Kiedy remont Modrej/Koralowej? Prezydent miasta Szczecin odpowiada.

W dniu wczorajszym, tj. 11.05.2017  w PSP przy ul. Benesza odbyło się spotkanie mieszkańców Szczecina jak i mieszkańców Bezrzecza z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem.

Z racji, iż spotkanie dotyczyło min. remontu ulic Koralowej i Modrej, postanowiłam wybrać się na to spotkanie.  Modra i Koralowa to temat rzeka, wraca jak bumerang i odbija się jak piłeczka kauczukowa, za każdym razem jak rzucisz nie wiesz w którą stronę poleci…

 

Prezentacje

Spotkanie w zasadzie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji prezydenta Piotra Krzystka oraz pana Marcina Charęzy z Wydziału Gospodarki Komunalnej  gdzie skrótowo opowiedzieli o planowanych inwestycjach miejskich w naszych okolicach m.in.:

 • przebudowa  ul. Spacerowej i skrzyżowania z ulicą Szafera oraz Al. Wojska Polskiego
 • budowa ulicy Sosabowskiego
 • przebudowa skrzyżowania na Głębokim
 • budowa wielopoziomowego skrzyżowania, węzeł „Łękno”

 

Po prezentacjach posypały się pytania od mieszkańców. Oczywiście tematem nr I był remont Modrej/Koralowej.

Co z Modrą/Koralową? 

Może pokrótce przypomnę jak wygląda sprawa remontu w datach i jak to się ma do dnia dzisiejszego.

Cofamy się w czasie:

 • 12.11.2015 podczas komisji Komunalnej Rady Miasta Szczecin dyskutowano na temat „Jak będzie wyglądać ulica Modra i Koralowa po remoncie?”
 • W Wieloletnim Programie Rozwoju Szczecina na przebudowę zapisano ponad 5 mln złotych. Realizację zaplanowano na lata 2017-2018.
 • We wrześniu 2016 roku dowiadujemy się, że termin rozpoczęcia prac budowlanych przesunął się. Firma projektowa miała pewne problemy z procedurą ustalenia przekroju projektowanej drogi. Prace projektowe zostały przedłużone z 7 do 12 miesięcy, czyli do końca lipca 2016.
 • W październiku 2016 roku miał być gotowy kosztorys inwestycji. Miasto zarezerwowało na ten cel 5,3 mln zł, z czego 300 tysięcy zł kosztuje sam projekt. Jeszcze w tym samym roku miał zostać zorganizowany przetarg na wykonanie inwestycji, a rozstrzygnięcie przetargu miało być na początku 2017 roku. Plan zakłada, że przebudowa będzie miała finał przed końcem grudnia 2018.
 • W listopadzie 2016 z budżetu miasta Szczecin znikają pieniądze na remont ulic. Okazuje się, że budżet miasta nie ma zaplanowanych środków na ten cel. W budżecie miasta na 2017 widnieje jedynie kwota 300 tys. zł zarezerwowanych na ten cel.
 • Jednak po interwencji mieszkańców, radnych i lokalnych mediów, w grudniu 2016 zastępca prezydenta miasta Szczecina Michał Przepiera poinformował pisemnie Radę osiedla Bezrzecze-Krzekowo, iż budżet na rok 2017-2018  został zaktualizowany:  na rok 2017 na zadanie „Modernizacja ulicy Koralowej i Modrej” zarezerwowano kwotę 7 000 000 zł, a na rok 2018 zarezerwowano 10 800 000 zł. Tym samym realizacja tego zadania jest zapewniona w kwocie 17 800 000 zł.
 • Kwiecień 2017 mieliśmy poznać szczegóły w zakresie funkcjonowania komunikacji miejskiej na czas robót budowlanych.

No i tak miesiąc za miesiącem mija, a remontu jak nie było tak nie ma…

 

Co wiemy po spotkaniu?

 • Wszystko się opóźnia z winy spółki gazowniczej gdzie ponoć jeszcze w tej chwili trwają negocjacje co do zmian w projekcie.
 • W czerwcu zostanie ogłoszony przetarg.
 • Po dwóch miesiącach wyłonienie wykonawcy robót.
 • Planowany remont koniec sierpnia, początek września 2017.

 

Inne sprawy ważne dla Bezrzecza:

Prócz tematów związanych z Modrą i Koralową były poruszone inne tematy.

 • Mieszkańcy osiedla Bezrzecze zauważają problem ul. Zaściankowej i apelowali do prezydenta Szczecina by zainterweniował do naszej pani wójt. Ponoć w styczniu tego roku minął okres 3 lat na rozwiązanie problemu z przejazdem przez ul. Zaściankową. Radni Krzekowa-Bezrzecza proszą prezydenta, by ten wymusił na gminie sąsiedniej, czyli naszej, wybudowanie drogi alternatywnej! Pozostawię to bez komentarza gdyż nie jestem w stanie pojąć tego problemu. Nie jestem w stanie uwierzyć, że jedni mieszkańcy nie mogą się porozumieć z innymi….
 • Drogi alternatywne. Niestety w tej kwestii od prezydenta Szczecina nic się nie dowiedzieliśmy.

 

 

 

 

17 Komentarzy

 1. Mariano
  12 maja 2017    

  Zaściankowa, zamiast tych kretyńskich wysepek zrobić pas dla pieszych i rowerów… a obok jeden pas ( i tak jest jednokierunkowa) dla Aut… Welcome to Poland… Pogrodzić ,zagrodzić… na złość zrobić…. wszystko drażni i przeszkadza… i wszędzie wina mojego nieszczęścia wokoło… Gdzie później pieski właścicieli z Zaściankowej będą spacerować… jak ta druga strona szlaban postawi… Po co sobie nawzajem utrudniać… jak to było? Kochaj bliźniego swego jak siebie samego… ?

  • osa
   2 czerwca 2017    

   Po pierwsze trochę mniej tej złośliwości , po drugie proszę się zaznajomić z przepisami ruchu drogowego panie mariano to dowie się pan że, na ul Zaściankowej oraz na całym osiedlu podlegającym administracji Szczecina, obowiązuje strefa zamieszkania , w związku z tym piesi mogą chodzić całą szerokością jezdni bo mają do tego prawo! a pan zobowiązany jest do jazdy z szybkością obowiązującą w strefie 20 km/h i musi pan ustąpić pierwszeństwa pieszemu ! koniec kropka. Proszę przestrzegać przepisów i nie będzie problemu, czy wszystko jasne?

   • Maciek
    21 lipca 2017    

    Przestrzegać przepisów a kto to wyegzekwuje na tym podmiejskim osiedlu? Zaściankowa na odcinku jednokierunkowym jest tylko na znakach, ograniczenie 20 km/h teoretyczne, pierwszeństwo pieszego w konfrontacji z tona lub dwiema stali słabo wygląda. przepisy mamy super i co z tego? Tylko po tragedii jaka jest kalectwo lub śmierć w rodzinie nachodzi ludzi refleksja nad bezpieczeństwem jazdy.

   • jarek
    28 sierpnia 2017    

    dla mnie jasne ale nie wiem czy dla pana ?! chodzi mi,tylko o całkowite przestrzeganie przepisu czyli o parkowaniu aut w miejscach do tego wyznaczonych!!czego na tej ulicy w 90 % nikt nie przestrzega!

 2. eR eS
  15 maja 2017    

  Remont Koralowej: koniec sierpnia / wrzesień. No to gratuluję pomysłu. Akurat jak się zacznie rok szkolny. Ręce opadają na taką bezmyślność…

 3. Romek
  16 maja 2017    

  Gmina Dobra chciała za swoje pieniadze wybudowac chodnik wzdluz Zasciankowej. Projekt juz zaplacila i zrobila. Zasciankowcy na resortowych emeryturach odrzucili to. Swoją drogą myslalem że powoli wymierają wierni kompanii Wojtka Jaruzela

  • zuum
   2 czerwca 2017    

   Głupi komentarz i nie na temat pewnie Romcio pisior dorwał się do klawiatury no cóż ten typ tak ma, zawsze pluje jadem, nawet jak go nie proszą!

 4. Joanna Pieciukiewicz
  16 maja 2017    

  Szanowna Redakcjo.Temat drogi alternatywnej prowadzi Gmina Dobra a nie Miasto Szczecin.Trochę niedobrze się dzieje ,że temat Żaściankowej i drogi alternatywnej zaczyna koncentrować się na dobrej i złej woli mieszkańców.To władze obydwu gmin ,które reprezentują interesy swoich wyborców- powinny rozwiązać ten problem.Pani Wót Teresa Dera w umowie podpisanej w styczniu 2014 zobowiązała się na wybudowanie w ciągu 3 lat dróg alternatywnych a Miasto Szczecin zezwoliło warunkowo na przejazd przez ulicę Żasćiankową i inne ulice osiedla do stycznia 2017 roku.Ktoś tutaj nie wywiązuje się z umowy a mieszkańcy Szczecina mają prawo oczekiwać od Prezydenta egzekwowania zobowiązań.Jako Rada Osiedla Krzekowo-Bezrzecze bardzo szybko zainterweniowaliśmy ,kiedy okazało się ,że nie ma środków w budżecie na remont ulicy Modrej.Pieniądze się znalazły.Miasto przebuduje Modrą jedynie do rogatek – a co dalej z Koralową ,która jest w gestii powiatu Police?Jednocześnie nawet najbardziej komfortowa i Modra nie rozwiąże problemów komunikacyjnych gminy Dobra i Krzekowa i Bezrzecza.Moim zdaniem najkorzystniejsze by było wymuszanie na swoich gospodarzach konkretnych działań.Konflikty sąsiedzkie nie rozwiążą problemu a jedynie zdejmują odpowiedzialność z władz samorządowych.Pozdrawiam Joanna Pieciukiewicz -radna Krzekowa Bezrzecza.

  • Redakcja
   16 maja 2017    

   Właśnie rzecz w tym, że nikt nie chce słuchać NAS zwykłych mieszkańców, do takich zaliczam się i ja. Ani nie jestem radną, ani politykiem, ani wielkim mówcą, jestem zwykłym mieszkańcem, który nie może pojąć i ogarnąć swoim małym umysłem jak można się kłócić i sprzeczać o coś co już dawno powinno być rozwiązane. Tak samo jak włodarze Szczecina nie chcą słuchać mieszkańców tak samo i moi włodarze nie słuchają nas….
   Temat dróg alternatywnych nie jest prosty i łatwy bo śledzę temat od dawna. Tu wszystko zależy od wojska, które jest państwem w państwie i od lat nie chce pomóc….
   Powinniśmy sobie pomagać ale jak ma to zrobić zwykły mieszkaniec? To włodarze, radni i urzędnicy powinni nam pomagać, to oni mają możliwości, to oni mają siłę przebicia, nie my….My możemy jedynie pojawić się na zebraniach/spotkaniach z prezydentem czy wójtem, możemy coś powiedzieć, pokrzyczeć, coś zamanifestować… ale czy to coś da? Nie sądzę…

   No nic… my zwykli mieszkańcy, podatnicy musimy cichutko sobie siedzieć i czekać, może kiedyś, może za jakiś czas nasza planeta się rozciągnie….

 5. Krzysztof
  13 września 2017    

  Czy już wiadomo, kiedy rusza remont?

 6. Bob
  9 października 2017    

  Czy coś już więcej wiemy?

 7. Jola
  16 października 2017    

  Kiedy zacznie się ten remont Modrej?

  • Redakcja
   16 października 2017    

   Już pisałam o tym we wcześniejszych komentarzach. Nie zacznie się…. Oszukano nas i tyle…. Miał być remont w tym roku, a remontu nie będzie…. Jak tylko poznam szczegóły na pewno dam znać.

 8. Witek
  16 lutego 2018    

  Wiosna 2018 już pod progiem..i co? I….że się nie wyrażę…

 9. Art
  8 maja 2018    

  czy ktoś się orientuje kiedy ulica Zaściankowa będzie przejezdna? Docierają do mnie sprzeczne informacje. Z jednej strony słyszę, że na koniec kwietnia 2018 ma być przejezdna (mamy 08.05.2018 i nic). Z drugiej strony słyszę, że będzie uliczką ślepą…. Sam już nie wiem co mam myśleć ….

  • Redakcja
   8 maja 2018    

   Mam taką informację.

   Planowana data wejścia rury przewiertowej do komory odbiorczej 23-24.04.2018 r.
   Wykonanie studni KG10 w komorze odbiorczej do 27.04.2018 r. w tym: przebudowanie układu rurociągów melioracyjnych w obrębie ścianki szczelnej, wykonanie studni KG10, likwidacja ścianki szczelnej.
   Roboty wykopem otwartym na odcinku ul Zaściankowej – od „przesmyku” do skrzyżowania z ul. Bukszpanową od 7.05.2018 do 30.05.2018 r. : zgodnie z zatwierdzoną organizacją ruchu całe skrzyżowanie w tym czasie będzie zamknięte, roboty obejmują: ułożenie kanalizacji deszczowej na najgłębszej rzędnej, przepięcie i wykonanie sieci drenażowej, odtworzenie nawierzchni, udrożnienie przejazdu w kierunku ul. Zaściankowej, dalsze roboty wykopem otwartym w ulicy Bukszpanowej w kierunku os. Dolina Słońca i Cynamonowe.

   Osobiście nie słyszałam by ulica byłą ślepa. Jedynie co termin otwarcia drogi się zmienia.

   • Art
    8 maja 2018    

    ponoć jest to samowolka budowlana. Ktoś jakiś czas temu zdemontował barierki i dlatego możliwy był przejazd z Zaściankowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.