Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich

 

poligon_gbokie_003_t2Będąc na spacerach w okolicach jeziora Głębokie często napotykaliśmy konnych jeźdźców, ale nie takich zwyczajnych. 🙂

 

W okolicach jeziora Głębokie stacjonuje Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich. Postanowiliśmy odwiedzić Ułanów i zobaczyć z bliska ich piękne konie.

 

Przywitał nas Sekretarz – por. rez. Marek Piasecki, który troszkę opowiedział nam o klubie, koniach i pasji do jeździectwa.

 

 

Troszkę historii o naszych sąsiadach:

Korzenie Klubu Kawaleryjskiego sięgają konnych rajdów wrześniowych organizowanych w latach siedemdziesiątych przez grupę entuzjastów turystyki konnej.

Klub oficjalnie został zarejestrowany 25 kwietnia 1997 roku, a już 7 maja na uroczystości przekazania nazwy i tradycji Ułanów Podolskich Batalionowi Rozpoznawczemu, klub wystawił 15 w pełni umundurowanych kawalerzystów. Dzięki swej postawie i sprawnej organizacji, klub uzyskał na tej samej uroczystości od prezesa londyńskiego Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, ppłk Władysława Dziewickiego, prawo do kontynuowania tradycji 12 Pułku Ułanów Podolskich.

Rozpoczęła się ciężka praca, której celem było trwałe wpisanie podolskich ułanów w krajobraz Szczecina. Klub organizował w ścisłej współpracy z Wojskiem Polskim, defilady w czasie Święta Pułkowego i w dniu 11 Listopada, kontynuował organizację rajdów konnych, organizował zawody „Militari” i wystawy o chwale polskiej kawalerii. Dzięki nieocenionej pomocy dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej, generała Mieczysława Stachowiaka,  otrzymali w dzierżawę 2 hektary gruntu na terenie poligonu w pobliżu jeziora Głębokie, gdzie własnymi siłami i środkami członkowie klubu wybudowali stajnię i budynek socjalny. Klub nawiązał kontakty zagraniczne z podobnymi organizacjami kawaleryjskimi w Szwecji , Niemczech i Danii.

 

Klub jako jeden z nielicznych w Polsce posiada podpisane porozumienie o współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, współpracuje również z Administracją Lasów Państwowych w Szczecinie. Członkowie Klubu brali udział w realizacji dwóch filmów – „Przystanek PRL” oraz „Bitwa Warszawska – rok 1920”, oraz w rekonstrukcjach historycznych bitew pod Samossierrą, Waterloo i Albuerrą, jak również w wyjeździe do przedwojennych koszar pułku w Białokrynicy na Ukrainie.

 

Klub Kawaleryjski im. 12 PUP prócz krzewienia historii i podtrzymywania tradycji Ułanów Podolskich został powołany w swoich strukturach do Konnej Straży Ochrony Przyrody i ma on charakter proekologiczny. Prócz realizowania zadań kawaleryjskich, członkowie klubu penetrują lasy pod kątem występowania zagrożeń dla środowiska naturalnego takie jak: dzikie wysypiska odpadów gospodarczych, miejsca nieuprawnionego palenia ognisk i pozostawiania śmieci przez  spacerowiczów.

 

Dowiedzieliśmy się, że każdy kto interesuje się historią, lubi mundury i szablę, kocha konie i jeździectwo może wstąpić w szeregi klubu. Może właśnie w Tobie drzemie dusza ułańska! 🙂

 

Dziękujemy Panu Markowi Piaseckiemu za otwartość i życzliwość!

 

Niebawem odwiedzimy Ułanów podczas treningu…

 

stanica-mapa_dojazdowaKlub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
Świerczewska 5, 71-066 Szczecin, kom. 502145582

 

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć 12 pułk Ułanów Podolskich

« 1 z 4 »

Zobacz zdjęcia z innych wydarzeń w dziale Galeria

 

 

Kasia

 

Źródło: Klub Kawaleryjski im 12 Pułku Ułanów Podolskich

Zdjęcie wykorzystane w tekście źródło ze strony.

1 Komentarz

  1. Anonim
    3 sierpnia 2020    

    Otwartość i życzliwość… Właściciele nie pozwalają poobserwować dzieciom koni na padoku bo to teren prywatny… Nie polecam tego miejsca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 
Bezrzecze Prognoza pogody