Podwyżki – Radni zadecydowali

Wczorajsza sesja Rady Gminy była burzliwa, gorąca i prawdopodobnie przejdzie do historii.

 

Tematem zainteresowały się media ogólnokrajowe i nasze lokalne, obecni byli TVN24, TVP, radio Szczecin, GS24. Obecni byli również mieszkańcy, którzy nie kryli oburzenia, wielu z nich puściły nerwy… i nie ma się co dziwić.

 

Przegłosowane 

W dniu wczorajszym została przegłosowana kontrowersyjna uchwała w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalania stawki za pojemnik. Uchwała, ta uderza najmocniej w mieszkańców domów jednorodzonych, którzy mają zamontowany dodatkowy licznik na wodę, mieszkańców posiadających ogrody, trawniki, zieleń przydomową czy warzywniaki.

 

Największa kontrowersja 

Mimo, że próbuje się to przedstawić inaczej, to fakt jest taki, iż radni opozycyjni oraz mieszkańcy największe zastrzeżenia mają nie do samej podwyżki, a do sposobu wyliczania opłat! Opłaty nie są uzależniane od tego, czy dany mieszkaniec produkuje odpady zielone (np. skoszona trawa), czy nie.

 

W rzeczywistości będą zdarzały się takie sytuacje, że:

 • Ktoś kompostuje trawę a i tak płaci za jej wywóz
 • Ktoś wystawia worki ze skoszoną trawą, a za jej wywóz nie zapłaci NIC (0 zł)

 

Kto zapłaci i ile? 

W naszej gminie płacimy za śmieci na podstawie zużytej wody (stawka * m3 zużytej wody).

 • Osoby, które selekcjonują odpady: Podwyżka z 4,30 zł na 4,80 zł za 1 m3.
 • Osoby, które nie segregują odpadów: Podwyżka z 6,60 zł na 9,00 zł za 1 m3.

 

Kolejna sprawa to wzrost opłaty za wodę ogrodową (wodę bezpowrotnie zużytą). Podwyżka z 0,10 zł na 2 zł za 1 m3 (+2 000 %).

Opłata ta dotyczy tylko osób, które mają dodatkowy licznik na wodę ogrodową. Osoby, które posiadają ogród ale nie podlewają go wodą z sieci dodatkowej opłaty nie poniosą.

 

Od kiedy? 

Nowe stawki wejdą w życie od 1 lipca 2019 roku na podstawie Waszych deklaracji zużycia wody w 2018 roku.

 

Prosta kalkulacja:

Jeden licznik

Gdy masz jeden licznik (czyli nie masz osobnego licznika na wodę ogrodową, nie masz ogrodu lub mieszkasz w bloku) i zakładając, że zużywasz 10 m3 wody miesięcznie, to:

 • Segregujesz śmieci, zapłacisz miesięcznie:
  • 10 m3 * 4,8 zł = 48 zł 
  • wcześniej 43 zł, podwyżka o 5 zł
 • Nie segregujesz śmieci, zapłacą miesięcznie:
  • 10 m3 * 9,00 zł =90 zł 
  • wcześniej 66 zł, podwyżka o 24 zł

 

Dwa liczniki (domowy + ogrodowy)

Jeśli masz drugi licznik na wodę bezpowrotnie zużytą (tak zwaną wodę ogrodową) i rocznie wykorzystujesz 80 m3 wody do podlania ogrodu, wówczas dodatkowo miesięcznie za wywóz śmieci …

zapłacisz dodatkowo:

 • Rocznie: 80 m3 * 2 zł = 160 zł (wcześniej 8 zł, czyli +2000%),
 • Miesięcznie: 13,33 zł (wcześniej 0,67 zł)

czyli razem:

 • gdy segregujesz śmieci zapłacisz miesięcznie:
  • 48 zł + 13,33 zł = 61,33 zł
  • miesięcznie więcej o +17,66 zł
  • rocznie więcej o +220 zł
 • gdy nie segregujesz odpadów zapłacisz miesięcznie:
  • 90 zł + 13,33 zł = 103,33 zł
  • miesięcznie więcej o +36,66 zł
  • rocznie więcej o +448 zł

 

Pamiętajmy jednak, że w podanych wyżej wyliczeniach założyłam przykładowe wartości. Każdy tej wody ogrodowej zużyje mniej lub więcej (jeśli dopiero zakładasz trawnik możesz rocznie zużyć nawet 150 m3 wody dla ogrodu 400 m2). Podałam Wam sposób do wyliczenia. Zachęcam by każdy z Was sam sprawdził ile w jego przypadku wyniesie podwyżka.

 

 

Jak głosowali radni:

Bartłomiej Miluch – ZA
Władysława Gruszczyńska – ZA
Halina Sromek – ZA
Monika Chomiuk – ZA
Sylwia Cierpica –za
Tomasz Czarnota – ZA
Karol Grochot – ZA
Katarzyna Marks – ZA
Maria Pizzi – ZA
Marcin Sobierajski – ZA
Jerzy Stachowicz – ZA

Katarzyna Ciurzyńska – PRZECIW
Monika Duziak – PRZECIW
Ewa Głowacka – PRZECIW
Paweł Malinowski – PRZECIW
Magdalena Zagrodzka – PRZECIW
Janusz Zarzycki – PRZECIW
Grzegorz Żywica – PRZECIW

Tomasz Czubara – WSTRZYMAŁ SIĘ
Mateusz Maciejewski – WSTRZYMAŁ SIĘ

Mariusz Lindner – NIEOBECNY (z powodów zdrowotnych)

 

Transmisja z IV Sesji Rady Gminy [link]

 

Piszą/mówią o nas:

TVP3 [link]

GS24.pl [link]

GAZETA.PL NEXT [link]

WP Finanse [link]

 

TVN24:

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

12 Komentarzy

 1. Rafał
  31 maja 2019    

  Pytanie do p. Katarzyny:
  1. a) Czy którykolwiek z radnych zgłosił jakąkolwiek alternatywę dla przyjętej uchwały czy wyłącznie głosowano przyjąć/odrzucić propozycję ? b) Czy ktokolwiek z Urzędu Gminy pofatygował się o szukanie innego rozwiązania, czy sięgnięcie do kieszeni mieszkańców jest najprostszym i najbardziej opłacalnym (z punktu widzenia UG) rozwiązaniem? c) Czy padła chociaż jakakolwiek propozycja żeby mieszańcom, których podwyżka dotknie najbardziej a których ogrody kształtują m.in. wizerunek tak bogatej gminy, zaoferować dofinansowanie na zakup/instalację zbiorników na deszczówkę?
  2. Refleksja po sesji RG: Czas zacząć zbierać „perełki” dot.konkretnych radnych pod kątem wyborów 2023.

  • Redakcja
   31 maja 2019    

   Panie Rafale postaram się odpowiedzieć:
   ad.1 a) Muszę zacząć od tego, iż o projekcie uchwały w takiej formie jaka została przegłosowana na wczorajszej sesji, my radni dowiedzieliśmy się kilka dni przed sesją. Jak tylko przeczytałam co się święci, od razu poinformowałam mieszkańców na swojej stronie (dokładnie 23 maja, a komplet dokumentów otrzymałam 21 maja). Zrobili to również inni radni opozycyjni wypowiadając się w tym temacie.
   Uważam, że tak ważne uchwały wpływające na nasze funkcjonowanie w gminie, powinny trafić do nas radnych grubo wcześniej i druga sprawa, moim zdaniem oczywiście, także powinno być podane do opinii publicznej.
   Po „burzy” w internecie pani wójt zaprosiła nas radnych na spotkanie w celu wyjaśnienia sytuacji związanej z podwyżką. Spotkanie to odbyło się na dwa dni przed sesją (28 maja). Spotkanie być może byłoby owocne gdyby nie fakt, że za dwa dni sesja.

   Czy wnosiliśmy swoje uwagi, czy mieliśmy alternatywę? Oczywiście mieliśmy swoje propozycje. Ja ze swojej strony miałam pewien pomysł i przedstawiłam go na wtorkowym spotkaniu jednak w ocenie pani mecenas, która była obecna, nie była zgodna z ustawą. Pani Magdalena Zagrodzka zaproponowała dofinansowania dla osób, które chciałby wybudować na swojej posesji studnię na wody opadowe, niestety i tego tematu nie podłapano. Każdy z nas się wypowiedział, każdy z nas miał coś do dodania lecz nic nie zostało wzięte pod uwagę. Nie dziwię się, gdyż dwa dni przed sesją jak tu cokolwiek zmieniać/poprawiać?

   Sesja Rady Gminy natomiast nie jest czasem na podawanie rozwiązań, my na sesji musimy zagłosować nad gotowym projektem. Jeśli gotowy projekt dostajemy kilka dni przed zagłosowaniem, to nawet nie ma fizycznej możliwości się skonsultować, przemyśleć i zaproponować coś sensownego. Szkoda, że dowiadujemy się o tak istotnych tematach chwilę przed…. Dlatego na samym początku sesji wnioskowaliśmy o zdjęcie tego punktu obrad, by móc się spotkać, znaleźć lepsze rozwiązanie i zwołać sesję w trybie nadzwyczajnym.
   Myślę sobie, że spotkanie wtorkowe było wyłącznie po to, by nas przekonać, że uchwała jest dobra. W mojej jednak ocenie jak i innych radnych opozycyjnych, nie do końca tak jest, jest krzywdząca i niesprawiedliwa. My jesteśmy głosem mieszkańców, którzy na nas głosowali…

   Ad. 1 b) Na to pytanie nie mam nawet odwagi odpisywać, by nie zarzucono mi czegoś… Myślę, że szukano rozwiązań tylko czy to dobrze wyszło? Nas radnych nie zapytano…. nie liczę tego wtorkowego spotkania, bo to nie było spotkanie robocze czy konsultacyjne. Tak jak pisałam wyżej, dwa dni przed sesją….?

   Ad.1 c) Pisałam wyżej, że na wtorkowym spotkaniu pani radna Magdalena Zagrodzka zapytała o taką możliwość dofinansowywania lecz usłyszeliśmy, że gmina nie może, że za mieszkańców nie będzie przecież szukać takich dofinansowań, a zapewne takie są, lecz to leży w interesie każdego zainteresowanego mieszkańca.
   To samo Magdalena Zagrodzka powiedziała na sesji. Monika Duziak natomiast mówiła o gminnym kompostowniku na terenie PSZOK, gdzie nasze gminne odpady byłby kompostowane, a później wykorzystywane w gminie. Zachęcam do obejrzenia relacji z VI sesji, wiem, że przeraża długość nagrania, ale można przewijać 😉 https://www.youtube.com/watch?v=EUN7OGJyEOc&fbclid=IwAR04nUN9LyGWwrbgU7GzRpNNZfdpWjMiZ_jQ1gpvTXIx-UX7aKgT8pKBZIc

   Ad. 2 Ja nie odpowiadam za innych radnych. Ja mogę mówić za siebie. Decydując się, na wystartowanie w wyborach wiedziałam, że będę działać dla mieszkańców oraz na rzecz Bezrzecza i Wołczkowa. Na pewno w tym krótkim czasie mojego „radnowania” wiem, że nie jest to proste, trzeba się zderzyć z wieloma rzeczami, których nie widać i nie słychać. To był mój wybór i albo to dźwigam albo szkoda czasu i mojego i mieszkańców…

   Przepraszam za elaborat, ale chciałam odpowiedzieć w miarę możliwości niezawile 🙂 Cały czas działają emocje po wczorajszym dniu …. 🙂

   • Rafał
    31 maja 2019    

    Szczerze, doceniam Pani wkład w informowanie mieszkańców w tej sprawie. Dziękuję za odpowiedź. Co więcej dostrzegam w działaniu pani wójt tym samym UG oraz popierającego ją obozu radnych, skonkretyzowany mechanizm działania, polegający na tym, że ważne dla mieszkańców projekty uchwał są udostępniane Pani oraz innym radnym za późno by można było dokonać przemyślanych korekt do projektu uchwały, przegłosowanego następnie w myśl wójta (lub poszukania innych rozwiązań). Ciekaw jestem, czego można się spodziewać przed kolejną sesją rady…

