Uchwała śmieciowa niezgodna z prawem

31 maja 2019 Radni Gminy Dobra większością głosów przegłosowali kontrowersyjną uchwałę w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalania stawki za pojemnik [link]. Uchwała, ta uderzałaby najmocniej w mieszkańców domów jednorodzonych, którzy mają zamontowany dodatkowy licznik na wodę, mieszkańców posiadających ogrody, trawniki, zieleń przydomową czy warzywniaki.

 

 

1) 06.06.2019 Radni opozycyjni zaskarżają uchwałę do wojewody zachodniopomorskiego. Nie było innego wyjścia jak zaskarżenie uchwały [link].

2) 24.06.2019 Wojewoda przekazuje uchwałę do Regionalnej Izby Obrachunkowej w celu jej rozstrzygnięcia [link].

3) RIO (Regionalna Izba Obrachunkowa) w wyniku niekompetencji wójta i jej pracowników uchyla „uchwałę śmieciową” w punkcie dotyczącym wody bezzwrotnie zużytej.

 

Co to oznacza?
 • Teraz uchwała będzie musiała być napisana od nowa.
 • Teraz uchwała prawdopodobnie będzie musiała być zmieniona lub napisana od nowa, gdyż powstaje w ten sposób gigantyczna nadwyżka około 478 800 zł w kasie gminy! Oznacza to konieczną obniżkę opłat lub zmianę sposobu naliczania!
 • Jest szansa na lepsze rozwiązania dla mieszkańców takie jak zgodne z ustawą:
  naliczenie poboru opłat od mieszkańca, a nie od 1m3 wody!
 • Zniżka dla osób kompostujących odpady bio i zielone we własnym zakresie!

 

Włodarze gminy nie chcieli słuchać niezależnych radnych i przedstawionych propozycji teraz będą musieli wziąć pod uwagę opinię radnych niezależnych i będą musieli liczyć się z głosem mieszkańców!

 

Katarzyna Ciurzyńska

18 Komentarzy

 1. Rafał
  5 lipca 2019    

  Pani Katarzyno, jako radna na razie dobrze wykonuje Pani swoją pracę, w tym dobrze informuje mieszkańców w sprawach gminnych. To dobry kierunek. Dziękuję.

 2. Ewa
  5 lipca 2019    

  Podzielam opinię i pozdrawiamy

 3. Romek
  5 lipca 2019    

  http://www.bezrzecze24 w tej sprawie przebiło TVP w rzetelności.

 4. Michal
  5 lipca 2019    

  Na stronie gminy nie ma żadnej informacji o zmianie uchwały. Przeciwnie jasno stwierdzają że wprowadzają podwyżkę. To jak to jest?

 5. Proletariat
  6 lipca 2019    

  Tereska jak rozgniewany CAR grozi jeszcze większą podwyżką. Czekamy Tereska,, czekamy.

 6. EM
  6 lipca 2019    

  Teraz jest jeszcze lepiej. Po podwyżce za wodę ogrodową liczono do opłaty za śmieci 2 zł, a teraz na stronie gminy jest informacja,że liczniki ogrodowe nie będą uwzględniane czyli zapłacimy jeszcze więcej. Co z tym Pani Katarzyno zamierzacie zrobić?

 7. Proletariat
  6 lipca 2019    

  Ano to, że nawet Tereska może zbierać kasę za śmieci żeby pokryc koszty a nie zarabiać. Albo poprzednio wyliczenua były zaniżone albo teraz nieuzasadnione. Znowu trzeba będzie zaskarżyć. Wójt to nie Car.

 8. Robert
  10 lipca 2019    

  Tereska powinna wprowadzić swój odwet o czym warto powiadomić media i przy okazji wyborów parlamentarnych, kiedy ludzie zobaczą ile wyciska z nich Tereska, urzadzic referendum w sprawie odwołania szefowej gminy.

 9. andrzej
  24 lipca 2019    

  W dniu wczorajszym otrzymałem zawiadomienie o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. wzrost opłaty 0 35% (było 57,28 jest 77,62 zł)!!!. Z czego to wynika, a właśnie z tego, że RIO stwierdziło nieważność uchwały i w związku z tym opłata została ustalona wyłącznie w oparciu o wodomierz główny. Czyli nie oznacza to koniecznej obniżki opłat, włodarze gminy niestety nie chcieli słuchać ani głosu radnych niezależnych ani głosu mieszkańców, po prostu ograli wszystkich. A była podobno szansa na lepsze rozwiązanie, lepsze dla kogo? Pozdrawiam

 10. Marek
  24 lipca 2019    

  Moje opłaty wzrosły z 21 zł do 98 zł, ponieważ w 2018 miałem awarie i zużycie wody „ogrodowej” było znaczne, prawie 1200 zł rocznie z posesji zamieszkałej przez 2 osoby !!!!!

 11. Michal
  25 lipca 2019    

  Pani Katarzyno prosimy o komentarz. Czy radni opozycji prowadzą jakieś działania majace na celu rozwiązanie tej sytuacji i ograniczenie podwyżek?

  • Redakcja
   26 lipca 2019    

   Oczywiście, że tak. Został przez nas złożony wniosek do Pani wójt z prośbą o spotkanie ws. „Uchwały śmieciowej”, czekamy na wyznaczenie terminu …mając nadzieje na szybki termin z uwagi na sytuację.

   Mam nadzieję, cały czas mam, mimo wszytko…, że pani wójt liczy się ze zdaniem mieszkańców i spotka się z nami i wspólnie wypracujemy inny/lepszy sposób naliczania cen za śmieci. Magdalena Zagrodzka, Mariusz Lindner, Monika Duziak to osoby, które trzymają rękę na pulsie. Jestem na bieżąco więc jeśli dowiem się czegoś nowego, interesującego, ważnego będę pisała na stronie.

