Jak się sprawdzają nowe lampy?

Gdy zaczyna się jesień, gdy szybciej zapada zmierzch i przechadzam się bezrzeczańskimi uliczkami jedno przychodzi mi do głowy Winter is coming 😉

Niedziałające lampy sprawiają, że jest mrocznie, nieprzyjemnie i czuję niepokój. Wyobraźnia szaleje, mam wrażenie, że za chwilę ktoś lub coś wyskoczy na mnie z zarośli lub napotkam naszych dzikich koleżków pomieszkujących w okolicznych lasach.

 

Nieświecące lampy 

Co roku jest to samo i co roku poruszam temat naszych nieświecących lamp. Temat może się wydać już nudny, ale niestety póki co nie zamierzam przestać pisać, zwracać waszą uwagę na ten problem, bo jakby nie patrzeć inwestycja związana z montażem lamp solarnych, to inwestycja z naszych pieniędzy.

 

Były już pan wice wójt zapewniał, że nowe lampy, które montowane są od początku tego roku będą świecić od zmierzchu do świtu. Tak się składa, że blisko mnie postawiono dwie takie nowoczesne lampy, a dokładnie 3 marca 2021, widzę je z okna. Wszystko pięknie, lampy nowoczesne, takie z czujnikiem ruchu, gdy się do niej ktoś zbliża, to się lampa rozświetla bardziej, taki efekt WOW. Lampy zamontowano w okresie gdy dnie jeszcze długie i gdzie słońce w okresie wiosenno-letnim do pełna ładuje akumulatory. No ale nastała jesień i zweryfikowała niezawodność tych nowych lamp.

Prawda taka, że świecą krócej niż te które montowane były do tej pory.

Stare lampy

 

Dla porównania: lampy solarno-hybrydowe (panel słoneczny + wiatrak) na ulicy Kościelnej i Herbacianej, świecą od np. 17:00 do 21:00 i to nie wszystkie, a np. jedna lub trzy z ośmiu. Nie ma reguły, nigdy nie wiadomo ile lamp będzie działało, a ile nie. Nie istotne czy wieje wiatr czy jest pochmurno czy słonecznie, taka rosyjska ruletka.

 

Nowe lampy

 

Nowe lampy (panel słoneczny, a raczej PANELEK + czujnik ruchu) zamontowane w tym roku, zaczynają się świecić od 16:30 (gdy w sumie jeszcze widno), a o godzinie 19:00 jest już zupełnie ciemno. Akumulator wystarcza raptem na trzy godziny! Kolejne wywalone pieniądze w błoto.

Podejrzewam, że jaka by nie była, ta lampa solarna, to w naszym klimacie żadna się nie sprawdzi choćby miała zamontowane śmigło od odrzutowca.

 

 

 

Do znudzenia będę przypominać:

W przypadku awarii lamp solarnych lub hybrydowych awarię należy zgłaszać do Urzędu Gminy Dobra tel. 91 424 44 92 w godzinach pracy urzędu.

 

poniedziałek: 8:30 – 16:30

wtorek – piątek: 7:00 – 15:00

 

Można też wysłać taką informację na adres: wydzial@dobraszczecinska.pl 

 

Godzina 19:00 ul. Kościelna i nieświecące już nowe solarne lampy. W oddali widać dwie z ośmiu świecące lampy (te starsze hybrydowo-solarne) w okolicach nowego kościoła.

Godzina 6:50 nowe lampy gdy moja córka idzie na przystanek, świeci tylko jedna lampa. Te nowe solarne nie świecą od 19:00 dnia poprzedniego.

 

Godzina 6:50 innego dnia gdy córka idzie do szkoły, nie świeci żadna lampa.

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

1 Komentarz

 1. Darek
  22 listopada 2021    

  Rzeczywiście tak wygląda, że uzyskanie lamp solarnych czy hybrydowych które by świeciłyby zimą tak jak trzeba jest nie lada wyzwaniem. Potrzebny byłby rok na eksperyment (nie myślowy – 🙂 ), lamp w różnych konfiguracjach wielkości akumulatora, panelu PV, wiatraka, programów świecenia. Po roku system który sprawdzi się najlepiej instalować na większą skalę.

  Konkretnie tutaj to problem tkwi w zbyt małych panelach – jeżeli wcześniej świeciły wystarczająco długo to akumulatory powinny być wystarczające, chociaż niskie temperatury mogą obniżać ich pojemność.
  Z opisu wynika, że zwiększenie powierzchni panelu 3 krotnie, uruchamianie lampy gdy jest nieco ciemniej powinno załatwić sprawę. Ewentualnie w godzinach 0-4 lampa mogłaby gasnąć całkowicie i zapalać się po wykryciu ruchu.

  PS. Jako prosument widzę, że w miesiącach zimowych instalacja produkuje mniej więcej 10% tego co latem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody