Historyczna Sesja Rady Gminy i mój debiut

W dniu wczorajszym odbyła się pierwsza w historii naszej Gminy – Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy w trybie on-line.

 

Jest to nowe doświadczenie dla wszystkich z nas. Cały świat od jakiegoś czasu został przewrócony do góry nogami, trzeba nauczyć się funkcjonować z takiej przewróconej pozycji.

Sesja on-line

 

Od jakiegoś czasu testowaliśmy nowe narzędzie do zdalnej komunikacji głosowej i wiedzieliśmy, że zdaje on egzamin. Prócz nowego narzędzia do komunikacji musiał nam działać również system do głosowania.

30.03.2020 przed godziną 12:00 wszyscy radni połączyliśmy się zdalnie, niestety pojawiły się problemy techniczne. Było to do przewidzenia, im więcej osób połączonych w tym samym czasie spowodowało małe problemy, niektórych nie słyszeliśmy, jeszcze inna osoba nie mogła się zalogować, a jeszcze inna mimo, iż była widoczna nie była w stanie nawiązać łączności. Cierpliwie czekaliśmy na wszystkich i po godzinie udało się rozpocząć historyczną sesję.

 

Porządek obrad:

1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
2. Projekt uchwały w sprawie zmian budżetu Gminy Dobra na rok 2020.
3. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Dobra na lata 2020 – 2025.
4. Projekt uchwały w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie Gminy Dobra w roku 2021.
5. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie poboru podatków w drodze inkasa, określenie inkasentów oraz wysokości wynagrodzenia za inkaso.
6. Projekt uchwały w sprawie określenia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Dobra w 2020 roku.
7. Projekt uchwały w sprawie w sprawie zatwierdzenia projektu pn. „DLA DOBRA DZIECI – utworzenie 75 nowych miejsc wychowania przedszkolnego w gminie Dobra” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej VIII Edukacja, Działanie 8.1 Upowszechnienie edukacji przedszkolnej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 oraz określenia wysokości środków finansowych przeznaczonych przez Gminę Dobra na realizację tego projektu.
8. Zamknięcie obrad.

Punktów mało, większość przegłosowaliśmy bez dyskusji. Nad jednym z punktów się zatrzymaliśmy i wywiązała się dyskusja. Projekt uchwały w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie Gminy Dobra w roku 2021.

 

Mój debiut 

JESTEM ZA FUNDUSZEM SOŁECKIM!

Zacznę od tego, iż miałam swój debiut w popełnieniu błędu podczas głosowania. Z racji, iż na normalnej sesji widzimy na bieżąco kto jak głosuje i w razie pomyłki możemy poprosić o reasumpcję głosowania (powtórzenie głosowania), nie zauważyłam, swojego błędu i na zgłoszenie błędu było już za późno. Od samego początku jestem za tym by fundusz był, a wczoraj oddałam głos za tym, by go nie wyodrębnić.

Dodatkowo większość z radnych w tym punkcie zabierało głos, wszystko to trwało. Gdy przyszło do głosowania musiałam przełączyć się do systemu do głosowania i ….? Stało się kliknęłam w nie to okienko co trzeba.

Powtórzę raz jeszcze, to była pierwsza w naszej historii zdalna sesja. Jesteśmy tylko ludźmi i każdemu z nas może przytrafić się pomyłka. Ja przeprosiłam przede wszystkim naszego sołtysa Tomasza Czubarę, który również tak jak ja, jest radnym w tej kadencji i tak jak ja, od samego początku jest za wyodrębnieniem funduszu sołeckiego w naszej Gminie. Wściekłam się też na siebie, ale teraz już tego nie zmienię, jednak mogę TU przeprosić raz jeszcze.

Mój głos i tak niczego nie zmienił gdyż większość radnych jak w latach ubiegłych nie zgadza się na wyodrębnienie funduszu sołeckiego, stało się tak i teraz…

Koronawirus jako kontrargument

Radni z KWW Teresy Dery mówili m.in. o pandemii koronowirusa. Oczywiście konronawirus SARS-CoV-2, to bez wątpienia problem, to bez wątpienia temat numer 1.  Jednak głosowanie dotyczyło budżetu na rok 2021! Co roku radni KWW Teresy Dery głosują przeciw wyodrębnieniu funduszu sołeckiego. Co roku inne argumenty, jak by nie było koronawirusa, byłoby coś innego. Jak napisał mój kolega Paweł Malinowski: „Temat wraca co rok. Co roku inne argumenty, ale zawsze taka sama decyzja …”

 

Co to jest fundusz sołecki?

Fundusz sołecki to pieniądze, które mają służyć poprawie warunków życia
mieszkańców gminy. Jest wyodrębniany w budżecie gminy i przez cały czas
pozostaje jego częścią. O przeznaczeniu funduszu sołeckiego decydują bezpośrednio mieszkańcy sołectw na zebraniach wiejskich. Za wykonanie funduszu sołeckiego, podobnie jak całego budżetu gminy, odpowiada wójt.
O tym, czy w gminie zostanie wyodrębniony fundusz sołecki, decyduje rada
gminy. Musi to zrobić do 31 marca każdego roku – podjęta w tym terminie
uchwała dotyczy kolejnego roku kalendarzowego. Jeżeli rada gminy nie zamierza
wyodrębnić z budżetu funduszu sołeckiego na kolejny rok, musi podjąć,
również do 31 marca, uchwałę o jego niewyodrębnieniu.
A zatem, aby w 2021 roku mógł być w gminie wydatkowany fundusz sołecki,
do 31 marca 2020 roku rada gminy musiała podjąć uchwałę dotyczącą jego
wyodrębnienia. Coroczne podejmowanie uchwały o wyodrębnieniu lub niewyodrębnieniu
funduszu sołeckiego jest ustawowym obowiązkiem każdej gminy, w skład której wchodzą sołectwa!

 

Kto jest za funduszem sołeckim? 

Fundusz Sołecki poprali sołtysi z Mierzyna i Bezrzecza. Mieszkańcy tych miejscowości stanowią 58% mieszkańców naszej gminy. Jeżeli sołtysi pozostałych sołectw naszej gminy nie widzą potrzeby korzystania z Funduszu Sołeckiego to nie mają obowiązku z niego korzystać nawet jeżeli Rada Gminy podjęłaby decyzję o wprowadzeniu Funduszu Sołeckiego w naszej gminie.

 

Najważniejsze:

  • O przeznaczeniu funduszy sołeckich decydują mieszkańcy np. zakup koszy na śmieci, zorganizowanie Mikołajek czy festynu, zakup huśtawek, odmalowanie ławek czy wiat, zorganizowanie wyjazdu dzieci na wycieczkę itp.
  • Na fundusz nie muszą godzić się wszystkie sołectwa z gminy.
  • Fundusz sołecki to pieniądze publiczne.

 

 

 

 

 

Cieszę się, że jestem częścią tej historii. Mimo mojego wczorajszego błędu, cieszę się, że mogę tworzyć tę nową rzeczywistość. Jestem też przekonana, że wczorajszy dzień nauczył mnie czegoś nowego, otworzył mi oczy na pewne sprawy i z całą pewnością wiem, że kolejny dzień będzie zupełnie inny niż wczorajszy.

Być może wczorajsza pomyłka była mi potrzebna….. 😉

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

Brak komentarzy

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Magdalena Zagrodzka na Wójda Dobrej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody
reklama w gminie Dobra