 12. Adam
  6 sierpnia 2019    

  Szanowna Pani,
  Pod tym tematem próbowałem dodać nowy komentarz (powinien wyświetlić się jako ósmy) krytyczny w stosunku do tego, jak Państwo jako radni opozycji walczyli o naszą wodę. Zaznaczam tutaj, że głosowałem na Panią i absolutnie nie jestem zwolennikiem obecnych władz gminy. Niestety to już kolejny raz, kiedy nie publikuje Pani krytycznych wobec siebie komentarzy. Nie tego oczekiwałem po Pani. Niestety swoim zachowaniem zaczyna Pani dorównywać obecnej władzy. Niestety. Przykre.

  • Redakcja
   7 sierpnia 2019    

   Nie wiem o co chodzi Panie Adamie, ponieważ komentarze zamieszczają się same, nie moderuję ich. Jeśli w komentarzu zamieszcza ktoś link, to wówczas muszę faktycznie go zaakceptować i zazwyczaj to robię. Nawet jak są komentarze nie przychylne do mojej osoby, nie usuwam, bo i po co? Każdy może mieć swoje zdanie i się wypowiedzieć i to szanuję.
   Usunę komentarz jeśli będą wulgaryzmy ale na mojej stronie przez tyle lat ile prowadzę swojego bloga zdarzyło się to ze dwa razy.
   Panie Adamie bardzo proszę o wyjaśnienie, bo na prawdę nie wiem o czym Pan pisze. Tym bardziej, że pisze Pan „Niestety to już kolejny raz, kiedy nie publikuje Pani krytycznych wobec siebie komentarzy.” Jeszcze raz napiszę, nie usuwam komentarzy jeśli nie mają w sobie wulgaryzmów.

   Pozdrawiam i mam nadzieję, że wyjaśnimy to….

  • Redakcja
   7 sierpnia 2019    

   Jeszcze odniosę się do wody.
   Panie Adamie my nadal walczymy o, nie tyle co wodę, bo na wodę wpływu nie mamy, a o śmieci. Nadal walczymy, by śmieci były rozliczane nie na podstawie zużytej wody, bo to najgorsze rozwiązanie dla mieszkańców naszej całej gminy. Pisze Pan też „nie tego oczekiwałem od Pani”, a czego Pan oczekiwał? Co miałabym zrobić? Nie zagłosować i nie zaskarżyć uchwały do wojewody? Wtedy to mogłabym sama o sobie powiedzieć, że dorównałam do obecnej władzy.
   Panie Adamie to czego Pan oczekuje? Bym jako radna siedziała za stołem na sesji i bezwiednie podnosiła mandat?
   Szanuje to co Pan napisał, ale na stwierdzenie, że dorównuje obecnej władzy to myślę, że trochę Pan przesadził i trochę się wzburzyłam 😉 bo daleko mi do drużyny pani TD.

  • Redakcja
   7 sierpnia 2019    

   No i widzi Pan co Pan narobił, teraz spokoju mi to nie daje 😉 Sprawdziłam właśnie cały SPAM czy coś tam nie wylądowało, ale nie ma.

  • Adam Ciurzyński
   7 sierpnia 2019    

   Panie Adamie,

   Jestem osobą, która zajmuję się serwisem mojeBezrzecze.pl od strony technicznej.

   Strona posiada wiele automatycznych zabezpieczeń antyspamowych, które filtrują wiadomości. Gdyby ich nie było co drugi komentarz byłby o viagrze i zaproszeniach na portale randkowe …

   Czasami komentarze nie ukazują się od razu, gdyż oprogramowanie kieruje od Redakcji prośbę o jego potwierdzenie (że to nie SPAM). Nie zarządzamy stroną 24h na dobę – człowiek czasami śpi 😉 , dlatego też takie potwierdzenie często pojawia się dopiero na drugi dzień.

   Jeśli Pana komentarz miałby zostać usunięty, wcześniej widoczny byłby na stronie przez jakiś czas, a dopiero później usunięty przez „żywą” osobę. Automatyczne skrypty robią to od razu. Zapewniam, że nie posiadamy skryptów z tak wyspecjalizowaną sztuczną inteligencją, które potrafiłyby odróżnić przychylny komentarz od nieprzychylnego 😉

   Jeśli Pana komentarz nie pojawił się od razu, znaczy to, że został on uznany przez oprogramowanie za spam, wymaga moderacji lub też nie zaznaczył Pan opcji „Nie jestem robotem” systemu reCAPTCHA, który chroni stronę przed ROBOTAMI komentującymi.

   Jeśli od zaznaczenia opcji „Nie jestem robotem” do kliknięcia przycisku „Opublikuj komentarz” upłynęło zbyt wiele czasu, wówczas „wygasa” ważność tego zaznaczenia i trzeba to zrobić ponownie zanim klikniemy przycisk „Opublikuj”.

   Nasz dostawca usług hostingowych również czasami ma awarie, które mogą powodować, że strona nie działa idealnie. Nie na wszystko mamy wpływ. Proszę mi wierzyć, że p. Katarzyna jest ostatnią osobą, która by usuwała nieprzychylne komentarze. Zresztą proszę przejrzeć stronę, są tu również dość niepochlebne opinie i nikt się ich nie wypiera, a tym bardziej ich nie usuwa.

   Mam nadzieję, że wyjaśniłem sprawę dogłębnie.

   • Redakcja
    7 sierpnia 2019    

    Uffff Mężu dziękuję, bo sama bym nie dała rady tak fachowo i rzeczowo wyjaśnić! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 
Bezrzecze Prognoza pogody