Śmieci i podwyżka – czas na dialog!

Uchwała śmieciowa powraca na tapetę.

Wielu z Was otrzymało już nowe wyliczenia za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Podwyżki są znaczne, a to dlatego, że Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie stwierdziło nieważność dwóch punktów uchwały z dnia 26.06.2019. [link] oraz [link].

Z czym się to wiąże? Z tym, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi na nieruchomości zostaje ustalona wyłącznie w oparciu o wodomierz główny bez możliwości uwzględnienia wody odrębnie opomiarowanej tzw. wody ogrodowej po niższej stawce.

Nowe stawki:

 • za śmieci zbierane w sposób nieselektywny: 9,00 zł za 1 m3 zużytej wody
 • za śmieci zbierane w sposób selektywny: 4,80 zł za 1 m3 zużytej wody

Uchwała śmieciowa w naszej gminie budzi kontrowersje od dłuższego czasu. Radni niezależni próbowali, próbują znaleźć lepsze rozwiązanie niż naliczanie opłat za śmieci na podstawie zużytej wody. Te rozwiązania są, tylko brak jest chęci współpracy…

 

Prośba o spotkanie 

Nowe wyliczenia budzą ogromne emocje.
Dlatego złożyliśmy oficjalny wniosek do Pani wójt z prośbą o spotkanie ws. „Uchwały śmieciowej”, czekamy na wyznaczenie terminu … mając nadzieje na szybki termin z uwagi na sytuację.

Mam nadzieję, cały czas mam, mimo wszytko…, że pani wójt liczy się ze zdaniem mieszkańców i spotka się z nami i wspólnie wypracujemy inny/lepszy sposób naliczania cen za śmieci.

Nadwyżka 

Mało kto sobie zdaje sprawę lecz pobierając od mieszkańców kwoty na podstawie nowych wyliczeń, w kasie gminy powstanie olbrzymia nadwyżka w kwocie 478 800 zł. Żadna gmina w Polsce nie może pobierać wyższych opłat niż przewidywany koszt utrzymania systemu gospodarki odpadami. Prościej mówiąc gmina nie może zarabiać na śmieciach.

 

 

 

Dlatego spotkanie z radnymi, przedstawicielami mieszkańców jest konieczne i liczę na to, że uda się wypracować lepszy sposób pobierania opłat za śmieci.

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

4 Komentarzy

 1. Sasiad
  30 lipca 2019    

  Radni nasi kochani my wam juz podziekujemy…

  • bezdomny
   30 lipca 2019    

   Tereska to sąsiadka a nie sąsiad. 🙂

  • mieszkaniec
   1 sierpnia 2019    

   To prawda, Radni p. Wójt nie byli skłonni dyskutować zanim mleko się wylało. Teraz jakoś też nie widzę chęci dialogu i szukania rozwiązania tak, by zmienić niezgodnej z prawem uchwały. W urzędzie wakacje w najlepsze 🙁

 2. Urna
  1 sierpnia 2019    

  Wybory do sejmu jesienią to i referendum w spawie wójta tanio można zorganizować.
  Czy jesteś za odwołaniem Pani Teresy D
  TAK
  NIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 
Bezrzecze Prognoza pogody