VII Bieg Świętojański – zdjęcia

W minioną niedzielę, 24 czerwca 2018 odbył się VII Bieg Świętojański! 

 

Bieg odbył się na dystansie 1 mila (ok. 1800 m) dla dorosłych w kategoriach kobiet i mężczyzn oraz 500 m dla dzieci. Trasa biegowa prowadziła przez leśne ścieżki Bezrzecza. Meta była przy jeziorku „Słonecznym” gdzie na wszystkich uczestników czekał poczęstunek i ognisko.

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe koszulki, a trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone pięknymi medalami oraz cennymi nagrodami.

Impreza ma na celu promowanie zdrowego stylu życia, popularyzację aktywności sportowej i co najważniejsze chodzi o zintegrowanie mieszkańców Bezrzecza. Organizatorami VII Biegu Świętojańskiego są: LZS Bezrzecze, Stowarzyszenie „Nasze Bezrzecze” oraz Filia GCKiB w Bezrzeczu.

 

Prócz biegu odbył się konkurs na wianek świętojański. Na koniec wszystkie wianki zostały wrzucone do wody. Wrzucanie wianków wiąże się z pewnym starym zwyczajem…

Ciekawostka:

Wianki były symbolem panieństwa. Dziewczyny plotły je z polnych kwiatów, przywiązywały do deski, a w środek wstawiały świecę. W noc świętojańską należało puścić je na wodę. Ich dalszy los odzwierciedlać miał losy panien.

Jeśli szybko odpływały od brzegu z prądem wody lub jeśli złapał je ukochany wróżyły wielką miłość, szybki ślub i długie życie. Natomiast jeśli wianek zaplątał się w wodorosty lub przybrzeżne krzaki dziewczyna miała pozostać panną przynajmniej przez rok. Najgorszą wróżbą było zgaśnięcie świeczki lub zatonięcie wianka. Oznaczało to staropanieństwo, wychowywanie nieślubnego dziecka, a nawet przedwczesną śmierć.

 

 

 

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za udział w biegu i wspólną zabawę.

 

Zapraszamy do galerii.

« 1 z 3 »

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.