Teresa Dera wójtem – wybory z innej strony

 

Teres Dera została wójtem gminy Dobra. Będzie to jej czwarta kadencja, ale tym razem  pięcioletnia. Do tej poty kadencyjność wynosiła cztery lata. Pani Teresa Dera wygrała z Magdaleną Zagrodzką nieznaczną ilością głosów.

 

Teresa Dera 51,01% (4559 głosów)  Magdalena Zagrodzka 48,99% (4378 głosów)

 

Ja jednak chcę pokazać Wam wygraną pani Teresy Dera trochę w inny sposób.

W naszej gminie było 9 komisji wyborczych.

 • Mierzyn (3 komisje obwodowe)
 • Dobra (2 komisje obwodowe)
 • Bezrzecze (2 komisje obwodowe)
 • Wołczkowo
 • Dołuje

Jak się rozłożyły głosy:

 

Co z tą frekwencją? 

Patrząc na statystyki, to zawsze w II turze idzie mniej ludzi do wyborów. Nie zmienia to jednak faktu, że człowiek zaczyna się irytować, gdy zda sobie sprawę, że Ci co nie poszli do wyborów, mogli zmienić ich wynik. Spójrzcie na to, o ile mniej osób zagłosowało: w Mierzynie i Bezrzeczu, to aż ~ 13% ! Czyli około 600 – 700 osób mniej, niż w pierwszej turze!. Lenistwo? TuMiWisizm? Brak czasu? Zła pogoda? Choroba? Długi weekend? A może coś zupełnie innego?

Podziały

Patrząc na powyższe liczby widać interesujący podział w naszej gminie: podział na miejscowości stare i nowe, na mieszkańców nowych i przebywających tu od wielu dziesiątków lat, podział na stare i nowe Bezrzecze. Te podziały na „starych” i „nowych” ujawniają, że „starzy” wybierali panią Derę, „nowi” zaś wybierali panią Zagrodzką. Myślę, że wynika to z tego, iż mieszkańcy nowi borykają się z wieloma problemami, których nie dotyczą starszych mieszkańców np. brak wody, zalewanie i podtopienia, brak dróg, przedszkoli, żłobków, brak reakcji na problemy nowo-osiedlających się … Czy zgadzacie się z tym spostrzeżeniem?

Meldunki

No właśnie, meldunki. Brak meldunku nie tylko wpływa na sprawy lokalne, żłobkowe, przedszkolne czy szkolne ale również na wpływ na wybory. Wydaje mi się, że spora część mieszkańców, która w naszej gminie ma od niedawna swoje domy i mieszkania, nie jest tu zameldowana, zatem nie poszła do wyborów.

 

 

Cuda i cudeńka

Przez cztery lata działam w radzie sołeckiej w Bezrzeczu i praktycznie przez te lata nie widziałam na naszych festynach, mikołajkach ani pani wójt, ani sporej części radnych z jej ugrupowania. Tuż przed wyborami nagle wszyscy się uaktywnili. Pani wójt była wszędzie jak i niektórzy jej radni.

Podam taki przykład: w Bezrzeczu mamy fajną imprezę „Święto pieczonego ziemniaka” organizowanego przez LZS Bezrzecze i Stowarzyszenie Nasze Bezrzecze, gdzie działa Pan Andrzej Grochowski i pani Halina Sromek, to oni co roku organizują tę imprezę. Podczas tych wyborów pewnie każdy mieszkaniec „gościł” w swojej skrzynce na listy „ulotkowych” kandydatów na radnych. Wszyscy Ci kandydaci próbowali zaprezentować się jak tylko umieli najlepiej. Jednak czytając na jednej z ulotek, że ktoś organizował Pieczonego Ziemniaka, to już trochę nie na miejscu. Pokazanie się na jednej imprezie nie oznacza, że działa się dla Bezrzecza! Od kliku lat udzielam się w Bezrzeczu, organizując różne imprezy, ale większości ulotkowych kandydatów widziałam pierwszy raz na oczy. Też macie takie wrażenie? Czy może się mylę?

