Magiczny, tajemniczy Stolec – warto zobaczyć

Dziś miałam pisać o Buku i jego atrakcjach, jednak zmieniłam swoje plany. Opowiem Wam o Stolcu.

 

Pałac z historią 

 

Byłam tam wielokrotnie ale tylko przejazdem. Przejeżdżając przez Stolec moją uwagę zawsze przykuwał pałac i przepiękna brama. W minioną niedzielę, robiąc objazd po okolicznych miejscowościach, postanowiłam przyjrzeć  się jej z bliska, dotknąć ją. Postanowiłam wejść do środka… i powiem Wam: jest moc. 🙂

 

 

Okazało się, że nie tylko my byliśmy tacy ciekawscy, bo tuż za bramą zebrała się grupka ludzi. Zaproszono nas do wysłuchania historii tego miejsca. Po terenie pałacowym oprowadzała nas właścicielka, która z ogromną pasją opowiadała o planach związanych z tym miejscem. Usłyszałam niesamowite historie związane z pałacem, jedne straszne, inne romantyczne, a jeszcze inne smutne… Przez długie lata teren ten popadał w ruinę, niszczał i rozkradano go. Teraz jest szansa, że nowi właściciele odczarują to miejsce i przywrócą jego świetność.

 

 

Historia w pigułce:

Historia miejscowości Stolec sięga średniowiecza. Wieś została założona przez rycerza wymienionego w źródłach jako Alricus de Soltenborgh. Wszystkie relikty przeszłości wsi związane są z  zamożnym rodem von Ramin, który wykupił ten teren w roku 1544.
To właśnie przedstawiciele rodu von Ramin ufundowali istniejący do dziś kompleks parkowo – pałacowy wraz z folwarkiem oraz kościół i odtworzyli w pierwotnych granicach jeden z największychmajątków ziemskich szlachty pomorskiej. W tym czasie wieś nosiła
nazwę Stolzenburg, co oznacza „wyniosły zamek”.

 

Nie da się w kilku zdaniach opowiedzieć o tym wszystkim. Dlatego zachęcam do odwiedzenia strony, która przybliży Wam właścicieli, ich plany i dowiecie się czegoś więcej o tym niesamowitym miejscu. Perun Park [link]

 

 

Warto zobaczyć

 

Jezioro

Stolec to niewielka miejscowość gdzie znajduje się jezioro Stolsko z zadbaną plażą. Nie każdy wie o tym miejscu, a warto tu zajrzeć. Naprawdę nie musimy daleko jeździć, szukać by znaleźć tak ciekawe i piękne zakamarki.

 

 

 

 

Cmentarz

W Stolcu jest również zabytkowy kościół oraz cmentarz, który troszkę krzyczy i woła o to, by o niego zadbać. Tym bardziej, że znajduje się tam unikalny na naszym terenie pomnik nagrobny Jurgena Bernarda Wilhelma von Ramin (1764-1792) ufundowany w 1793 roku przez jego żonę J.A. v Ramin z domu Hacke. Prócz przepięnego pomnika wśród traw i chaszczy znajdują się tam żeliwne krzyże, które dziesiątki lat leżały zapomniane w gąszczu traw. Obecni właściciele postanowili o nie zadbać. W ten sposób oddając cześć tym, którzy zostali tu pochowani.

 

 

 

Już teraz chciałam Was zaprosić w imieniu organizatorów na niesamowite wydarzenie.

I Stolecki Festiwal Peruna 

20-22.07.2018 

[link]

 

 

I Międzynarodowy Festiwal Peruna inaugurujący otwarcie Perun Parku Legend w Stolcu w Gminie Dobra Szczecińska. W pełnej magii i tajemnic wsi Stolec pod Szczecinem na terenie dawnego Pałacu von Raminów na obrzeżach ptasiego raju – Świdwia, gdzie Perun spotka się z ludem, wydarzy się coś czego zupełnie się nie spodziewasz! Totalna magia, muzyka niesiona wiatrem, koronami dębów, wielcy wojowie i łowcy w polowaniach na wampiry i strzygi, niewiasty tańczące przy blasku księżyca i mięsiwa opalane parkowym drewnem. Dla spragnionych – zacne napitki według prastarych receptur regionu. Dla znudzonych szarością życia bajkowa sceneria miejsca, w którym świat duchów przeplata się ze światem ludzi.

 

W programie min.:

 • koncerty
 • gry escape
 • wyścigi rowerowe i biegowe
 • warsztaty i pokazy
 • wystawy
 • łucznictwo
 • opowieści
 • stoiska rzemieślnicze
 • regionalne produkty i rodzima kuchnia

 

Harmonogram Festiwalu [link]

 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

1 Komentarz

 1. Ewa
  23 lipca 2018    

  Zwiedzialam, zobaczyłam urokliwa miejscowość. Trafilismy również na plac zabaw w Buku i nad jeziorem w Stolcu. Mają tam bardzo fajna tyrolkę, na tyle wysoka ze spokojnie z niej korzystają dzieci 10 lat wzwyż i młodzież. Niestety na tę w Bezrzeczu gmina pożałowała pieniędzy, nie raz widziałam jak 11 letnie dziecko szura pupą po piasku ….a jest miejsce. ..i większa ilość dzieci mogłaby skorzystac z najfajniejszego urządzenia na placu zabaw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.