Niebezpieczna ulica Słoneczna w Wołczkowie

Otrzymałam kilka dni temu informację od mieszkanki Wołczkowa, iż na ulicy Słonecznej wydarzył się groźny wypadek z udziałem pieszej. Przed świętami wielkanocnymi nastolatka przebiegała przez ulicę Słoneczną, tak aby dostać się do ulicy Inspektowej.

Dodam, że ani do ulicy Inspektowej ani do ulicy obok, czyli do ulicy Malinowej nie ma przejścia dla pieszych i nie ma chodnika, tak aby dostać się bezpiecznie na przystanek czy w jakiś inny bezpieczny sposób, dotrzeć do jakiegoś z przejść dla pieszych.

 

Żabka 

Sama często biegam lub spaceruję ulicą Malinową i aby dostać się na drugą stronę ulicy Słonecznej żeby wrócić do Bezrzecza, muszę przebiec przez bardzo ruchliwą drogę. Czuję się niekiedy jak w grze o żabce, która przeskakuje na drugą stronę ulicy uważając żeby nie rozjechały ją pędzące auta.

W tym miejscu dodam, że kierowcy jadący od strony Bezrzecza mając przed sobą tak długą prostą, często dodają gazu i stwarzają niebezpieczne sytuacje. Natomiast Ci co jadą od strony ronda w Wołczkowie wychodzą zza zakrętu i często w ostatniej chwili widzą, że ktoś przebiega na drugą stronę ulicy.

 

 

Wypadek 

Wypadek który miał miejsce niedawno, wyglądał bardzo poważnie, młoda dziewczyna trafiła do szpitala i nie wiadomo co się z nią dzieje, naoczni świadkowie mówią, że nie wyglądało to dobrze. Mam jednak nadzieję, że dziewczynka jest cała i zdrowa.

Za każdym razem gdy tam jestem zastanawiam się kiedy dojdzie do wypadku. Dla mnie osobiście to jakaś paranoja, że w takim miejscu od tylu lat nie ma żadnego przejścia dla pieszych. Na ulicy Malinowej i ulicach pobocznych, a jest ich mnóstwo, no mogę kilka wymienić, proszę bardzo: Czereśniowa, Jabłoniowa, Słonecznikowa, Macierzanki, Winogronowa, Zielone Wzgórze, mieszka wiele rodzin. Jest tam mnóstwo dzieciaków, które wysiadają z autobusów i idą pieszo do domów. Nawet Ci którzy jadą od strony Dobrej, wysiadając na przystanku znajdującym się po stronie ulicy Malinowej i tak muszą później przeskakiwać jak ta żabka ulicę Słoneczną, bo od strony przystanku jest rów który uniemożliwia im bezpieczną drogę do domu. Chodnik jest tylko po jednej stronie ulicy Słonecznej. Zresztą każdy z nas wie jak wygląda ta droga.

Popatrzcie na zdjęcia i pomyślcie, jak piesi mają przedostać się z ulicy Słonecznej do ulicy Malinowej i Inspektowej? W jaki bezpieczny sposób mają to zrobić?

Nie ma innej możliwości jak przebiec… i ryzykować.

 

W planach przejście dla pieszych?

Słyszałam, że w planach jest przejście dla pieszych gdy będą przebudowywać ulicę Malinową. jednak do tego czasu trzeba coś zrobić. Ludzie latają w kosmos, także nie sądzę, że nie znajdą jakiegoś rozwiązania. Przecież można zrobić tymczasowe przejście dla pieszych…  tak czy nie?

 

Prośba o wsparcie:

Pani wójt

Będę składać w tej sprawie interpelację do Pani wójt aby wsparła mieszkańców i była najważniejszym głosem w starostwie, bo droga ta jest powiatowa, a nie gminna, musicie to wiedzieć. Pani wójt ma większą siłę przebicia, niż my, także będę prosić o jej wsparcie.

Kontrole radarowe

Druga sprawa będę wnioskować do policji o kontrole z użyciem fotoradaru lub ustawienie na stałe fotoradaru, bo nie ma innej możliwości aby jeden z drugim nauczył się przepisów ruchu drogowego.

Pisma do Powiatu Polickiego

No i trzecia sprawa ja również będę pisać pisma w imieniu mieszkańców do powiatu o np. ustawienie znaku „Zakaz wyprzedzania” oraz co najważniejsze, stworzenie przejścia dla pieszych, choćby to miało być tylko tymczasowe! Tak aby nigdy więcej nie doszło już do żadnego wypadku w tym miejscu.

 

 

Dziękuję Pani Kasi, mieszkance Wołczkowa za zdjęcia. 🙂

 

Jeśli podoba Ci się mój blog i to co robię, zapraszam na wirtualną kawę. 🙂

 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

4 Komentarzy

 1. Ed
  13 kwietnia 2023    

  Przejeżdżam tą drogą codziennie i prawde mówiąc przy ul. inspektowej nie widziałem żeby ktoś przebiegał. Jestem za spowolnieniem ruchu i budowaniem przejść dla pieszych, ale z mojego doświadczenia wiem, że przy nowym przedszkolu w Bezrzeczu jest dużo gorsza sytuacja. Jest zakręt, jest „ograniczenie” do 60 a rodzice z wózkami i małymi dziećmi przebiegają tamtędy notorycznie bo nie ma innej drogi do przedszkola. Przedszkole jest w tym miejscu od 2-3 lat i nic właściciele nie zrobili żeby poprawić bezpieczeństwo. Są przepisy, które nakazują ograniczenie prędkości w okolicach takich placówek, czemu nikt nie wystąpił o przesunięcie terenu zabudowanego? Może nikomu się nie chce. Moze czekają aż dojdzie do tragedii ?? Czy Pani Wójt pomoże ? Nie ! Ma to gdzieś bo jest to droga powiatowa.

  • Kasia z mojeBezrzecze
   13 kwietnia 2023    

   Temat nowego przedszkola to osobna sprawa. Też staram się aby i tam zrobiono przejście, bo faktycznie to jakiś dramat, jestem przerażona gdy widzę dzieci z rodzicami i wózkami które próbują przejść na drugą stronę.

 2. Lokals
  15 kwietnia 2023    

  Witam,
  tez czesto biegam bezrzecze-wolczkowo jesli nie jest sezon zimowy i jest czym oddychac ale do rzeczy. Uzytkuje opisywany odcinek odrogi. Jako kierowca ktory ma na prawo jazdy ABCDE doslownie zawsze zachowuje szczegolna ostroznosc i mam swiadomosc ludzkich niedoskonalosci oraz uwazam osobiscie ze pomimo tego ze utrudnilo by mi to przemieszczanie pojazdem to zrobilbym wszystko aby spowolnic rna tym odcinku ruch. Zasieki doslownie czyli, wysepki mijanki jak niegdys na topolowej, wprowadzic jak najwiecej manewrow i wyzsze krawezniki, garby i to wszystko po to aby spowolnic ruch. Po stronie gdzie nie ma chodnika wydzielony pas na parkowania pojazdow tylko po to gdyz miejsca postojowe wzdluz pasa jezdni podswiadomie wywoluja zachowanie szczegolnej ostroznosci. Niestety ale mamy coraz lepsze auta, jezdzimy szybciej i dynamiczniej, scigamy czas i wszystko inne…i czasami ktos ucierpi i ma przez to zmarnowane zycie.

 3. Radekk11
  16 maja 2023    

  Dobrze że to ktoś w końcu poruszył! Trzymam kciuki!

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Magdalena Zagrodzka na Wójda Dobrej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody
reklama w gminie Dobra