 

Wolność słowa

Jestem przerażona faktem manipulowania opinią publiczną. Prowadzę swoją stronę/bloga dla Was i nigdy by mi nie przyszło do głowy manipulowanie informacjami czy usuwaniem komentarzy (choć często niektóre komentarze bardzo mnie dotykają, to przyjmuję je „na klatę”), chyba że ktoś zaczyna używać wulgaryzmów, na to jedynie nie pozwalam. Na mojej stronie każdy może się wypowiedzieć i każdy może komentować. Na mojej stronie staram się zamieszczać wszystko co ważne dla naszej gminy, co może Was zainteresować. Staram się zamieszczać informacje o  wszystkich imprezach w naszej gminie, czy to impreza organizowana przez kogoś z sympatyków pani Dery, czy sympatyków „Jana Kowalskiego”. Przecież nie żyjemy w kolorowej bajce gdzie wszystko jest piękne, są rzeczy też złe i niedobre. Trzeba je pokazywać, by móc to naprawić i ulepszyć. Pewnie większość z Was zna pewien portal (chyba każdy domyśli się o jaki portal/portale z liczbą w nazwie chodzi), na którym próżno szukać innych słów niż jedynie pochlebny władzy przekaz. Portal ten unika informowania o wydarzeniach organizowanych przez osoby nieprzychylne władzy. Wnikliwym pozostawiam ten fakt do przemyśleń.

 

To była długa kampania

To była długa i męcząca kampania, dla jednej i drugiej strony. Wielu ludzi zaangażowało się w te wybory. Podczas tych kilku tygodni z niektórych ludzi wyszły „demony” i osobiście na niektórych osobach bardzo się zawiodłam.

Za panią Derą stali różni szczecińscy „znani” ludzie, stali różni celebryci, którzy pokazywali jej kciuk uniesiony do góry. Za panią Derą stali profesjonalni piarowcy. Pani Dera wisiała na wielkich bilbordach, płotach i płotkach. Pani Dera w tej kampanii musiała mocno się napocić, bo pierwszy raz miała tak silnego kontrkandydata.

Za panią Zagrodzką stali mieszkańcy, którzy w przemyślany sposób oddali na nią swój głos!

 

Niebawem wszyscy wybrani radni zasiądą ze sobą do stołu i będą musieli współpracować. Życzę sobie i innym tego, by były to owocne 5 lat!

 

Gratulacje 

Gratuluję pani Teresie Dera wygranej, życzę sukcesów i zapału do pracy, bo od tego zależy nasza przyszłość.

Gratuluję pani Magdalenie Zagrodzkiej odwagi i pracy jaką włożyła w tą kampanię. Życzę jej głowy wysoko uniesionej do góry i również zapału do dalszej pracy.

Gratuluję wszystkim wybranym radnym, którzy będą przez 5 lat ze sobą współpracować. Życzę sobie i im owocnej pracy, która będzie procentować w naszej gminie.

Gratuluję oraz dziękuję i Wam, że poszliście do wyborów, że wypełniliście swój obywatelski obowiązek.

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

Podobne wpisy

39 Komentarzy

 1. Anonim
  5 listopada 2018    

  Bardzo stronniczy i nierzetelny artykuł.

  • Redakcja
   5 listopada 2018    

   Ma Pan/Pani prawo tak sądzić. Ja przedstawiam to w jaki sposób widzę to ja.

   • vandit
    6 listopada 2018    

    Wnioski Pani Radnej z wynikow wyborow, tabelki i ich podsumowanie – godne pisowskich piarowcow z telewizji rzadowej, zwanej dla zgrywy tv publiczna. I jeszcze to zwalanie winy za przegrana II tury na mieszkancow i frekwencje – rewelacja! Proponuje spojrzec szerzej – a moze ta frekwencja to swiadomy wybor, np. po serii bardzo tendencyjnych artykulow tutaj…? Wisienka na torcie bylo wytykanie wieku Dery – choc od starozytnosci wiek w polityce idzie w parze z doswiadczeniem i jest akurat zaleta, nie wada…. 😉

  • Deklinacja
   7 listopada 2018    

   A ja się zastanawiam czy pani wójt się deklinuje.

