Historyczna sesja Rady Gminy

27 czerwca 2019 odbyła się historyczna sesja Rady Gminy Dobra. Sesja była burzliwa i dziwna. Zachęcam Was w wolnej chwili do jej obejrzenia. [link]

 

 

Zacznę jednak ciut inaczej.

Co to jest Rada Gminy?

Jest to organ stanowiący i kontrolujący gminę.

 

Kim jest Radny?

 

Jest członkiem Rady Gminy, wybrany w wyborach samorządowych. To przedstawiciel mieszkańców. Wykonując swoje prawa i obowiązki, powinien kierować się przede wszystkim dobrem wspólnoty samorządowej czyli dobrem mieszkańców. Głównym obowiązkiem radnego jest praca społeczna.

 

 

Do podstawowych czterech funkcji radnego należą:

  • utrzymanie stałej więzi z mieszkańcami i ich organizacjami,
  • uczestniczenie w pracach rady i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych do których został wybrany lub desygnowany,
  • wybór przewodniczącego rady,
  • reprezentowanie wyborców w radzie gminy i w innych instytucjach samorządowych oraz troszczenie się o ich sprawy.

 

Wybrani radni podejmują najważniejsze decyzje w sprawach dotyczących gmin, powiatów, województw. Decydują na przykład o utrzymaniu szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia, remontach ulic i ochronie środowiska naturalnego.

 

Historyczna sesja 

Powracając do historycznej sesji. Dlaczego była tak wyjątkowa? Ponieważ po raz pierwszy w historii wszystkie gminy i powiaty musiały przygotować tzw. Raport o Stanie Gminy/Powiatu za rok 2018. Następnie podczas czerwcowej sesji odbyła się debata nad tym raportem. Radni mogli zabierać głos bez żadnych ograniczeń czasowych. W debacie tej również i mieszkańcy mogli się wypowiedzieć, musieli jednak wcześniej spełnić pewne warunki. Na naszej sesji pojawiło się sześciu mieszkańców: z Kościna, Buku, Grzepnicy, Mierzyna i Dobrej.

 

Raport o Stanie Gminy Dobra za 2018 rok

Raport ten liczy 249 stron w tym mnóstwo kolorowych zdjęć, które sprawiają, że raport wydaje się bardziej atrakcyjny.

Najważniejsze rozdziały z raportu:

  • Demografia
  • Oświata i wychowanie
  • Pomoc społeczna
  • Ochrona zdrowia
  • Kultura
  • Sport i rekreacja
  • Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa
  • Ochrona środowiska naturalnego
  • Ochrona zwierząt
  • Funkcjonowanie gminnych jednostek organizacyjnych
  • Planowanie przestrzenne
  • Plany, programy i strategie realizowane przez Gminę Dobra
  • Budżet obywatelski
  • Współpraca z partnerami zagranicznymi w roku 2018
  • Budżet Gminy

Sami widzicie punktów głównych jest mnóstwo, do tego dochodzą podpunkty. Przeglądając i wczytując się w raport ma się wrażenie, że w naszej Gminie wyłącznie jest pięknie i kolorowo.

 

Debata radnych

Postanowiłam zabrać głos. Wiedząc, że czerwcowa sesja umożliwia nam radnym swobodne wypowiedzenie się, postanowiłam się do tej debaty przygotować. Raport o Stanie Gminy Dobra za rok 2018 przeczytałam od deski do deski. Skupiłam się nad Bezrzeczem i Wołczkowem. Wyłapywałam z raportu wszystko, to co dotyczy tych miejscowości. Ktoś kto tu nie mieszka i przeglądając raport powie: O co jej chodzi, przecież tyle się dzieje w Bezrzeczu?

Dzieje się, ale tylko na papierze.

 

Przygotowałam się tak jak potrafiłam najlepiej. Zarzucano nam, że mówimy nie na temat ale podkreślono na samym wstępie, też to, iż raport taki pierwszy raz został tworzony i że dopiero się uczą jak on ma wyglądać. Dlatego jeśli pani wójt i jej pracownicy pierwszy raz coś robią i się uczą, to chyba tak samo i my radni uczymy się jak mamy nad nim debatować.

Wszystkich radnych mamy 21. W radzie mamy 4 radnych mieszkających w Bezrzeczu i nad tym teraz się skupię.

Każdy z nas miał możliwość wypowiedzenia się i pochylenia nad raportem.

 

Radna Katarzyna Ciurzyńska

Ja zwróciłam uwagę i podkreślałam to na każdym kroku, że jesteśmy 2 miejscowością co do wielkości w naszej Gminie, a do dnia dzisiejszego nie posiadamy porządnego przedszkola. W roku 2018 było 4840 zameldowanych osób, a my mamy przedszkole dla 30 dzieci, przedszkole które mieści się w bloku mieszkalnym przy głównej ulicy Koralowej w Bezrzeczu. Zwróciłam uwagę, że od 2005 roku posiadamy działkę pozyskaną w formie darowizny od mienia wojskowego właśnie na budowę przedszkola. Przez 14 lat Bezrzecze zmieniło się nie do poznania i przez 14 lat wiedząc, że ludzi przybywa, nie wykorzystaliśmy tej działki.

Brak porządnego przedszkola to jeden z głównych przyczyn, iż mieszkańcy się nie meldują, a co za tym idzie gmina traci, gdyż osoby choć tu mieszkające ale niezameldowane nie zasilają gminnej kasy podatkiem PIT. To kolejna rzecz na jaką zwracam uwagę podczas czerwcowej sesji.

Pochylam się również nad infrastrukturą rekreacyjno-sportową w Bezrzeczu. Mówię, że jest najgorsza w całej gminie. Nasza młodzież nie ma gdzie się podziać, że jest pomijana i zapomniana. Raport wspomina o budżecie obywatelskim, ale tak na dobrą sprawę nic w nim konkretnego nie ma. Zwracam uwagę, że wygraliśmy Pumptraca [link], że młodzież na to czekała, ale my wszyscy przestajemy wierzyć, że kiedykolwiek on zostanie stworzony.

Mówię o tym by pamiętano, że młodzież się starzeje i że patrzy na nas dorosłych i że wyciąga wnioski. Mówię o tym, że skutecznie nas dorosłych zniechęca się do budżetu obywatelskiego.

Ja się skupiłam na tym czego mi zabrakło w raporcie dla Bezrzecza. Po co mam debatować i mówić co jest dobre i piękne? Przecież to co jest piękne pokazano nam w raporcie.

Cała wypowiedź radnej Katarzyny Ciurzyńskiej [kliknij TU]

 

Radny Janusz Zarzycki 

Radny Janusz Zarzycki natomiast skupił się nad planowaniem przestrzennym w Gminie Dobra. Pan Janusz na samym początku zauważa, że raport o stanie gminy to bardziej sprawozdanie z działalności gminy. Zwraca  uwagę, że brak kompleksowego planu nie służy ani mieszkańcom, ani inwestorom.

Cała wypowiedź radnego Janusza Zarzyckiego [kliknij TU]

 

Radny Tomasz Czubara

Radny Tomasz Czubara, sołtys Bezrzecza również zabrał głos. Pan Tomasz wypowiada się krótko. Mówi, że odkąd został radnym widzi po Bezrzeczu ile rzeczy jest zrobionych i ile jest robionych. Mówi, że gdyby położył na wadze rzeczy dobre i złe, to więcej jest jednak pozytywów.  Jeśli pan Tomasz miałby ocenić stan gminy uważa, że jest lepszy niż gorszy.

Cała wypowiedź radnego Tomasza Czubary [kliknij TU]

 

Radna Halina Sromek

Nie zabrała głosu w debacie.

Mieszkańcy w debacie

No cóż, w tym miejscu poczułam się jak w historycznej rekonstrukcji, przedstawienie z czasów PRL. Opowieści moich dziadków teraz nabrały innego znaczenia. Tego nawet nie da się streścić dlatego i w tym miejscu zachęcam Was do posłuchania. 🙂

Wypowiedzi przybyłych mieszkańców [kliknij TU]

 

Radny Mariusz Lindner

Nie sposób ominąć wypowiedzi pana Mariusza gdyż zarzucił on pani wójt Teresie Dera działania na szkodę gminy i jednocześnie wezwał panią wójt by złożyła mandat z pełnienia funkcji w trybie natychmiastowym.

Cała wypowiedź radnego Mariusza Lindnera [kliknij TU]

 

Podsumowanie 

Praktycznie każdy radny opozycyjny zabrał głos w debacie. Czy mówiliśmy na temat czy nie, to kwestia sporna. Każdy z nas, kto zabrał głos pokazał, że gmina Dobra jest dla niego ważna. Debata jest po to by dyskutować, a nie żeby przyklaskiwać. Jeśli wszyscy byśmy mówili tym samym głosem, to ta rada nie byłaby potrzebna.

 

Na sam już koniec zacytuję, to co powiedziałam na koniec swojej wypowiedzi podczas sesji.

Uważam, że ważniejsze od rankingów, licznych podziękowań, listów i dyplomów gratulacyjnych od różnych instytucji, to jednak najważniejsza jest opinia i zdanie mieszkańców, którzy tworzą Gminę Dobra. 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

1 Komentarz

  1. jz
    2 lipca 2019    

    Bardzo dobry artykuł. Przybliża mieszkańcom z czym mierzą się radni, których wybrali. Brawo Kasia!

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Magdalena Zagrodzka na Wójda Dobrej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody
reklama w gminie Dobra