Rezerwat Ptactwa Świdwie

Czas wakacji to dobry moment, by zwiedzić naszą okolicę. Proponuję Wam kolejne ciekawe miejsce, którym jest – Rezerwat Ptactwa Świdwie. Jeśli nigdy jeszcze nie odwiedziłeś tego miejsca polecam!

Rezerwat Ptactwa Świdwie 

DSCF4126Nie wszyscy mieszkańcy naszej gminy zdają sobie sprawę, że mieszkają w przepięknej okolicy, która słynie z wielu ciekawych miejsce, które warto odwiedzić. Do takiego miejsca należy Rezerwat przyrody Świdwie. Jest to unikatowe miejsce w skali europejskiej. Rezerwat ten to najciekawszy rezerwat ornitologiczny w Europie. Rezerwat Ptactwa Świdwie obejmuje ponad 890 ha jeziora Świdwie i podmokłe tereny wokół niego (bagniska, torfowiska niskie i trzcinowiska). Na terenie tym bytuje ponad 200 gatunków ptaków, m.in. żurawie, wilgi, błotniaki, derkacze, gęsi, chruściele i wiele innych. Łącznie w okresie lęgowym przebywa tu ponad 160 gatunków ptaków. Na obszarze rezerwatu znajduje się również terytorium łowieckie bielika. Ponadto Świdwie jest ważnym żerowiskiem i miejscem odpoczynku dziesiątek tysięcy ptaków na trasie ich wędrówek pomiędzy północną Skandynawią, a basenem Morza Śródziemnego.

 

Rezerwat Świdwie położony jest na terenie dwóch gmin: Dobra i Police. Mniej, więcej po 50 % w każdej z nich. Do gminy Dobra należy południowa część rezerwatu.

 

Stacje ornitologiczne 

DSCF4140Wokół rezerwatu znajdują się dwie stacje ornitologiczne. Jedną (Stacja Ornitologiczna „Świdwie”) zlokalizowano na skraju jeziora we wsi Bolków (gmina Dobra Szczecińska). Pracownicy stacji po wcześniejszym uzgodnieniu oprowadzają wycieczki po jej terenie. Znajduje się tutaj również ośrodek dydaktyczno-muzealny.

Druga stacja znajduje się nad Gunicą w Węgorniku. To właśnie tutaj warto wybrać się na weekendową wycieczkę z dziećmi.

 

Jak dojechać?

DSCF4098Wyjeżdżając od Głebokiego kierujemy się w stronę Pilchowo-Tanowo- Węgornik. Przed nami naprawdę piękna okolica, którą można przejechać samochodem lub rowerem. Za Tanowem skręcamy w lewo na Węgornik, mijamy gospodarstwo agroturystyczne Koński Gaj i dalej kierujemy się prosto do Węgornika. Za wsią Węgornik jedziemy drogą w prawo, która poprowadzi nas do celu. Cała trasa prowadzi przez lasy i łąki. Co jakiś czas ustawiony jest kierunkowskaz dlatego nie da się zgubić. Wybierając się samochodem warto wiedzieć, iż droga jest dość wyboista dlatego trzeba jechać ostrożnie.

Do jeziora Świdwie można dojechać też od Stolca dojazd drogą gruntowa, piaszczystą chociaż nie wiele o tej trasie możemy napisać gdyż jeszcze jej nie sprawdziliśmy.

Do rezerwatu można też dojechać przez wieś Rzędziny, Łęgi, Grzepnica z tym, że od tej strony trudno trafić, gdyż nigdzie nie ma ustawionych kierunkowskazów.

DSCF4141Osobiście polecamy wybrać się od strony Tanowa, kierując się na Węgornik. Przez Rzędziny można wrócić, kierując się na Buk. Trasa od Głębokiego do samego rezerwatu liczy 15,5 km. Polecamy tę trasę szczególnie tym, którzy kochają wycieczki rowerowe. Na terenie stacji ornitologicznej znajduje się miejsce rekreacyjne, gdzie można odpocząć, upiec kiełbaski i nacieszyć oczy widokami, a uszy śpiewem ptaków. Można też podejść pod samą stację ornitologiczną, która cała zrobiona jest z drewna, a dach pokryty jest strzechą. Można wejść na wierzę obserwacyjną, z której można obserwować ptactwo oraz można zobaczyć jak rozległy jest teren jeziora Świdwie.

Miejsce to, szczególnie polecamy osobą które kochają obcować z naturą i tym, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta. Idealne miejsce na weekendową wycieczkę z całą rodziną. Polecamy!

DSCF4102

DSCF4108

DSCF4114

DSCF4115

DSCF4120

DSCF4148

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 
Bezrzecze Prognoza pogody