 2. Ewa
  5 listopada 2018    

  Gratuluję oby Paniom.
  Gratuluję obecnej wójt i czekam na realizację obietnic. Bardzo mnie to będzie cieszyło jeśli wreszcie, inwestycje w Bezrzeczu będą takie na jakie ta duza i liczna w mieszkańców miejscowosc zasługuje.

  Pozdrawiam

 3. M.
  5 listopada 2018    

  Pani wójt do dzieła czekamy na realizację obietnic. Czekam , wierzę i życzę powodzenia.

 4. Adam
  5 listopada 2018    

  Czyli co? Jeśli p. Teresa zostaje… to będzie basen, amfiteatr i przedszkole? Ciekawe kto będzie o tym pamiętał za 5 lat.

  • Krystyna
   5 listopada 2018    

   Nic z tych rzeczy nie będzie. Prawdopodobnie Pani Dera spocznie na laurach zdając sobie sprawę, że to jej ostatnia kadencja.
   Jeżeli w ciągu tej kadencji zrobi remont górnej to będzie cud.

   • Redakcja
    5 listopada 2018    

    Górna to droga powiatowa ale nie zmienia faktu, że jako nasza najważniejsza osoba w gminie powinna razem z nami cisnąć powiat o remont i wspierać swoich mieszkańców. 🙂

    • Adam
     5 listopada 2018    

     Tak samo jak powinna cisnąć Krzystka o Modrą, toż to w końcu jej dobry znajomy (podobno, tak jak Hołowczyc) 🙂 🙂 🙂

     • Mieszkanka
      5 listopada 2018    

      Ciekawa jestem w jaki konkretny sposób Pani Zagrodzka cisnęłaby Krzystka, gdyby zastała wójtem, bo o tym jakoś w swojej kampanii nie wspomniała. A to że Górna, Koralowa i Modra zrobiona być musi, to już wszyscy wiemy.

    • Bezrzeczanin
     5 listopada 2018    

     Szkoda, że Szanowna Pani Redaktor nie napisała, że Pani Zagrodzka była radną powiatu polickiego i przez 4 lata miała możliwość wpłynięcia na decyzję odnośnie remontu ulicy Górnej. Sama interpelacja radnej Zagrodzkiej przed wyborami samorządowymi to stanowczo za mało.

     • Obserwator
      6 listopada 2018    

      Zagrodzka walczyła o wiele spraw przez całą 4 letnią kadencję,a to stwierdzenie, że obudzila się dopiero przed wyborami, to powielanie kłamliwej plotki jaką KWW Derowej wyprodukował na potrzeby kampanii, i które w nieskończoność powtarzali. To taka sama niska zagrywka jak anonimy wysyłane do osób z nią współpracujących, czy anonimowe kartki wrzucane do skrzynek mieszkańcom na wsiach oczerniające Zagrodzką. To co odwaliła pewna grupa jest wstrząsająca. To były przemyślane kroki, profesjonalne, które trudno wywlec, bo wykonane w białych rękawiczkach. Normalnie jak w mafii 🙁 To mnie przeraża. Po takich wypowiedziach jak tutaj i na fejsie widać, że ta grupa doskonale wiedziała jak to wykonać, by ludzie to kupili.

 5. Ryniek Nowa
  5 listopada 2018    

  Mam nadzieję, że gmina wyciągnie wnioski ze wczorajszej lekcji (że weźmie pod uwagę zmianę sposobu rządzenia i rozmowy ze społeczeństwem). W końcu 49% to poważny głos mieszkańców – mówiący, że zmiana jest niezbędna.

  Tak czy inaczej – GRATULUJE obu stronom wyniku !!!

  Państwo RADNI – pilnujcie w ramach otrzymanych w radzie gminy mandatów, aby p. Dera nie zapomniała o tym co obiecała.

  Pozdrawiam…

  • M.
   5 listopada 2018    

   Dokładnie popieram całą wypowiedź 🙂

 6. Młoda mieszkanka gminy
  5 listopada 2018    

  Nie do końca zgadzam się z podziałem na starych i młodych – zarówno wiekiem jak i stażem na terenie gminy.
  Myślę też, że wielu zraziła natarczywość i zagrywki pani Z. Nie wspomnę już o roznoszeniu gazet reklamujących panią Z. w dniu ciszy wyborczej…

  • Redakcja
   5 listopada 2018    

   Kampania pokazała wiele czarnych charakterów niestety z KAŻDEJ strony.

   Jeśli chodzi o gazetki roznoszone w ciszy wyborczej… nic nie słyszałam o łamaniu ciszy przez żadną stronę w II turze. Jeśli tak było, to sprawa powinna być zgłoszona na policję.

 7. Mieszkanka Bezrzecza
  5 listopada 2018    

  Jestem zalamana. Przyjechalam tu z innego miasta i pierwszym szokiem byla dla mnie tragiczna jakosc drog w calej gminie, brak chodnikow, oswietlenia, wszechobecne plyty na nowym, bogatym osiedlu w Bezrzeczu. Po zamieszkaniu byly jeszcze gorsze niespodzianki- brak wody w Mierzynie – ostatni raz spotkalam sie z tym za czasow komunizmu ,podtopienia w Bezrzeczu, brak zlobka i przedszkola. Przez 12 lat rzadow p.Dera nic nie zrobila w kierunku poprawy jakosci podstawowych rzeczy wiec jak mozna nie chciec zmiany??! Prosze mi wierzyc ze w innych miastach tez powstaja nowe osiedla a tylko tu spotkalam sie z taka iloscia plyt betonowych i brakiem odwodnienia. Teraz nadzieja pozostaje tylko w radnych z komitetu p. Zagrodzkiej! Trzymam kciuki.

  • Ewa
   7 listopada 2018    

   O proszę tak nie mówić. Pani Dera dużo zrobiła. Mamy na przykład opłaty za śmieci 5 x wyższe niż w gminach pod Warszawą. O innych opłatach nawet nie wspomnę. Pani Dera skoro nadal jest wójtem powinna pokazać sprawozdania finansowe i szczegóły przetargów, bo dla mnie jest tu coś bardzo nie halo!

 8. Korina
  5 listopada 2018    

  Czyli co? Uwaza Pani ze ludzie oddajacy glos na Pania Dere zrobili to bezmyślnie… Myli sie Pani. Wolalam oddac glos na Panią Dere ktora dziala w gminie niz kogos kto tylko buntuje ludzi wprowadzajac ich w blad i sklada obietnice wiedzac ze och nie spełni

 9. Krysia
  5 listopada 2018    

  Centrum Bezrzecza? Baseny? To może najpierw normalna droga z odwodnieniem. A radni Pani Zagrodzkiej, patrzcie na ręce i informujcie na bieżąco dlaczego np. ścieki odbiera POLDEK.

 10. Kaja
  5 listopada 2018    

  Ja również zagłosowałam na panią Derę, ponieważ o pani Zagrodzkiej dowiedziałam się dopiero z nachalnej (proszę wybaczyć, ale tak to odbierałam) reklamy na tym blogu. O jakimkolwiek zaangażowaniu w działalność społeczną, mimo iż była już radną, w ogóle nie słyszałam. Może było to w Mierzynie, ale chyba nie w Bezrzeczu. Wydaje mi się, że to właśnie ona uaktywniła się dopiero w kampanii wyborczej, obiecując „złote góry”. Wysoki wynik to jak sądzę w dużej mierze zasługa p. Katarzyny, której działalność jest powszechnie znana i ceniona 🙂

  • Maria
   5 listopada 2018    

   Pani Magda od wielu lat udziela sie spolecznie, nie tylko w Mierzynie. Może warto zainteresować się czymś więcej niż czubek własnego nosa. Pani Dera zarządza jedną z najbogatszych gmin w naszym regionie. Nie jest to dużą sztuką. Każdy jak ma fundusze zrobi dużo. I tak na tyle lat działalności jest to naprawdę niewiele. Błędów i obietnic mnóstwo, a z realizacja często krucho.

   • Mieszkanka
    5 listopada 2018    

    A w jaki sposób nasza gmina stała się jedna z najbogatszych w regionie?… Tak sama z siebie, czy może dzięki właściwemu zarządzaniu przez ostanie lata.

    • Konstanty
     5 listopada 2018    

     Właśnie dlatego że władze gminy nie inwestują w jej rozwój. Zbierają kasę i ja kisza. Pani myśli, że budowę drogi robi się za got.? To są milionowe kontrakty na które się bierze kredyty. A wtedy spada się w rankingach bo powstaje kilku letni dług.

     • Edd
      6 listopada 2018    

      Racja

 11. Krystyna
  5 listopada 2018    

  Ja myślę że Pani Dera wygrała dzięki pączkom, które rozdawała z rana na przystanku 74.

  Pani Magdo proszę o tym pamiętać za 5 lat – wybory lubią słodycze…. zjedna sobie Pani drugą połowę wyborców.

  • Matros
   5 listopada 2018    

   Moze zabrakło Pani Magdzie „wyjścia do ludzi”, zwłaszcza do tych którzy nie interesują się sprawami Bezrzecza na co dzień. Ja jej nie widziałem a Panią Dera można było spotkać tu i tam. Szkoda bo zmiany są konieczne. Nie łatwo jest pokonać znanego, urzędującego polityka. Mimo przegranej gratuluje Pani Magdzie wyniku. Pozdrawiam

   • Mieszkanka
    5 listopada 2018    

    Mój głos był bardzo przemyślany. Pani Zagrodzka, swoimi po części nielogicznymi propozycjami mnie po prostu nie przekonała. Przykład? Jest zwolenniczką budowy nowego połączenia drogowego Wolczkowo-Szczecin, które to ma odciążyć obleganą w godz szczytu ul. Górną w Bezrzeczu. Jednocześnie chce zbudować przedszkole za biedronka, czyli w samym centrum Bezrzecza, co znów spowoduje korki i wzmożony ruch na ul. Górnej. Gdzie tu logika..

    • Konstanty
     5 listopada 2018    

     Pani myślenie nie jest logiczne. Skoro przedszkole ma byc tylko dla mieszkańców bezrzecza i ich dzieci to gdzie ono ma być? W lesie za Bezrzeczem? W wolczkowie a może przy tej ruchliwej obwodnicy Wolczkowo – Szczecin, która maja jeździć mieszkańcy dobrej i wszystkich okolicznych wiosek?

     • Mieszkanka
      5 listopada 2018    

      Tak dokładnie. Przedszkole ma zostać wybudowane niedaleko obwodnicy Wolczkowo-Szczecin. A to dlatego że większość rodziców zawozi dziecko do przedszkola a potem jedzie do Szczecina do pracy. I przy takim położeniu przedszkola, nie musi już gnać przez centrum Bezrzecza i powodowac jeszcze większy ruch i korki na ul. Górnej. Co w tym jest nielogicznego? Nic. Przeciwnie, tak planuje się infrastrukturę z głową. No ale na to potrzeba trochę doświadczenia.

 12. Bezmyślny dla Ciurzyńskiej
  6 listopada 2018    

  Za panią Zagrodzką stali mieszkańcy, którzy w przemyślany sposób oddali na nią swój głos!

  Czyli reszta jest bezmyślna???

  odpowiada Pani: Ja przedstawiam to w jaki sposób widzę to ja.

  Punkt widzenia żenujący, nie znamy się a pANI mnie obraża?

  Pisze pANI „Życzę sobie i im owocnej pracy” – jak chce pANI pracować z bezmyślnymi???

  • Obserwator
   6 listopada 2018    

   Potrafi pani/pan czytać ze zrozumieniem i rozumować w sposób logiczny?

   Zacytowane zdanie w żadnym stopniu nie neguje faktu, że na Derową również mieszkańcy mogli głosować w sposób przemyślany! To zdanie odnosi się jedynie do faktu, że wyborcy Zagrodzkiej, zanim na nią zagłosowali, przemyśleli swoją decyzję.

   Wychodzi brak porządnej matematyki i logiki w szkołach – niestety. Społeczeństwo coraz rzadziej potrafi wnioskować i myśleć w sposób logiczny.

   To Pani/Pana komentarz jest niekulturalny.

  • Redakcja
   6 listopada 2018    

   Panie/Pani „Bezmyślny dla Ciurzyńskiej” nikogo nie obraziłam i nigdy nie obrażam, bo szanuję każdego człowieka, tak mnie wychowano.

   Jeszcze raz napiszę, że to moje spostrzeżenia i jeśli się Pan/Pani nie zgadza to takie prawo, nie rozumiem tylko tych nerwów.

   Dodam jeszcze, że wiele osób które będą tworzyć radę gminy znam i cenię. Z nikim nie mam zatargów, z nikim się nie pokłóciłam, z nikim nie weszłam w żaden konflikt i proszę by to Pani/Pan nikogo nie obrażał.

   Jestem jedynym portalem/blogiem/stroną/ gdzie nie blokuje komentarzy, nie usuwa, nie moderuje. Nie zastanowiło to Panią/Pana?

   Tak już na koniec; myślę, że jest wielu ludzi, którzy pojawią się tu u mnie bardzo anonimowo choćby tak jak Pan/Pani o bardzo „pięknym” nicku (na FB już nie jest tak łatwo, bo tam by coś skomentować nie pokazując swojej twarzy, trzeba tworzyć konta fejkowe) i co bym nie napisała, to zawsze będzie źle. Choćbym napisała, że czarne jest czarne i tak mi wytkną, że piszę bzdury. Jestem do tego już przyzwyczajona. 🙂
   Miłego dnia życzę i więcej uśmiechu. 🙂

 13. Obserwator
  6 listopada 2018    

  Czytam sobie te komentarze… ZA i PRZECIW, patrzę jak się ludzie w spierają…
  … i tak przyszło mi do głowy…

  A czemu na u pani Dery na fejsie, czy na sponsorowanych przez gminę portalach 24 nie uświadczycie takich polemik? Tylko same pochwały 🙂

  Przypadek? Nie sądzę 😉

 14. Zwyczajna mieszkanka
  6 listopada 2018    

  Nie zgadzam się z opinią Pani Redaktor. Ja jestem zwyczajną (młodą i nową) mieszkanką i w sposób przemyślany zagłosowałam na Panią Derę. Moim zdaniem to pani Zagrodzka uaktywniła się przed wyborami, bo o niej nikt nie słyszał i o jej rzekomych „walkach” przez 4 lata kadencji. Obiecywać i krytykować innych jest niezwykle łatwo, trudniej potem z realizacją tych obietnic.
  Panie Obserwatorze, dlaczego Pan sugeruje, że inne portale posuwają się do manipulacji? Taką retorykę stosuje pewna partia u władzy. Przypadek?

  • Obserwator
   6 listopada 2018    

   Może nie słyszała Pani, bo czyta te wspomniane portale, które prezentują informacje w sposób bardzo wybiórczy. Nie będę Pani przekonywał, wystarczy obserwować sytuację przez jakiś czas i porównywać. Miłego dnia.

  • Ewa
   7 listopada 2018    

   Może warto się samemu zainteresować polityka lokalną, a nie czekać na informacje podane na tacy przez obecną władzę.
   Ja mieszkam w Mierzynie juz 10 lat i tez uważam się za młodą i nową mieszkankę, a jednak słyszałam o działalności pani Zagrodzkiej wielokrotnie.
   Interesowało mnie również dlaczego prowadząc firmę w Szczecinie za wielki kontener na śmieci niesegregowane płace 70 zł, a w Mierzynie za zwyczajny kubeł dla 4 osobowej rodziny przy segregowaniu śmieci płace ponad 100 zł, a tym czasem znajomi mieszkający w Piasecznie pod Warszawa z taką samą rodzina i kubłem segregując śmieci płacą 28zł. Ja rozumiem, że takie kwestie przed wyborami również nie zaprzątały pani głowy i „w przemyślany” sposób pani zagłosowała. No gratuluje, bo kto bogatemu zabroni…

 15. Roman
  7 listopada 2018    

  No to Radni Pani Zagrodzkiej nich Wam nie zabraknie sił i ochoty w zadawaniu pytań i publikowaniu odpowiedzi. Może referendum tak za rok i wieki koooop dla …..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.