Sąsiedzi ratują jaskółki!

DSC_0357Na naszej stronie poruszaliśmy już temat jaskółek w Bezrzeczu i budowania przez nich gniazd.

Chyba jednak nie każdy zdaje sobie sprawę po co ptaki budują gniazda.

Osiedle przy ul. Górnej to zagłębie jaskółkowe i mieszkańcy tego osiedla dobrze o tym wiedzą. Kilka dni temu otrzymaliśmy na naszą skrzynkę email zdjęcia i opis sytuacji jaka miała miejsce na osiedlu przy ul. Górnej.

Za nim o tej sytuacji, wytłumaczymy po co ptaki budują gniazda. Gniazda to nie ptasi kaprys, to miejsca gdzie składają jaja. Po wykluciu się jaj w gniazdach przebywają młode pisklęta, które dorastają, żyją i czują!

 

DSC_0853

Opis sytuacji:

Pewien mężczyzna z osiedla przy ul. Górnej niestety tego nie wiedział. Jednym uderzeniem kija rozbił gniazdo, które spadło z pierwszego piętra na ogródek innego mieszkańca. Zbulwersowani sąsiedzi, którzy widzieli całą tę sytuację z różnych bloków na osiedlu, postanowili pomóc pisklętom. W gnieździe było pięć piskląt, które wraz z rozbitym gniazdem spadło na trawnik. Grupa sąsiadów pozbierała maluchy i zrobili własnymi siłami prowizoryczne gniazdo z koszyka, które zawieszono w tym samym miejscu.

 

Mężczyzna, który dopuścił się tego czynu, po głośnej reakcji sąsiadów natychmiast uciekł. Człowiek ten powinien się wstydzić gdyż dobrze wiedział, że gniazdo zawierało żywe stworzenia, które zrzucił na prywatny ogródek mieszkańca poniżej. Takie zachowanie powinno być piętnowane dlatego gratulujemy sąsiadom postawy. Nie ważne, czy zwierzęta te są pod ochroną czy też nie. W gnieździe były małe pisklęta. Zachowanie tego pana, nie można nazwać inaczej jak znęcanie się nad bezbronnymi stworzeniami, to bestialstwo i brak empatii.

 

DSC_0280

 

Sąsiedzi doglądają piskląt i jak widać na zdjęciach, maluchy mają się dobrze. Dzięki nim dostały szansę by dorosnąć i odfrunąć. Matka piskląt jest przy nich cały czas.

 

 

 

Kilka ważnych informacji:

Należy pamiętać, że wszystkie jaskółki – zarówno oknówki, jak i dymówki czy brzegówki – objęte są w Polsce ochroną gatunkową. Ofiarami naszych porządków stają się głównie oknówki, które traktują wysoką zabudowę jak skały, na których się pierwotnie gnieździły.

Okres lęgowy jaskółki oknówki trwa od maja do sierpnia. W tym czasie samice dwu- lub nawet trzykrotnie składają jaja. Za każdym razem liczba jaj wynosi od 3 do 5.

 

Kiedy można bez zezwolenia usuwać gniazda ptaków objętych ochroną?10552270_10202282668689619_1511209646_o

Można usuwać od dnia 16 października do końca lutego gniazda ptasie z obiektów budowlanych i terenów zieleni, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne.

 

W razie zaobserwowania niszczenia gniazd jaskółek – należy jak najszybciej zgłosić to straży miejskiej lub policji. Ta ma obowiązek po ustaleniu sprawcy – przekazać jego sprawę do sądu grodzkiego. Za niszczenie gniazd w okresie lęgowym grozi grzywna!

  • Policja (tel. 91 311 88 17)
  • Straż Gminna w Dobrej (tel. 91 311 52 56)

 

10555491_10202282670609667_1300479207_oNie można utrudniać ptakom życia! Brak miejsc gniazdowania szybko przyniesie skutki w postaci zmniejszenia ich populacji, a to z kolei spowoduje wyraźny wzrost ilości owadów, w tym much i komarów skutecznie uprzykrzających nam życie w okresie letnim.

 

 

 

W tym miejscu chciałam pogratulować sąsiadom takiej wspólnej inicjatywy i powinniśmy brać z nich przykład!

Dziękujemy również za zdjęcia.

 

Kasia

 

 

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.