Śmieci po nowemu – jak teraz płacić?

Jeśli już otrzymaliście nowe wyliczenia za śmieci, a zapłaciliście za miesiąc lipiec po staremu, wystarczy że dopłacicie różnicę.

 

Jeśli płacisz co miesiąc – przykład

 • Stara opłata wynosiła 45,70 zł
 • Nowe wyliczenie wynosi teraz 61,58 zł
 • Obliczamy różnicę (Nowa stawkastara stawka): 61,58 zł45,70 zł = 15,88 zł
 • Zatem należy dopłacić gminie 15,88 zł za miesiąc lipiec.
 • Od sierpnia wpłacacie nową stawkę, czyli w naszym przypadku 61,58 zł.

Jeśli płacisz za cały rok z góry – przykład

 • Przy miesięcznej stawce 44,50 zł za cały rok zapłaciłeś 534 zł.
 • Otrzymując nowe wyliczenia okazało się, że nowa stawka za śmieci od lipca 2019 wynosi 74,50 zł, czyli 30,00 zł więcej za miesiąc.
 • Podwyżka obejmuje miesiące od lipca do grudnia, czyli 6 miesięcy.
 • Należy więc wykonać proste działanie matematyczne (kwota podwyżki * ilość miesięcy do końca roku): 30 zł * 6 miesięcy = 180 zł.
 • Wyliczoną kwotę (180 zł) należy dopłacić na konto gminy.

 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

9 Komentarzy

 1. em
  29 lipca 2019    

  Ja liczyć umiem i policzyłam sobie,że dzięki Państwa nieprzemyślanym działaniom mam podwyżkę nie 2000% a 4800%. W zeszłym roku liczyliśmy czy opłaca nam się wymieniać stary licznik ogrodowy na nowy (licznik jest ważny tylko 5 lat), czy nam się ten koszt zwróci. Dziś już wiem,że były to pieniądze wyrzucone w błoto więc do tej podwyżki mogę doliczyć kolejne kilkadziesiąt złotych.

  • Anonim
   30 lipca 2019    

   Nie przemyślanym było to, że kiedyś tam …. w odległej przeszłości, pani wójt dopuściła uchwałę NIEZGODNĄ z prawem.
   Przez takie działania mamy co mamy.

  • mieszkaniec
   30 lipca 2019    

   Wojt mogł wybrać:
   Placimy za całą wodę pobraną lub za całą wodę pobraną do celów bytowych (bez ogrodowej).
   Wybrał jak wybrał i trzeba jej podziękować w referendum przy okazji wyborów jesiennych.

   Gmina Dobra zwalcza obszary zielone.

 2. Baltazar
  30 lipca 2019    

  em, wiem że jest gorąco i duszno, ale skoro masz liczniki na wodę to pozwól im się kręcić ale pieca nie włączaj.
  W komentarzu jest jednak ciekawa informacja” …..czy opłaca nam się wymieniać stary licznik ogrodowy na nowy (licznik jest ważny tylko 5 lat)….”
  Wiemy jak święta w przestrzeganiu prawa jest firma POLDEK w przypadku licznika ogrodowego, ale głównego już nie. Czy Tereska i Poldek mogą naliczać opłatę śmieciową i za ścieki w oparciu o licznik starszy niż 5 lat ?

 3. sonsiad
  30 lipca 2019    

  Mnie podwyzka . tj z 50 pln na 130. (moim zdaniem sporo.) wku.. irytuje z innego powodu. smieci ktore sie segreguje a firma odbierajaca sprzedaje je z zyskiem lub sama przetwarza zwiekszajac zysk jeszcze bardziej.

 4. Spox
  1 sierpnia 2019    

  Czy Teresa Dera może wytłumaczyć czym różni się 4 osobowa rodzina mieszkająca w bloku, od tej mieszkającej w domu? Dlaczego jedna płaci 60 zł, a druga 180 zł ??? CZAS NA ROZLICZANIE ŚMIECI OD ILOŚCI OSÓB!

 5. Stefan
  1 sierpnia 2019    

  Pani Katarzyno. Czy radni „opozycyjni” są w stanie opracować nową uchwałę w sprawie opłat za zagospodarowanie odpadów, uzależniającą opłaty od ilości zamieszkujących daną nieruchomość osób (wraz z niezbędnymi kalkulacjami itp.). Gdyby coś takiego powstało, gdyby była jakaś realna, rzetelnie policzona alternatywa, wtedy może bylibyśmy wywrzeć presję na naszej gminie i wprowadzić niezbędne zmiany… Przecież gmina ma szczegółowe informacje na temat ilości zameldowanych osób, znane są koszty wywozu odpadów itp. Nie powinno być więc problemem wyliczenie odpowiednich stawek. Bez tego urząd zawsze będzie miał jakiś wytłumaczenie dla ogłoszonych podwyżek. Skoro w sąsiednich gminach z powodzeniem funkcjonują opłaty naliczane na podstawie ilości zameldowanych osób, czemu u nas miałoby się to nie sprawdzić?

 6. Marek
  2 sierpnia 2019    

  Pani Katarzyno. Czy można zaskarżyć uchwałę do sądu? Ustawa mówi o ilości wody użytej w gospodarstwie w celu ustalenia ilości osób zamieszkujących w lokalu/domu, co ma woda „ogrodowa” wspólnego z ilością osób zamieszkującą posesję?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 
Bezrzecze Prognoza pogody