Farmy fotowoltaiczne coraz większa przestrzeń

W dniu wczorajszym odbyło się spotkanie w sprawie budowania w naszym bliskim sąsiedztwie farmy fotowoltaicznej.

Sołtys Bezrzecza Waldemar Kitlas wraz z Radą Sołecką zostali poproszeni o wydanie opinii w sprawie tak dużej inwestycji. Na spotkaniu było około 50 osób gdzie dyskutowaliśmy i omawialiśmy temat. Cieszę się, że było tak wielu zainteresowanych mieszkańców. Pytań jest mnóstwo, znaki zapytania sypią się jak z rękawa. Jedno jest pewne, nie możemy pozwolić na degradację zielonych terenów, w takim stopniu…

Dwie duże działki na których ma powstać farma należą do kurii biskupiej…

 

Na tą chwilę mają powstać dwie farmy fotowoltaiczne, ale z tego co się dowiedzieliśmy, w planach są kolejne i kolejne i kolejne…. Inwestycja ta ma być trzecią co do wielkości w Polsce. Powierzchnia zabudowy 300 000m2, 75 000 szt. paneli fotowoltaicznych o mocy do 35 MW.

Poniżej zamieszczam poglądową mapkę jak to ma wyglądać i jak może to wyglądać w przyszłości.

Farma nr 1, Działka 31/5:

 • Jest to działka na styku trzech miejscowości Bezrzecze, Wołczkowo, Redlica:

– od strony północnej działka nr 519 obręb Wołczkowo

– od strony południowej działka nr 26/6 i 23/6 obręb Redlica

– od strony wschodniej działka nr 953/5 oraz 898/3 obręb Bezrzecze

– od strony zachodniej działka nr 23/1 Redlica

 • 2496 szt. paneli fotowoltaicznych każdy o masie 22 kg.
 • 1 stacja transformatorowa.
 • 4-10 falowników fotowoltaicznych.
 • Ogrodzenie od 1,83 m do 2,2 m wysokości.
 • Posiada już opinie środowiskowe, pozwolenia i nabiera rozpędu.
 • Działka ta znajduje się za nowym kościołem, w okolicach Herbacianej/Promiennej w Bezrzeczu i Malinowej w Wołczkowie. To wielkie pole gdzie w tej chwili rośnie rzepak.

Podkreślam, to nie będzie jedna farma, jeszcze raz zerknijcie na zamieszczoną przeze mnie poglądową mapkę. To ogromna przestrzeń, która pozbawi domu wiele gatunków zwierząt. Na tej właśnie działce bytują sarny, żyją tu od dawna i prawdopodobnie już niedługo stracą swoje miejsce. Nad tymi polami latają również drapieżniki takie jak myszołowy czy kanie i one stracą swoje treny łowne.

 

Farma nr 2, Działka 956:

 • Jest to działka biegnąca wzdłuż ulicy Kościelnej pod sam las, sąsiadującej z Karmelową i Herbacianą. Inwestycja ta to kontynuacja farmy nr 1.
 • Powierzchnia do zabudowy do 60 000m2, o mocy 8MW z 8 transformatorami.
 • Odległość od zabudowań to 100m! 
 • Posiada opinię środowiskową.

Zatrzymam się przy tej działce gdyż, to ona właśnie wzbudza u nas wielkie emocje. Spójrzcie proszę na mapkę i sami zauważcie, że mieszkańcy Herbacianej i Karmelowej będą mieli panele praktycznie pod swoim nosem. 100 metrów przecież to tak niewiele. To inwestycja prywatna na ogromną skalę. Przecież dobro mieszkańców powinno być na pierwszym miejscu. Dlatego mieszkańcy Karmelowej, Herbacianej, Promienne, Leśnych Jagód nie mogą pozwolić na taką inwestycję przemysłową. Budowa tak ogromnej farmy fotowoltaicznej to nie budowa osiedla domków jednorodzinnych, to nie budowa boiska, nie budowa wiaty przystankowej. To inwestycja, która pochłonie ogromne tereny zielone. To inwestycja, która wkracza w naszą przestrzeń życiową.