 2. Pola
  31 maja 2019    

  Rozumiem, że to rozwiązanie problemu braku wody na Bezrzeczu w sezonie letnim, kiedy to podlewa się ogródki i nie starcza wody na umycie się innym mieszkańcom?
  Dlatego rozsądny obywatel gminy dobra pomyśli ‚cholera, skoro tak podrożała woda to nie podleje kwiatów w które zainwestowałem by mieć piękny ogród i kit z trawnikiem, że będzie popalony od słońca – nie będzie mi przeszkadzał gdy będę z dzieckiem siedział na kocu’
  Brawo radni i świetna Derowo – pokazałaś klasę i się odwdzięczyłaś tym biednym starszym ludziom, których brałaś do autokaru by na Ciebie zagłosowali ;))

 3. Pit
  31 maja 2019    

  Dara poldek i jumar wiedzą jak się ustawić. Dla zainteresowanych proponuje przeglądać za ile są realizowane inwestycje w naszej gminie i jeżeli ktoś wie co ile kosztuje to może się mocno zdziwić

 4. kukułka
  1 czerwca 2019    

  Pani Radna wie że uchwałę można zaskarżyć u Wojewody, no to prosimy.
  A związkami POLDEKA z GMINĄ to może tak ABW zainteresować?
  NIK już wskazał że woda i ścieki w Zachodniopomorskim jedna z najdroższych w Polsce.
  Dlaczego?

 5. Andrzej
  2 czerwca 2019    

  Dzień dobry, a mnie interesuje dlaczego pan sołtys bezrzecza się wstrzymał? Może podzieli się z mieszkańcami swoimi argumentami?

 6. Stasia
  4 czerwca 2019    

  „Mądre gadki” i nic więcej. Nie macie większości w radzie to chociaż miejcie jakąś gotową propozycję, a nie macie żadnej lub typu nie 2zł a może 1zł albo 1,50zł. Całkowicie inną nowoczesną i alternatywną propozycję.
  Np. zastąpienie deklaracji o selektywnej zbiórce śmieci jej wymuszeniem poprzez progresywny a nie jak w tej gminie regresywny wzrost ceny pojemnika wraz ze wzrostem jego pojemności. Dwa razy większa pojemność to cena 4 razy większa i wtedy odbiór butelek, makulatury i bio za symboliczną złotówkę. Zero propozycji ze strony radnych ” nie i się wstrzymuję”

  • Redakcja
   4 czerwca 2019    

   Pani Stasiu proszę przeczytać mój komentarz, powyżej wyjaśniam w nim Panu Rafałowi w jaki sposób dowiedzieliśmy się o projekcie uchwały oraz o tym czy my radni opozycyjni mieliśmy/mamy propozycje na rozwiązanie problemu. Nie zgodzę się z Panią, że my mówimy „NIE, BO NIE”. Proszę zagłębić się w temat, proszę obejrzeć sesję.

   (…) a nie macie żadnej lub typu nie 2zł a może 1zł albo 1,50zł – nikt z nas czegoś takiego nie powiedział… skąd taki pomysł?

 7. andrzej
  4 czerwca 2019    

  Pytanie co dalej? W jaki sposób radni, którzy byli przeciw, jak i ci co się wstrzymali zamierzają działać w tym temacie? Czy przygotowują konkretne propozycje? Czy zamierzają zaskarżyć decyzję? Chyba po to zdecydowali się działać w radzie?

 8. Romek
  5 czerwca 2019    

  Jak polemizować merytorycznie z Tereską Dera, która porównuje podlewanie ogrodu do wizyty w salonie piękności? Skoro taki poziom proponuje Tereska, to powiem tak. Jak łatwo się przekonać samo podlewanie wodą z wodociągu nie uczyni ogrodu pięknym. A co dała wizyta w salonie piękności?

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody