Plaga żółtych worków w Bezrzeczu

Segregujecie śmieci? Większość z nas to robi. Podpisaliśmy deklarację śmieciową i w ten sposób zobowiązaliśmy się do segregowania odpadów. Każdy z nas ma już nowy harmonogram, jeśli jeszcze nie, to na samym dole zamieszczam harmonogram dla Bezrzecza i Wołczkowa.

Odbieranie odpadów 

W dniu wczorajszym były odbierane plastiki, papier i BIO. Dziwna rzecz się stała, firma JUMAR nagle stwierdziła, że połowa Bezrzecza źle segreguje odpady? O co chodzi? Teraz mamy plagę żółtych worków z doklejonymi różowymi karteczkami „Odpad niezgodny z opisem”. 

Taką karteczkę dostałam i ja. Od wielu lat segreguję odpady i to bardzo sumiennie. Staram się też być na bieżąco z wytycznymi, bo zamieszczam je później na swojej stronie.

 

Nie ukrywam, że bardzo się zdziwiłam widząc różowy świstek przyczepiony na moje sumienie posegregowane plastiki. Przejrzałam dokładnie odpady i nie widząc nic co mogłoby być niezgodne, zapakowałam je do bagażnika i pojechałam do pań z wydziału ds. Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Egzekucji. Chciałam wyjaśnić tę sprawę. Okazało się, że pojawiły się nowe wytyczne lecz nigdzie ich nie ma.

 

Wywiozłam dwa wory plastików do PSZOK w Dobrej, nie chciałam by mi przez kolejne 2 tyg. zalegały przed domem. Pan z PSZOK rzucił okiem na moje worki i również nie stwierdził nic niezgodnego. Być może doniczki plastikowe, być może plastikowe sanki? Nie mam pojęcia lecz jak mam poprawnie segregować śmieci jeśli nie mam wytycznych?

 

JUMAR

W dniu dzisiejszym rozmawiałam telefonicznie z pracownikiem firmy JUMAR, chciałam wyjaśnić sytuację plagi żółtych worków w Bezrzeczu. Poinformowano mnie, że na odwrotnej stronie przesłanych harmonogramów znajduje się rozpiska z tym co można wrzucać.

Czy na tej kartce nie powinno się również zamieścić informacji tego czego NIE WOLNO wrzucać do worków?

 

 

 

 

 

 

Okazuje się, że takie informacje znajdują się na otrzymywanych żółtych workach przeznaczonych na metale i tworzywa sztuczne. Tylko, że nowe wytyczne są od 1 kwietnia i wielu z nas ma jeszcze stare worki.

 

Można tak odbijać piłeczkę, ale czy nie powinno się przed zmianą wytycznych zrobić najpierw kampanię edukacyjną? Ja jestem pierwsza, która w sprawie dbania o środowisko zamieści takie informacje! Chętnie zamieszczę u siebie nowe wytyczne, tylko muszę je najpierw otrzymać, tylko muszę gdzieś o nich przeczytać….

 

Apel do mieszkańców

Dziś dostałam e-mail z informacją od mieszkanki ul. Anyżkowej, podrzucono jej dwa worki z różową karteczką. Drodzy mieszkańcy bądźmy uczciwi, bądźmy w stosunku do siebie fair i nie podrzucajcie sobie śmieci. Niestety jest jak jest, JUMAR nie odebrał odpadów selektywnych, ale to nie jest rozwiązanie podrzucić śmieci do sąsiada. Wiem, że nie zawsze się ma czas, ale możecie to wywieźć do PSZOK w Dobrej.

PSZOK – czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

ul. Zwierzyniecka 4 w pobliżu Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej.

Czynne w godzinach: 

Poniedziałek 9:00 – 17:00

Wtorek – Sobota 8:00 – 16:00

 

 

Harmonogram wywozu odpadów selektywnych Kwiecień/Maj 2019 – Bezrzecze

 

Harmonogram wywozu odpadów selektywnych Kwiecień/Maj 2019 – Wołczkowo

 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

3 Komentarzy

 1. Kris
  3 kwietnia 2019    

  A ja wyjąłem to co nie powinno być w tym worku i poprosiłem żeby worek został ponownie odebrany. Dzisiaj jak wróciłem worka już nie było.

 2. Kukulka
  4 kwietnia 2019    

  Szanowna Pani Radna zgodnie z Uchwałą Rady Gminy Dobra „w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Dobra i zagospodarowaniu tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi” warto wiedzieć iż to Radni ustalają zasady a następnie Gmina kontraktuje odpowiednią firmę w celu realizacji uchwały. „INSTRUKCJE I OBWIESZCZENIA” NA WORKACH TO SOBIE MOŻE FIRMA WIADOMO GDZIE WSADZIĆ JAK NIE JEST ZGODNE Z UCHWAŁĄ i jak rozumiem z umową którą Teresa zawiera w celu realizacji uchwały. Do worków wrzucamy tak jak zapisano w uchwale a reszta co jest odpadem komunalnym do kubełka. Gdyby ” OBWIESZCZENIE NA WORKU „BIO (czy innym)” ograniczające odpady do kilku luksusowo wybranych i brak pojemnika na pozostałe BIO również segregowane było prawem obowiązującym to byłoby to niezgodne z prawem wyższego rzędu. Pomijam taki drobny szczegół, że w takim razie kubełki ogólne powinny być 2-3x większe. Teresa i JUMAR organizują odbiór odpadów komunalnych w ten sposób, że za opłatę odbiorą COŚ TAM a co z resztą Mieszkańcy mają sami dowozić ? Warto to wyjaśnić, zainteresować media i odpowiedni organ sprawujący kontrolę nad Gminą.

 3. Anonim
  15 kwietnia 2019    

  Harmonogram wywozu odpadów bio też jest dziwny: od listopada do końca marca nie wywozi się nic a w kwietniu Pani Anna Budzyńska – Kierownik Wydziału w Urzędzie Gminy jest zdziwiona tak dużą ilością bio- odpadów przecież liście z listopada zbieramy jeszcze w grudniu, a krzewy i drzewa przycinamy już na początku marca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.