Po co jest lampa?

Ktoś może powie, że się czepiam, proszę bardzo, niech mówi, ale uświadomcie sobie, że za większość rzeczy, jakie powstają w naszej Gminie, płacimy MY! Jeśli płacimy My, to powinno nas to interesować.

godz. 19:00 ul. Kościelna

Kiedyś nad wieloma rzeczami się nie zastanawiałam, nad wieloma rzeczami przechodziłam obojętnie i brałam rzeczywistość taką jaką jest.

Co się zmieniło, że teraz mnie to obchodzi?

Prawdopodobnie, to wpływ wielu nachodzących na siebie czynników: wybrałam Bezrzecze do zamieszkania, to moje miejsce do końca życia. Zostałam mamą, a dobro i bezpieczeństwo dzieci wyostrza pewne instynkty/zmysły. Może, to przychodzi z wiekiem, zaczynamy doceniać wszystko, to co mamy i zaczynamy zwracać większą uwagę na to, co nas otacza…

 

W całej Polsce jest wiele absurdów, ja jednak patrzę na nasze „podwórko” i zaczynam dostrzegać je w naszej gminie.

Lampy solarne 

Nasza Gmina kilka lat temu poszła w energię ze źródeł odnawialnych i takim to sposobem w roku 2012 w Wołczkowie stanęła pierwsza lampa solarna. Od tamtego czasu nasza cała Gmina usłana jest słupami zasilanymi śmigiełkami i panelami słonecznymi.

Tylko się cieszyć i wielkie brawa, bo szukanie oszczędności i dbanie środowisko w dzisiejszej dobie to priorytet. Jest tylko jedno pytanie: „Dlaczego lampy nie świecą?” lub „Dlaczego świecą tak krótko?” Każdy kto na swojej ulicy ma taką lampę doskonale widzi i wie jak one się zachowują.

Lampy w Bezrzeczu

Lampy solarne przy ul. Kościelnej szt. 5 i lampy solarne przy ul. Herbacianej szt. 4. Od kilku dni z wielkim zaciekawieniem obserwuję jak one się zachowują. Tak jak Wy mieszkam w Bezrzeczu i codziennie widzę, to na własne oczy i przestaje mnie to bawić.

21.11.2019 godz. 06:50: ul. Herbaciana: działa 1 z 4 lamp, ul. Kościelna: działa 1 z 5 lamp
22.11.2019 godz. 06:50: ul. Herbaciana i ul. Kościelna: nie działa żadna lampa
22.11.2019 godz. 19:30: ul. Herbaciana i ul. Kościelna: nie działa żadna lampa
24.11.2019 godz. 20:00: ul. Herbaciana nie działa żadna, ul. Kościelna: działa 1 z 5 lamp
25.11.2019 godz. 06:50: ul. Herbaciana i ul. Kościelna: nie działa żadna lampa

 

1. Poniżej zdjęcie godz. 19:00 ul. Kościelna nie działa żadna z 5 lamp solarnych. Droga oświetlona światłami samochodu.

 

2. Tu ul. Kościelna przy zgaszonych światłach samochodu. W takich warunkach wracamy do domów, ze sklepów. W takich warunkach poruszają się piesi i kierowcy.

 

3. Godzina 19:00 ul. Herbaciana gdzie przy 4 lampach solarnych działa tylko jedna.

4. Godzina 20:00 ul. Herbaciana już nie działa żadna lampa.

 

Tak się wraca do domów! 

 

Po co jest lampa?

  • Gdy jest ciemno oświetla drogę, ulicę, chodnik.
  • Pieszy czuje się bezpieczniej gdy idzie oświetloną drogą.
  • Kierowca z daleka może dostrzec postać idącą drogą, chodnikiem, ulicą.
  • Lampa przy drodze, to również odstraszacz potencjalnego złodzieja.

 

Czego się boimy?

Miesiące jesienno/zimowe to czas gdy szybciej robi się ciemno. Już po godzinie 16:00  zachodzi słońce i stajemy się mniej widoczni na drodze. O godzinie 17:00 jest już całkiem ciemno, to czas gdy nadal jest wzmożony ruch pieszych. Dzieciaki wracają ze szkół, z zajęć dodatkowych, a powrót do domu naprawdę odbywa się w nieprzyjemnych warunkach.

Czego najbardziej się obawiają dzieciaki? Spytałam ich o to: dzików, że wyskoczą z zarośli i, że ktoś ich zaczepi.

Czego boją się dorośli? Tego, że ktoś potrąci ich dziecko na drodze.

 

Problem od lat

Temat lamp solarnych przewija się od lat, mieszkańcy zwracają uwagę w gminie na ten problem, mówi się głośno, że lampy nie są sprawne, nie są wydajne, nie spełniają swojego zadania, a mimo to cały czas w naszej Gminie montuje się tego rodzaju lampy….

Pytam tylko dlaczego? Nie rozumiem…

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

 

 

 

 

 

1 Komentarz

  1. Stefan
    25 listopada 2019    

    To samo np. na Anyżkowej… Były pieniądze do wydania z UE, to wydali… A że bez sensu, bez żadnego rozeznania, to już inna sprawa… Chociaż tu nie potrzeba wielkiego doświadczenia, wystarczyłoby chwilę się zastanowić. Kto logicznie myślący np. instaluje turbiny wiatrowe w dolinie??? Ile razy w roku można zobaczyć je w ruchu? Udałoby się to policzyć na palcach jednej ręki… I tak ze wszystkim w tej gminie. Nowe porządne drogi z oświetleniem i chodnikiem dziwnym trafem powstają tylko do małych ekskluzywnych osiedli. Reszta Bezrzecza tonie w kałużach, błocie i ciemnościach… Żenada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 
Bezrzecze Prognoza pogody