Stare Bezrzecze

 

Mieszkając w Bezrzeczu już od dobrych kilku lat widzę jak nasza „wieś” się rozbudowuje, jak przybywa mieszkańców. Jako dziecko przyjeżdżałam tu do babci koleżanki. Bezrzecze wyglądało całkiem inaczej. Kilka domostw, budynki gospodarcze, pola i siano.10356080_10202032852964382_2081705510_o

 

Już od dłuższego czasu mam nieodpartą ochotę stworzyć na naszej stronie galerię zdjęć ze starym Bezrzeczem. Kilka zdjęć otrzymałam od Sedina.pl i patrząc na te fotografie staram sobie wyobrazić jak ludzie kiedyś tu żyli 🙂

 

Postanowiłam przytoczyć Wam kilka faktów historycznych.

 

Do 1945 roku nasza wieś nosiła nazwę (niem.) Brunn co oznacza Zdrój, a po 1945 Broń była to nazwa przejściowa. Dokładnie nie wiem, ale chyba od 1954 roku wieś zmieniła nazwę na Bezrzecze.

 

Bezrzecze leży na szczycie, kulminacyjny punkt wynosi 67,8 m n.p.m. Z osiedla wypływa niewielka rzeczka Bukowa, nad którą archeolodzy stwierdzili występowanie osadnictwa ludzkiego już w neolicie.

 

Ciekawostka: na terenach Polski neolit trwał w latach 5200-1900 p.n.e.

 

 

Miejscowość nasza została założona na planie ulicówki.

 

Ciekawostka:  ulicówka to typ wsi, jednodrożnej o zwartej zabudowie po obu stronach drogi, jest to wieś o zabudowie rozciągniętej, z budynkami z jednej lub dwu stron drogi. Wyglądem przypomina miejską ulicę.

 

Pierwsza wzmianka źródłowa pochodzi z 1260 roku i mówi, że wieś nasza nosiła nazwę  „Beseritz” tj. Bezrzecze, a więc miejsce gdzie nie ma rzeki. Kolejna wzmianka jest z 15 lutego 1271 (jako należąca do Dietricha von Salzwedela wieś Brunnecke), następna zaś z 1277 w postaci Brunne jest już pochodzenia niemieckiego oznaczającą „studnię”, zagłębienie pomiędzy dwoma niewielkimi wzniesieniami.

Wieś Bezrzecze należała pierwotnie do uposażenia fundacji Mariańskiej w Szczecinie. Wzmiankowana w II połowie XIII wieku, a najstarszy zachowany wpis w księgach szczecińskiego kościoła Mariackiego pochodzi z 1336 roku. W średniowieczu była jednocześnie wsią kościelną i lennem rycerskim.

 

W 1480 r. książę Bogusław X, oddał wieś na własność rycerzowi Henningowi Lindstedt. Wieś często zmieniała właścicieli. W 1527 r. przypadła Vivigenzowi I von Eickstedt, który otrzymał także puste tereny na Głębokim oraz część jeziora Głębokie. W 1589 r. wieś kupił kanclerz książęcy Otto von Ramin auf Krackow. W rękach tego rodu, Bezrzecze znajdowało się aż do końca XIX wiek w. W 1828 r. zostało wpisane do matrykuły majątków rycerskich. Majątek ten składał się z folwarku Owczary, dawnej owczarni, oraz folwarku Stangenhorst. Majątek wraz z lasem i folwarkami wynosił 4592 morgi.

 

Ciekawostka: W XIX w – 1 morga = 0,5599 ha.

 

Gleba w majątku była I, II i III klasy, uprawiano tu pszenicę, żyto, owies, fasolę, wykę, koniczynę i łubin. Dobrze była prowadzona gospodarka leśna, co sto lat zmieniano drzewostan, rosły tu brzozy, olchy i sosny, dawniej były tu także buki i dęby.

 

Pod koniec XIX wiek w. wieś rozbudowuje się. Znajduje się tu 20 domów mieszkalnych, liczba mieszkańców w 1894 r. wynosiła 260, wyznania ewangelickiego, ale było wśród nich także 6 Żydów. Wieś i majątek należały do parafii w Wołczkowie. Była tu jedna szkoła podstawowa dla 35 dzieci. Tuż obok wsi wybudowano, należący do garnizonu wojskowego w Krzekowie olbrzymi plac ćwiczeń.

W trakcie II wojny światowej wieś nie ucierpiała, została zajęta 26 kwietnia 1945 r. przez wojska radzieckie (2 Front Białoruski – 2 Armia Uderzeniowa), a została przekazana administracji polskiej 4 października 1945 r.

 

Po 1945 istniał tu PGR zlikwidowany w 1992. W II połowie XX wiek w. mieszkały tu rodziny trudniące się rolnictwem oraz pracowników pobliskiego Szczecina. Od 1990 r. wieś nabrała charakteru zurbanizowanego, powstały nowe budynki, działki itp.

 

Ciekawostka: W lasach przy drodze do Wąwelnicy do 1993 roku znajdowała się jednostka PGW AR – Północna Grupa Wojsk Armii Radzieckiej.

 

Zabytki:

 • Kościół XV-wieczny wraz z cmentarzem (wpisany do rejestru zabytków pod numerem 873).
 • Park pałacowy (wpisany do rejestru zabytków pod numerem 863) w północnej części Bezrzecza.

 

Jeżeli ktoś ma stare zdjęcia Bezrzecza bardzo proszę o kontakt 🙂 Mogą to być zdjęcia z przed 20 czy 30 lat!

 

 

Galeria zdjęć Stare Bezrzecze:

Zobacz zdjęcia z innych wydarzeń w dziale Galeria

9 Komentarzy

 1. Anonim
  18 lutego 2017    

  Drugie zdjęcie przedstawia dom nr 8 którego obecne już nie ma został wyburzony na początku lat 70 u.w. dzrzewo przed domem to kasztan przetrwało też do początku lat tou.w. pamiętam bo mieszkałem tam .

 2. Anonim
  19 lutego 2017    

  Piąte zdjęcie przedstawia pałac od strony parku jeszcze w latach 70 u.w.jak stały schody i spojrzalo się w kierunku parku była widoczna jeszcze szeroka aleja prowadząca w głąb parku powinien zachować się jeszcze kamienny murek widoczny na zdjęciu, w parku znajduje się wiele różnych gatunków kwiatów jak i drzew różnych odmian lip, klonów ,dębów, jest jeszcze ciekawostką limba mimo że park jest obecnie zaniedbany warto na wiosnę wybrać się na spacer

 3. N
  21 lutego 2017    

  Czwarte zdjęcie przedstawia dom nr 1 obecne przy ulicy szkolnej ktora zaczyna się przy szkole i biegnie do góry w kierunku Redlicy górka za naszych czasów nazywała się Ruską górką jest z nią związanych kilka historii

  • Anonim
   19 sierpnia 2019    

   Tak wejście od frontu było do Kotwickiego. A tych historii z tą górką to można książkę napisać.pozd.

 4. N
  21 lutego 2017    

  Szóste zdjęcie przedstawia pałac od strony południowo-zachodniej jest na niej widoczny kawałek lipy która rosła do lat 80 u.w. i uschła na podstawie wielkości drzewa można ocenić kiedy została zrobiona fotografia, mniej więcej około 150-130 lat temu obecnie w miejscu lipy jest wysepka gdzie zawraca autobus także można dokładnie zlokalizować jak stał pałac , kiedyś ktoś powiedział że drzewa nie mają znaczenia chyba jednak bardzo się myli

 5. N
  23 lutego 2017    

  Poprawka do szóstego zdjecia. Zdjęcie zostało wykonane około 100 lat temu nie wcześniej.

 6. N
  23 lutego 2017    

  Siódme zdjęcie przedstawia pałac i część ogrodu ogrodzonym murem który dortwał do naszych czasów zdjęcie zostało wykonane zobecnej ulicy Górnej którą prowadzi w kierunku stawu , my nazwaliśmy drogą nad stawek koło Kulinskiej zdjęcie wykonano teź przed wojną widać to po lipach już są dość duże.

 7. N
  5 marca 2017    

  Kogo to teraz interesuje? Ludzie wyprowadzają się na wieś a chcą mieszkać jak w mieście, ogradzają się wysokimi płytami sadzą żywopłot i cenią sobie prywatność i z zasady nie wiele o sobie wiedzą , kiedyś tego nie było wszyscy doskonale się znali i żyli bardzo zgodnie,

 8. N
  6 marca 2017    

  Zdjęcia ukazujące Bezrzecze z przed 50 czy 40 lat a nawet 30 lat poprostu nie istnieją no może kilka przypadkowych jeszcze ktoś posiada, a to z bardzo prostej przyczyny, . Proszę odgadnąć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 
Bezrzecze Prognoza pogody