 

Na działce 956 znajduje się staw gdzie żyją ptaki, łabędzie, żaby, bobry, tu również pojawiają się sarny, dziki. To miejsce żyje, a my nie możemy biernie się przyglądać jak kolejne tereny zielone znikają z naszej mapy…

 

Na tych dwóch farmach się nie skończy….

Podczas zebrania podjęliśmy pewne kroki, które mam nadzieję pozwolą na zablokowanie tej inwestycji!

 

spotkanie z mieszkańcami 07.11.2023

 

 

Jeśli podoba Ci się mój blog i to co robię, zapraszam na wirtualną kawę. 🙂

 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

 

15 Komentarzy

 1. Jan
  8 listopada 2023    

  serio, czy większość osób w naszej miejscowości stara się tylko protestować? nie ważne co robi gmina- jest to zło i siedzi tam diabeł. farmy fotowoltaiczne tak jak i wiatraki to jest przyszłość bezpieczeństwa energetycznego. jeżeli chcemy zachować niskie koszty eksploatacji musimy w to inwestować. taka farma nie na negatywnego wpływu na środowisko a wręcz przeciwnie – będzie zdrowsze powietrze. ile osób obecnych na spotkaniu było ekspertami w branży energetycznej?

 2. Kasia z mojeBezrzecze
  8 listopada 2023    

  Serio? Panie Jan tu nie chodzi, ze jesteśmy przeciwni odnawialnym źródłom energii! Tu chodzi że od gigantycznej farmy z 2999 szt paneli mamy 100 m od naszych domów! Tyle jest miejsc gdzie nie ma zabudowań, nie godzimy się aby płot w płot mieć tak gigantyczną infrastrukturę techniczną, przemysłową. Budowa takiej farmy otwiera furtkę na budowanie w naszej okolicy hal przemysłowych. Nie chcemy mieć drugiej Wąwelnicy! Panie Jan chyba nie wie, Pan o jakiej ilości paneli mówimy i o jak dużym terenie. Założę się też, że ma Pan Jan w nosie, bo zapewne mieszka Pan Jan daleko od tego miejsca. oczywiście za chwilę Pan Jan napisze, że mieszka na Karmelowej lub Herbacianej ale jakoś nie uwierzę 😉 Anonimowo każdy może być Panem Janem, Krysią czy Stefanem i każdy anonimowo może pisać takie rzeczy.

 3. Monika
  8 listopada 2023    

  Mieszkam na Herbacianej na osiedlu nad jeziorem odkąd powstało. Nie widzę przeszkód, do budowy farmy fotowoltaicznej. Zwierzęta przeniosą się na inne tereny. Nie możemy pod pozorem ochrony kilku żab czy bobrów zostać zacofaną krainą. Wszystko, co rozwija jakąkolwiek infrastrukturę jest dla mieszkańców złem. Nowa antena sieci komórkowej – zło, ale, że internet nie działa i połączenia zrywa też źle. Farma fotowoltaiczna zło, ale, że przerwy w dostawie prądu regularne i ceny coraz wyższe też źle. Ludzie. Opamiętajcie się.

  • Kasia z mojeBezrzecze
   8 listopada 2023    

   Nikt nie mówi, że to zło. Mówimy o tym, że tak wielka infrastruktura techniczna będzie 100 m od naszych domów. Zbudowanie farmy pośród osiedla otwiera furtkę do budowy np. sortowni śmieci, hal produkcyjnych bo? Bo nie mamy TU studium!!! Dlatego nie chodzi o to, że farma jest zła, tylko lokalizacja tej farny jest tragiczna.

   • Emka
    8 listopada 2023    

    Jest jeden plus, Pani Kasiu dla Was, wiadomo, że wspomniane ulice nie będą miały pod domem spalarni śmieci, bo nie będzie już na nią miejsca 😉

    • Adam
     8 listopada 2023    

     Nie do końca. Z uwagi na to, że będzie tam stała infrastruktura techniczna w przyszłości (za 15-20 lat) na tym terenie zamiast osiedla, czy pola może powstać coś technicznego, spalania, sortownia, magazyny, market, plac manewrowy dla ciężarówek, hale przemysłowe. To w tym jest rzecz.

