Redlica i wycinka drzew

Dziś postanowiłam poruszyć temat wycinki drzew. Nie jestem osobą, która w ich obronie  przykuwa się do konarów, przebiera się za drzewa czy chodzi na protesty związane z ich wycinką.

 

Jednak, nie dałam rady, by przejść obojętnie w sprawie wyciętych drzew w Redlicy. No to od początku.

 

Redlica

Redlica to miejscowość rzut beretem od Wołczkowa i Bezrzecza. Do Redlicy możemy dostać się na dwa sposoby; jadąc od Bezrzecza przez ulicę Szkolną oraz od strony Wołczkowa. Przed samą Dobrą, na końcu Wołczkowa, skręcając w lewo kryje się piękna trasa do Redlicy. Trzeba wypatrywać drogi ułożonej z polbruku. Wzdłuż drogi płynie potok – kanał wołczkowski, w którym kąpią się niezliczone ilości kaczek. Dookoła pola i stare wierzby, które rosną wzdłuż drogi, a raczej ROSŁY.

zdj. z roku 2014

 

Można spotkać sarny oraz dziki. Trasa idealna na wycieczkę rowerową. Po drodze spotykamy też gospodarstwo ekologiczne przy ul. Zielonej – „Kozi Ogródek”.

Droga prowadzi dalej betonowymi płytami, które w pewnym momencie się kończą. Wyjeżdżamy wówczas na drogę asfaltową ciągnącą się obok oczyszczalni ścieków. Wspomniana oczyszczalnia jest tak usytuowana, że nie rzuca się w oczy, a co za tym idzie nie psuje krajobrazu.

Wyjedziemy na małym rondzie w Redlicy. Tam możemy skręcić w prawo i skierować się na Wąwelnicę, gdzie dojedziemy do miejscowości Dołuje lub skręcić w lewo do góry – wtedy droga poprowadzi nas do samego Bezrzecza.

 

Trasa ta, naprawdę była urokliwa ze względu na drzewa rosnące wzdłuż Redlicy.  Zawsze robiliśmy postój przy sławnej huśtawce zawieszonej na drzewie. Dziś po huśtawce, ławce i drzewach ani śladu! Tylko konary przypominają, że kiedyś TU stały. Smutny widok i przykro się robi…

zdj. z 2014 roku

 

 

Ostatnio wracając do domu postanowiłam pojechać właśnie przez Redlicę i nie poznałam tej miejscowości. Wszystkie drzewa wycięte! Rozumiem, że trzeba utrzymać biegnący kanał w należytym stanie, że trzeba było wyciąć zarośla, krzaki ale te drzewa?

Dzwoniłam do Urzędu Gminy w Wołczkowie pytać o tą wycinkę, niestety zmieniające się prawo dotyczące utrzymania rowów melioracyjnych zmusiło urzędników do podjęcia takiej, a nie innej decyzji.

Właściciele i użytkownicy gruntów, na których znajdują się urządzenia melioracyjne są zobowiązani do:

 • wykaszania roślinności ze skarp i dna rowu;
 • wycinki drzew i krzewów ze skarp i dna rowów po uzyskaniu wcześniejszej zgody na ich wycięcie od wójta gminy;
 • wybierania namułu z dna rowów, oraz usuwanie wszelkich zatamowań;
 • naprawy uszkodzonych skarp i dna rowów;
 • ochrony rowów przed pasącymi się zwierzętami; odmulanie studzienek drenarskich i ich naprawy;
 • bieżącej naprawy wylotów drenarskich.

 

Serce boli i patrząc na zdjęcia z poprzednich lat nie mogę przejść obojętnie.

zdj. z 2019 roku

zdj. z 2019 roku

 

Zdjęcia zrobiłam na początku marca tego roku:

 

Szkoda, bo Redlica straciła swój urok, swój klimat już na zawsze. 🙁

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

6 Komentarzy

 1. Anonim
  19 marca 2023    

  Raptem przed trzema laty przenieśliśmy się do Redlicy. Przyjeżdżając tu po pracy, czuliśmy się, jak w innym świecie, podziwialiśmy pasące się kozy, obcując z przepiękną, otaczającą nas przyrodą. Obecnie, niestety, decyzje bezmyślnych urzędników sprawiły, że Redlica straciła swój urok. Brutalnie wycięto przecudne wierzby, a wśród zabudowy domków jednorodzinnych wyrastają czterorodzinne domy deweloperskie, które zupełnie psują charakter dawnej wsi – sypialni Szczecina. Ręce opadają, jak patrzy się na urzędniczą bezmyślność i ślepotę.

 2. dobra
  24 marca 2023    

  Bo na spotkaniu z mieszkańcami urzędniczka z Dobrej oznajmiła że trzeba pozwalać deweloperom na tworzenie takich wielorodzinnych klocków, bo ludzi nie stać na kupno działek . A tak będą mieli kawałek domu i trochę trawnika. Ot co …

 3. dobra
  24 marca 2023    

  Przecież skarpa to
  «spadzista ściana urwiska, brzegu rzeki, wykopu
  A większość drzew rosła już na drodze poziomej . Ale urzędasy nie znają definicji

 4. dobra
  24 marca 2023    

  Oto zdjęcia rowów melioracyjnych i kanałów z Holandii – tam jakoś można nie wycinać, ale tam jest ta zła bezbożna masońska unia z której mają nas wyrzucić jak chce kościół polski

  https://de-donge.jouwweb.nl/de-loop-van-de-donge/benedenloop-van-de-donge/s-gravenmoerse-vaart

 5. dobra
  24 marca 2023    
 6. Tereska
  25 marca 2023    

  Jakim prawem kupując 500m2 działkę roszczę sobie prawo decydowania kto i jak będzie mieszkał w okolicy?

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody