegam i na spacery tam chodzę, lecz kupę śmieci tam widzę i łapię się za głowę….

 

 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.