Uchwała śmieciowa niezgodna z prawem

31 maja 2019 Radni Gminy Dobra większością głosów przegłosowali kontrowersyjną uchwałę w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalania stawki za pojemnik [link]. Uchwała, ta uderzałaby najmocniej w mieszkańców domów jednorodzonych, którzy mają zamontowany dodatkowy licznik na wodę, mieszkańców posiadających ogrody, trawniki, zieleń przydomową czy warzywniaki.

 

 

1) 06.06.2019 Radni opozycyjni zaskarżają uchwałę do wojewody zachodniopomorskiego. Nie było innego wyjścia jak zaskarżenie uchwały [link].

2) 24.06.2019 Wojewoda przekazuje uchwałę do Regionalnej Izby Obrachunkowej w celu jej rozstrzygnięcia [link].

3) RIO (Regionalna Izba Obrachunkowa) w wyniku niekompetencji wójta i jej pracowników uchyla „uchwałę śmieciową” w punkcie dotyczącym wody bezzwrotnie zużytej.

 

Co to oznacza?
 • Teraz uchwała będzie musiała być napisana od nowa.
 • Teraz uchwała prawdopodobnie będzie musiała być zmieniona lub napisana od nowa, gdyż powstaje w ten sposób gigantyczna nadwyżka około 478 800 zł w kasie gminy! Oznacza to konieczną obniżkę opłat lub zmianę sposobu naliczania!
 • Jest szansa na lepsze rozwiązania dla mieszkańców takie jak zgodne z ustawą:
  naliczenie poboru opłat od mieszkańca, a nie od 1m3 wody!
 • Zniżka dla osób kompostujących odpady bio i zielone we własnym zakresie!

 

Włodarze gminy nie chcieli słuchać niezależnych radnych i przedstawionych propozycji teraz będą musieli wziąć pod uwagę opinię radnych niezależnych i będą musieli liczyć się z głosem mieszkańców!

 

Katarzyna Ciurzyńska

8 Komentarzy

 1. Rafał
  5 lipca 2019    

  Pani Katarzyno, jako radna na razie dobrze wykonuje Pani swoją pracę, w tym dobrze informuje mieszkańców w sprawach gminnych. To dobry kierunek. Dziękuję.

 2. Ewa
  5 lipca 2019    

  Podzielam opinię i pozdrawiamy

 3. Romek
  5 lipca 2019    

  http://www.bezrzecze24 w tej sprawie przebiło TVP w rzetelności.

 4. Michal
  5 lipca 2019    

  Na stronie gminy nie ma żadnej informacji o zmianie uchwały. Przeciwnie jasno stwierdzają że wprowadzają podwyżkę. To jak to jest?

 5. Proletariat
  6 lipca 2019    

  Tereska jak rozgniewany CAR grozi jeszcze większą podwyżką. Czekamy Tereska,, czekamy.

 6. EM
  6 lipca 2019    

  Teraz jest jeszcze lepiej. Po podwyżce za wodę ogrodową liczono do opłaty za śmieci 2 zł, a teraz na stronie gminy jest informacja,że liczniki ogrodowe nie będą uwzględniane czyli zapłacimy jeszcze więcej. Co z tym Pani Katarzyno zamierzacie zrobić?

 7. Proletariat
  6 lipca 2019    

  Ano to, że nawet Tereska może zbierać kasę za śmieci żeby pokryc koszty a nie zarabiać. Albo poprzednio wyliczenua były zaniżone albo teraz nieuzasadnione. Znowu trzeba będzie zaskarżyć. Wójt to nie Car.

 8. Robert
  10 lipca 2019    

  Tereska powinna wprowadzić swój odwet o czym warto powiadomić media i przy okazji wyborów parlamentarnych, kiedy ludzie zobaczą ile wyciska z nich Tereska, urzadzic referendum w sprawie odwołania szefowej gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.