Reforma oświaty w Gminie Dobra

Reforma oświaty w Gminie Dobra

DSC_5275 REKOWSKI-SchwJuż za kilkanaście dni, koniec wakacji, nasze dzieciaki znowu pojawią się na ulicach z plecakami, ruch przy szkole będzie większy…

W naszym kraju wszystko dzieje się szybko, po rządzących można spodziewać się dosłownie wszystkiego. Jednego roku sześciolatki mają obowiązek pójścia do I klasy, a następnego roku już nie. Jednego roku podstawówka trwa 6 lat, a za chwilę okazuje się, że jednak będzie trwać 8 lat. Likwidacja gimnazjów to już pewne, nasza szkoła znów będzie miała problem lokalowy. Mimo rozbudowy szkoły, która właśnie trwa nic nie zmieni, nadal będzie dwuzmianowość, jeśli faktycznie będziemy mieli ponownie szkołę powszechną trwającą 8 lat. Czasami czuję się jak na rollercoaster.

 

Otrzymałam ciekawy artykuł od naszego Radnego z Bezrzecza Tomasza Czubary, dotyczący właśnie reformy oświaty. Zapraszam do przeczytania.

 

Artykuł Radnego z Bezrzecza

Przed gminą Dobra stoi kolejne wyzwanie, jakim jest wdrożenie założeń reformy oświaty. Jak będzie wyglądała sytuacja w szkołach naszej gminy w 2017 roku kiedy zamiast sześciu klas będzie musiało funkcjonować osiem klas? Czy gmina robi już takie symulacje? Czy liczba pomieszczeń będzie wystarczająca? Takie pytania zadają mieszkańcy a ja przekazuję je na ręce Wójt Gminy Dobra.

Założenia ogłoszone 27 czerwca przez minister edukacji narodowej Annę Zalewską zakładają, że reforma ma ruszyć jesienią 2017 roku. Przede wszystkim zostaną zlikwidowane  gimnazja, a od roku 2017 nabór będzie prowadzony do 8-letnich szkół powszechnych, 4 -letnich liceów, 5-letnich techników i dwuetapowych szkół branżowych (3 lata plus 2). Dzieci, które teraz idą do 6 klasy, za rok pójdą do klasy 7, która będzie albo w tym samym budynku albo w budynku gimnazjalnym. Klasy 7 i 8, nawet w odrębnym budynku, będą jednak funkcjonować w ramach jednej szkoły, zwanej „szkołą powszechną”. Etap szkoły powszechnej w dwóch budynkach ma być przejściowy i zakończyć się po trzech latach.

W roku szkolnym 2019/20 będzie po raz pierwszy nowa rekrutacja do liceów. Otóż spotkają się wtedy dwa roczniki, jeden po VIII klasie szkoły powszechnej i drugi po III klasie gimnazjum. Oba roczniki, zanim do tego dojdzie,  będą realizować dwie odmienne podstawy programowe.

Doświadczenie funkcjonowania oświaty w ostatnich latach w naszej gminie nie nastraja optymistycznie przed nowym wyzwaniem. Do grudnia tego roku musi być przygotowana siatka organizacyjna szkół, przy czym nie wiadomo kiedy Sejm RP uchwali nowelizację ustawy o systemie oświaty, a  Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotuje przepisy wykonawcze w postaci rozporządzeń. Te akty będą dopiero podstawą do reorganizacji systemu oświaty. Zmiany ramowych planów nauczania określą ile godzin i z jakich przedmiotów będą realizowane w szkołach. A od tego zależy liczba etatów dla nauczycieli. W przypadku zwolnień, nauczycielom trzeba będzie płacić 6-miesięczne odprawy. Będzie tak się działo nawet w przypadku, gdy znajdą oni zatrudnienie w innych szkołach poza naszą gminą.

Jak ze zmianami upora się nasza Gmina? Czy nasze dzieci są już skazane na dwuzmianowość? Jako rodzice czekamy na propozycję rozwiązań i symulację na kolejne lata. Od tego zależy przyszłość naszych dzieci.

dr Tomasz Czubara
socjolog, spec. zarządzania publicznego, radny Gminy Dobra

Co sądzicie o całej tej sytuacji? Jak to widzicie? Zapraszam do dyskusji.

Brak komentarzy

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Magdalena Zagrodzka na Wójda Dobrej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody
reklama w gminie Dobra