Petycja – NIE dla elektrowni fotowoltaicznej w bliskiej odległości od domów

Na temat budowy farm fotowoltaicznych w naszej miejscowości i okolicy będzie TU często i zamierzam konsekwentnie Was o wszystkim informować, a teraz chciałam prosić Was o wsparcie.

 

Jeśli nie chcesz aby nasza przestrzeń życiowa zamieniła się w krajobraz przemysłowy podpisz petycję. Budowa tak wielkiej farmy fotowoltaicznej, otwiera furtkę do tego aby w naszej okolicy w przyszłości rozwijał się przemysł ciężki. Inwestycja ta, ma być trzecią co do wielkości w Polsce. Inwestycja ta, już na zawsze zmieni naszą okolicę. 

 

Nie pozwól na to. Podpisz PETYCJĘ!!!

[kliknij TU]

 

Podpisujący tę petycję rozumieją korzyści płynące z eksploatacji Odnawialnych Źródeł Energii,  jednak ich lokowanie w pobliżu dobrze rozwiniętej zabudowy mieszkalnej, jest przejawem niezrozumienia i nieprzestrzegania zasad współżycia społecznego w ramach wspólnoty gminnej. Obiekty takie powinny być lokowane z dala od siedlisk ludzkich, np. wzdłuż nowo planowanego Zachodniego Obejścia Szczecina, innych tras szybkiego ruchu itp.

 

Przypomnienie:

 

Na tą chwilę mają powstać dwie farmy fotowoltaiczne, ale z tego co się dowiedzieliśmy, w planach są kolejne i kolejne i kolejne…. Inwestycja ta ma być trzecią co do wielkości w Polsce. Powierzchnia zabudowy 300 000m2, 75 000 szt. paneli fotowoltaicznych o mocy do 35 MW.

Poniżej zamieszczam poglądową mapkę jak to ma wyglądać i jak może to wyglądać w przyszłości.

Farma nr 1, Działka 31/5:

 • Jest to działka na styku trzech miejscowości Bezrzecze, Wołczkowo, Redlica:

– od strony północnej działka nr 519 obręb Wołczkowo

– od strony południowej działka nr 26/6 i 23/6 obręb Redlica

– od strony wschodniej działka nr 953/5 oraz 898/3 obręb Bezrzecze

– od strony zachodniej działka nr 23/1 Redlica

 • 2496 szt. paneli fotowoltaicznych każdy o masie 22 kg.
 • 1 stacja transformatorowa.
 • 4-10 falowników fotowoltaicznych.
 • Ogrodzenie od 1,83 m do 2,2 m wysokości.
 • Posiada już opinie środowiskowe, pozwolenia i nabiera rozpędu.
 • Działka ta znajduje się za nowym kościołem, w okolicach Herbacianej/Promiennej w Bezrzeczu i Malinowej w Wołczkowie. To wielkie pole gdzie w tej chwili rośnie rzepak.

Podkreślam, to nie będzie jedna farma, jeszcze raz zerknijcie na zamieszczoną przeze mnie poglądową mapkę. To ogromna przestrzeń, która pozbawi domu wiele gatunków zwierząt. Na tej właśnie działce bytują sarny, żyją tu od dawna i prawdopodobnie już niedługo stracą swoje miejsce. Nad tymi polami latają również drapieżniki takie jak myszołowy czy kanie i one stracą swoje treny łowne.

 

Farma nr 2, Działka 956:

 • Jest to działka biegnąca wzdłuż ulicy Kościelnej pod sam las, sąsiadującej z Karmelową i Herbacianą. Inwestycja ta to kontynuacja farmy nr 1.
 • Powierzchnia do zabudowy do 60 000m2, o mocy 8MW z 8 transformatorami.
 • Odległość od zabudowań to 100m! 
 • Posiada opinię środowiskową.

Zatrzymam się przy tej działce gdyż, to ona właśnie wzbudza u nas wielkie emocje. Spójrzcie proszę na mapkę i sami zauważcie, że mieszkańcy Herbacianej i Karmelowej będą mieli panele praktycznie pod swoim nosem. 100 metrów przecież to tak niewiele. To inwestycja prywatna na ogromną skalę. Przecież dobro mieszkańców powinno być na pierwszym miejscu. Dlatego mieszkańcy Karmelowej, Herbacianej, Promienne, Leśnych Jagód nie mogą pozwolić na taką inwestycję przemysłową. Budowa tak ogromnej farmy fotowoltaicznej to nie budowa osiedla domków jednorodzinnych, to nie budowa boiska, nie budowa wiaty przystankowej. To inwestycja, która pochłonie ogromne tereny zielone. To inwestycja, która wkracza w naszą przestrzeń życiową.