 4. Marek
  8 listopada 2023    

  Witam, W radio szczecin byla 08.11.2023 audycja na temat farmy i wypowiadal sie soltys ktores z miejscowosci. Mowil o negatywnym oddzialywaniu takiej farmy na infrastrukture….chodzilo mu o kwestie energetyczne gdyz powiedzial ze instalacje na domach nie zwroca sie, nie beda produkowaly pradu i z takich instalacji nic nie bedzie. Niestety to jedyny argument i na szczescie bardzo blednie wskazany ze wzledu na brak wiedzy technicznej.
  Taka farma oddaje prad do sieci NN a nie do lokalnych transformatorow. Wiec nie ma to dla nas znaczenia – oprocz sytuacji kiedy kazdy w ramach osiedlowego transformatora bedzie mial instalacje wtedy moga pojawic sie techniczne problemy ale to nie ma nic wspolnego z opisywana farma.
  Druga sprawa jaka wspomnial to ze miejscowosci Bezrzecze, Redlica i Wolczkowo są przewidziane na 15tys mieszkancow i obecnie mamy 8 tys wiec jeszcze duzo brakuje. Wiec tutaj jest juz kilka spraw do poruszenia.
  Wiecej domow i mieszkancow:
  – problemy z wodociagami, kanalizacja, korkami i miejscem dla dzieci w szkole
  Puste pole jak jest teraz i rolniczy charakter:
  – kurz podczas zniw, odor podczas nawozenia na jesien czy wiosne, opryski
  Farma
  – brak minusow no moze jeden: panele po horyzont.

  Wszystkim bedzie ciezko dogodzic ale chcialem wyjasnic wazny techniczny aspekt.

  • Iwona
   8 listopada 2023    

   Farma, brak minusów?
   Szpecące otoczenie.
   Hałas – czyżby pan nie wiedział że falowniki hałasują zwłaszcza jak jest ich dużo i zwłaszcza w cichym otoczeniu?
   Podwyższenie napięcia w sieci w okolicy do maksymalnego dopuszczalnego czyli 253V podczas gdy większość sprzętów działa na 220 – 240V max.
   Sprzęty domowe będą się sypać.
   Kto za te straty zwróci mieszkańcom?
   Do tego kupa złomu niedegradowalnego jak zakończą panele swój żywot.
   To jest ekologia?
   Ekologia to dobry polski węgiel spalany w dobrych piecach gdy tworzy bezbarwny dym i mnóstwo energii dla nas i życiodajnej dla roślin. Tak, tak, rośliny odżywiają się CO2

   • Marek
    8 listopada 2023    

    Podwyzszenie napiecia.

    Farma PV produkuje i wypycha prad do sieci NN – stacja NN Redlica
    Pani dom jest podpiety do NN Redlica – poprzez transformatory – conajmniej 2. 110k V -> 15k V -> 400 V
    Farma nie podniesie napiecia za transformatorem na Pani ulicy.
    Inne instalacja sasiedzkie moga podwyzszyc napiecie ale to nie ma nic wspolnego z farma PV.
    Cos Pani wie ale postaram sie wyjasnic bo przekazywanie takich blednych informacji miesza ludziom w glowach.

    Jesli chodzi o złom, utylizacja i ekologie to jest w tym temacie nie istotne. No chyba ze uszkodzone moduly beda wyrzucac do lasu.

    zacytuje:
    Ekologia to dobry polski węgiel spalany w dobrych piecach gdy tworzy bezbarwny dym i mnóstwo energii dla nas i życiodajnej dla roślin. Tak, tak, rośliny odżywiają się CO2

    i odniose sie zadajac pytanie:
    Pani zartuje czy faktycznie tak mysli?
    Jakim autem autem Pani jezdzi? benzyniakiem, ropniakiem czy lpg. Produkcja auta to ile CO2? Naprawde to nie jest miejsce na taakie dyskusje jak rzeka…
    Dziekuje.

 5. Marta
  8 listopada 2023    

  Uważam, że biskup i tak sprzeda tą ziemię, pytanie tylko co powstanie, kolejne osiedla i problem z wodą, prądem itp. czy lepiej farma fotowoltaiczna. Proszę pojechać do sąsiadów za granicę, okolice Ramin, jest wielka farma fotowoltaiczna i nikomu nie przeszkadza, tylko Polak zawsze na NIE a potem wszyscy mówią i krzyczą, że Polska to zacofany kraj. Energia odnawialna to ogromna korzyść i przyszłość dla naszych dzieci i wnuków.

  • Kasia z mojeBezrzecze
   8 listopada 2023    

   Z tego co się dowiedzieliśmy, kuria nie wystąpiła w odpowiednim momencie o warunki zabudowy dla osiedli i już na tą chwilę nie ma takiej możliwości. wystąpili o farmę, także otwiera się furtka na tych ternach do budowy infrastruktury przemysłowej…. Teraz farm, a za chwile sortownia śmieci albo fabryka jak w Wąwelnicy. Nikt nie mówi, że farma jest zła, ale nie 100m od domów.

  • Wioletta
   12 listopada 2023    

   Proszę sprawdzić w jakiej odległości od zabudowań mieszkalnych są po stronie niemieckiej realizowane takie inwestycje nawet w przywoływanej przez Panią miejscowości. Z tego co widziałam to minimum 500m.
   W inwestycji, która jest planowana u nas odległość to zaledwie 100m.

 6. jpm
  8 listopada 2023    

  Brałem udział w zebraniu – jestem mieszkańcem jednej z ulic przylegajacych do planowanych inwestycji solarnych. Własciwie to chyba naleza sie podziekowania panu Sołtysowi Bezrzecza za to, ze zainteresowal sie i Nas – mieszkańców Promiennej, Karmelowej, Herbacianej, Lesnych Jagód i innych ulic tym problemem. Pan Waldemar mieszka w miejscu, do którego potencjalne uciążliwości farmy raczej nie dotarłyby….no chociaż jakaś reklama urzedu i osoby nastąpiła…mimo wszystko szacun…Szczerze piszac, zadne argumenty przeciw FFV i za (nadspodziewanie wiele ich było – co mnie cieszy bo nie jestem jeszcze przekonany ) nie okazały sie roztrzygajace. Osoby zabierajace głos ( architekci, prawnicy, radni ) mieli sami wiele watpliwości wynikajacych z braku pełnej wiedzy i informacji-wiele było domniemania i analogii do innych, podobnych inwestycji – a to zawsze moze nie być zawodne. I tutaj moja podstawowa refleksja nie wiemy kto jest ( bedzie ) inwestorem…na zebraniu mówilismy o nich – ONI. Oni chca , oni nie moga, oni to zrobia…Gdy kilkanaście lat temu mieszkalem na wybrzezu pojawił sie pomysł wielkiej inwestycji celu publicznego – zatem protesty skazane były raczej na niepowodzenie – a jednak ONI przyjechali, spotkali sie z mieszakańcami. Oni cierpliwe tłumaczyli, przekonywali, obiecali mieszkańcom swój wkład w rozwój lokalnej społerczności ( dotrzymali słowa). W Bezrzeczu nie ma ICH..Nie wiemy KIM SĄ i dlaczego postepuja szybko i malo transparentnie .Jedno przekonuje mnie do tego aby jednak ” postawic sie” . Pominieto Nas jako stronę postepowania zarówno w procesie uzgodnień śrdowiskowych jak i nieruchomosciowo-budowlanych – zatem dopóki nie dowiem sie – dlaczego – JESTEM NA NIE DLA FFV.

 7. Kasia
  9 listopada 2023    

  Masakra, mi nie udało się być na tym spotkaniu, ma może ktoś dostęp do tych decyzji ?

 8. KK haha
  9 listopada 2023    

  Wspaniała i mądra inwestycja – zgodnie z gloszonymi kazaniami, kosciol zapewne rozda wyprodukowana energie biednym i potrzebującym! Radujmy sie!

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody