Uważajcie na oszustów – spoofing telefoniczny

Wpis ku przestrodze! 

Uważajcie na oszustów podszywających się za firmy, związane z cyberbezpieczeństwem.
Dzisiaj chciano mnie wkręcić, ale w porę się zorientowałam!

Wiem, że nie każdy jest czujny, szczególnie starsze osoby. Wyczulcie swoich bliskich, że jest coś takiego jak Spoofing telefoniczny.

Spoofing telefoniczny:

to podszywanie się pod dowolny numer lub nazwę kontaktu w telefonie. Oznacza to, że choć na wyświetlaczu widzisz nazwę kontaktu zapisanego na swoim urządzeniu (np. Michał) lub nazwę instytucji, która rzekomo do Ciebie dzwoni (np. banku), w rzeczywistości dzwoni do Ciebie zupełnie inna osoba, działająca w przestępczych celach. Zwykle celem oszusta jest wyłudzenie Twoich danych osobowych, danych logowania np. do banku lub innych informacji, które pozwolą rabusiowi osiągnąć korzyść finansową Twoim kosztem.
Osoba dzwoniąca może znać nasze imię i nazwisko, a niekiedy bank w którym mamy konto.

 

 

 

Osoba, która do mnie zadzwoniła mówiła łamaną polszczyzną i okazuje się, że często jest to sztucznie wygenerowany głos. Zostałam zapytana czy w dniu dzisiejszym chciałam dokonać płatności BLIK na kwotę 600 zł dla osoby takiej i takiej. Pan zasypał mnie informacjami, próbując wzbudzić we mnie niepokój i lęk. Mówił dużo, używając technicznego języka, niezrozumiałego dla mnie. Poinformował mnie, że musi zgłosić to na policję i że mogę spodziewać się telefonu z komisariatu w celu wyjaśnienia sprawy, a mój niby przelew zostaje zablokowany.
Jestem wyczulona na tego typu oszustwa więc zadawałam mnóstwo niewygodnych pytań, dlatego ten ktoś, po drugiej stronie telefonu odpuścił, wiedząc, że nie uda się wyłudzić ode mnie poufnych danych.

 

Wyczytałam, że bardzo często oszuści, dzwoniący do nas mówią właśnie łamaną polszczyzną lub powtarzają te same sformułowania. Należy być na to wyczulonym, a przede wszystkim zachować czujność!

No i WAŻNE!!!!

Pracownik banku lub ktoś kto twierdzi, że jest z agencji zajmującą się cyberprzestępczością nigdy nie poprosi o podanie loginu, hasła lub jednorazowego kodu uwierzytelniającego. Jeżeli coś takiego się wydarzy, natychmiast należy się rozłączyć!
Także, bądźcie czujni i nie dajcie się zastraszyć i oszukać!

 

 

 

Jeśli podoba Ci się mój blog i to co robię, zapraszam na wirtualną kawę. 🙂

 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

Brak komentarzy

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Magdalena Zagrodzka na Wójda Dobrej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody
reklama w gminie Dobra