VIII Bieg Świętojański w Bezrzeczu, fotorelacja

W minioną niedzielę, 23 czerwca 2019 odbył się VIII Bieg Świętojański! 

 

Bieg odbył się na dystansie 1 mili (ok. 1800 m) dla dorosłych w kategoriach kobiet i mężczyzn oraz 500 m dla dzieci. Trasa ze względu na remont ulicy Szkolnej została zmieniona. Tym razem biegaliśmy na tyłach ul. Dworskiej.  Dzieci śmigały przy samym lasku blisko polany Słonecznej, a dorośli pokonali dystans 1 mili na otwartej, nasłonecznionej przestrzeni czyli dookoła gigantycznego pola.  Ze względu na wysoką temperaturę było ciężko, ale wszyscy dali radę, nikt się nie zgubił, nikt nie zasłabł więc big można uznać za udany!  🙂

Meta znajdowała się na polanie „Słonecznej” gdzie na wszystkich uczestników czekał poczęstunek i ognisko. Poczęstunek nie byle jaki, sałatki, ciasta, drożdżówki i inne smakołyki. 🙂

 

 

 

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe koszulki, a trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone pięknymi medalami oraz cennymi nagrodami. Bony do Empiku i do Decathlonu! Dzieciaki otrzymały również koszulki i upominki.

 

Integracja i dobra zabawa

Impreza ma na celu promowanie zdrowego stylu życia, popularyzację aktywności sportowej i co najważniejsze chodzi o zintegrowanie mieszkańców Bezrzecza. Organizatorami VII Biegu Świętojańskiego są: LZS Bezrzecze, Stowarzyszenie „Nasze Bezrzecze” oraz Filia GCKiB w Bezrzeczu.

Warto brać udział w takich imprezach, nie tylko ze względu na fajne nagrody, ale i ze względu na integrację i dobrą zabawę!

 

Wianki świętojańskie 

Prócz biegu odbyły się konkursy dla dzieci oraz odbył się konkurs na wianek świętojański. Na koniec wszystkie wianki zostały wrzucone do wody. Wrzucanie wianków wiąże się z pewnym starym zwyczajem…

 

Ciekawostka:

 

Wianki były symbolem panieństwa. Dziewczyny plotły je z polnych kwiatów, przywiązywały do deski, a w środek wstawiały świecę. W noc świętojańską należało puścić je na wodę. Ich dalszy los odzwierciedlać miał losy panien.

Jeśli szybko odpływały od brzegu z prądem wody lub jeśli złapał je ukochany wróżyły wielką miłość, szybki ślub i długie życie. Natomiast jeśli wianek zaplątał się w wodorosty lub przybrzeżne krzaki dziewczyna miała pozostać panną przynajmniej przez rok. Najgorszą wróżbą było zgaśnięcie świeczki lub zatonięcie wianka. Oznaczało to staropanieństwo, wychowywanie nieślubnego dziecka, a nawet przedwczesną śmierć.

 

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za udział w biegu i wspólną zabawę.

 

Zapraszam do galerii.

« 1 z 6 »

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 
Bezrzecze Prognoza pogody