Gmina Dobra dzieli się jedzeniem

Nasza Gmina dołączyła do ogólnopolskiej akcji Foodsharning’u czyli dzielenia się jedzeniem. W miejscowości Dobra przy Wydziale ds. Komunalnych i Inwestycji na ulicy Granicznej 24a oraz w Mierzynie przy bibliotece na ulicy Weleckiej 5 stanęły dwie specjalne szafy tzw. jadłodzielnie.

 

 

Na stronie Gminy czytamy:

Recykling nie dotyczy tylko śmieci, ale także jedzenia. Coraz więcej osób w Polsce promuje ideę foodsharingu – dzielenia się z innymi nadmiarem produktów spożywczych. W ten sposób powstały „jadłodzielnie”, czyli przestrzeń, w której każdy może zostawić jedzenie i każdy może je wziąć. Bez opłat, bez pytania, bez biurokracji: po prostu przyjdź i weź, albo zostaw. Pierwsza „jadłodzielnia” została otwarta w maju 2016 roku w Warszawie. Teraz podobnych punktów w całej Polsce jest już ponad 100.

„Mam nadzieję, że „jadłodzielnie” będą cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych mieszkańców. To wielka zasługa radnego Powiatu Polickiego Jacka Fabisiaka, który zwrócił się do mnie z propozycją i prośbą o wskazanie miejsc, gdzie mogłyby stanąć takie punkty” – mówiła Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

zdj. Urząd Gminy Dobra

Co to jest foodsharing?

Foodsharing jest ideą dzielenia się jedzeniem, która w Polsce funkcjonuje od 2016 roku. Jadłodzielnie to miejsca, gdzie gromadzi się produkty pozostałe np. po imprezie lub świętach, a także takie, którym kończy mu się data ważności. Idea foodsharingu niesie ze sobą cenne korzyści – zapobiega marnowaniu się żywności oraz wspiera osoby ubogie, głodne, bezdomne, gdyż z jadłodzielni może skorzystać każdy, niezależnie od statusu społecznego. Tego typu miejsca działają całkowicie nieodpłatnie. Jadłodzielnia to najczęściej duża lodówka wypełniona produktami spożywczymi i ustawione w miejscu publicznym.

Co można oddać do jadłodzielni?

  • warzywa i owoce,
  • jogurty, sery i serki w zamkniętych opakowaniach,
  • pieczywo, wyroby piekarnicze,
  • konserwy i produkty pakowane.

 

Czego nie oddajemy?

  • produkty przeterminowane,
  • alkohol oraz środki odurzające,
  • mięso, ryby, jaja,
  • produkty nadgryzione oraz w otwartych opakowaniach.

 

Do „jadłodzielni” w Mierzynie i Dobrej można przynosić żywność, której nie damy rady zagospodarować. Powinny być to produkty, które nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia, zapakowane lub w pojemnikach. Mogą też to być wyroby własne, szczelnie zapakowane z naklejonym opisem i datą przygotowania. Nie mogą być to produkty, które wymagają przechowywania w lodówce. Jeżeli macie wątpliwości czy żywność nadaje się do spożycia, to nie zostawiajcie jej w „jadłodzielni”.

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

Brak komentarzy

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Magdalena Zagrodzka na Wójda Dobrej!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody
reklama w gminie Dobra