 

Na działce 956 znajduje się staw gdzie żyją ptaki, łabędzie, żaby, bobry, tu również pojawiają się sarny, dziki. To miejsce żyje, a my nie możemy biernie się przyglądać jak kolejne tereny zielone znikają z naszej mapy…

 

Na tych dwóch farmach się nie skończy….

 

Podpisz PETYCJĘ!!!

[kliknij TU]

 

 

 

 

 

Jeśli podoba Ci się mój blog i to co robię, zapraszam na wirtualną kawę. 🙂

 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

10 Komentarzy

 1. Monika
  12 listopada 2023    

  A gdzie jest petycja „za”? 100 metrów od zabudowań to wystarczająca odległość. Czy mieszkańcy myśleli, że do końca życia będą mieli pole rolnicze za oknem? Swoją drogą – ciekawe, czy gdyby Kuria zbudowała na swoim terenie obóz dla uchodźców, to mieszkańcy byliby szczęśliwi czy wtedy byłoby to dla nich zagrożenie napadami i kradzieżami, a w przypadku budowy masztu 5G, byłoby zagrożenie ugotowanymi mózgami…

  • Mieszkanka Karmelowej.
   12 listopada 2023    

   To proszę stworzyć petycje ZA. Pani Monika albo Pan Monik tak pisze, bo anonimowo to można wszystkie głupoty świata pisać.

   • Monika
    15 listopada 2023    

    Boli „mieszankę Karmelowej”, że inna mieszkanka Bezrzecza może myśleć inaczej i chcieć czegoś innego, więc należy ją zwyzywać od piszących głupoty i osób niewiadomej płci? Pani administrator udaje, że nie widzi?

    • Robert
     15 listopada 2023    

     A pisząc ironicznie o uchodźcach i o smażeniu mózgów to nie obrażanie tych którzy nie chcą mieć pod swoim domem tak dużej infrastruktury technicznej? Pani też obraża Pani Moniko.

 2. luk
  13 listopada 2023    

  super inwestycja, jak uzyskali zgody srodowiskowe to chyba nie ma przeciwwskazań, pisaliście że lepiej aby było to zlokalizowane wzdłuż obwodnicy, tam też mieszkają ludzie …. czyli jak nie będzie to pod waszymi oknami to już spoko …

 3. Lenin
  15 listopada 2023    

  „nasza przestrzeń życiowa” Wszystko co Twoje będzie nasze a potem nasza będzie moje. Ale to już było !

 4. Anonim
  16 listopada 2023    

  Ale jak niszczy się naturę pod zabudowę mieszkaniową to już jest wszystko w porządku? Coraz więcej tu miastowych chcących „żyć bliżej natury” a sami ją zniszczyli i jeszcze narzekają że inni cokolwiek chcą tu budować. Hipokryzja.

 5. Stalin
  16 listopada 2023    

  „Ale jak niszczy się naturę pod zabudowę mieszkaniową to już jest wszystko w porządku?” Absolutnie nie jest w porządku bo już się udało zablokować , żeby tam bloki nie powstały. Zawsze to samo ludzie kupią w kredycie 600-800m2 działki i uzurpują sobie prawo do 600-800km2 wokół.

 6. Wołczkowo południowe
  20 listopada 2023    

  Czy taka farma poza pogorszeniem widoku z okna ma jakieś inne negatywne oddziaływanie? Hałas, odbite światło? Od dróg i domów jest 100 m. Może jakimś rozwiązaniem kompromisowym jest wymóc na inwestorze by teren od granicy do samej farmy zagospodarował, przede wszystkim obsadził drzewami, krzewami. Może część powinna być ogólnodostępna, taki mini park, wybieg dla psów?

 7. Mieszkaniec Bezrzecza
  22 listopada 2023    

  Przecież to takie ekologiczne:) Elektryczne autka i farma, już nie zwierząt tylko fotowoltaiczna. Bądźmy postępowi!

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody