Droga alternatywna – odległości od zabudowań

Powracam do tematu drogi alternatywnej dla Bezrzecza i Wołczkowa.

 

Budowa tej drogi, to jeszcze dalekie plany, jednak ogłoszony przetarg z dnia 31.12.2020 na przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy nowej drogi, która połączy Wołczkowo i Bezrzecze ze Szczecinem, to niewątpliwie sukces dla naszej Gminy. Od lat „boksowaliśmy” się z wojskiem w sprawie wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie alternatywnej drogi.

23.07.2020 nastąpiło podpisanie porozumienia i można było przejść do kolejnego etapu.

 

Niektórzy z Was zastanawiają się jak będzie przebiegała ta droga. Bazując wyłącznie na tym co mamy, czyli na planie orientacyjnym można mniej więcej określić jej przebieg.

źródło: bip.dobraszczecinska.pl

 

Nowe rondo na Szafera/Szeroka

Początek drogi alternatywnej ma się zaczynać na nowobudowanym rondzie przy ulicy Szafera/Szerokiej. Obejście prowadzić będzie po terenach należących do mienia wojskowego, za plecami Bezrzecza i wybiegać będzie za cmentarzem w Wołczkowie.

Pozostanę chwilę przy nowym rondzie na Szafera. Patrząc na plan orientacyjny i na rzeczywistość, mam lekkie obawy, że ktoś nie przewidział/nie zaplanował/nie wziął pod uwagę podczas budowy ronda, że w niedalekiej przyszłości będzie miała tam swój początek ta nasza droga alternatywna.

 

Mapa i poglądowe odległości 

Tu zaznaczyłam kolorem żółtym odległość drogi alternatywnej od ulicy Jesiennej w Wołczkowie, być może będzie to odległość od ostatnich zabudowań jakieś 100-200 m. W Bezrzeczu sprawa wygląda inaczej gdyż zabudowa domów na ulicy Miętowej, Bluszczowej i fragment Parkowej to już nawet 50 m. Oczywiście, to są niedokładne dane, ale temat wielokrotnie był poruszany i wzbudzał on gorącą dyskusję w związku z bliskością alternatywnej drogi od tych ulic.

Pamiętajcie, że to wyłącznie moje takie „mniej więcej”. Jeśli ktoś z Was chciałby poznać szczegóły musi zgłosić się do gminy. Tu trzeba pamiętać, że przetarg jaki został ogłoszony ma na celu przygotowanie dokumentacji projektowej.

 

Zwycięzca przetargu będzie miał rok na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej. Kolejnym krokiem, to czas na ogłoszenie przetargu na wykonawcę. Realizacja prac budowlanych planowana jest na lata 2022-23.

Nasza Gmina na tę inwestycję zarezerwowała ponad 6 mln zł. Jestem przekonana, że kwota będzie większa. Na jednym z zebrań wiejskich w Bezrzeczu (8.12.2015) padła kwota 20 mln zł, która obejmuje całą inwestycje.

W przyszłości droga, ta ma być przedłużeniem drogi od ul. Lipowej w Wołczkowie do węzła drogowego w ramach planowanego Zachodniego Obejścia Szczecina, tzw. ZOŚKA.

 

Tu dobrze widać w którym miejscu alternatywna droga będzie miała swój koniec w Wołczkowie. Możecie też zauważyć jakie są odległości od zabudowań.

źródło: Gmina Dobra

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

19 Komentarzy

 1. eres
  12 stycznia 2021    

  Plan jest stary, a nawet bardzo stary – brakuje połowy Bezrzecza w okolicach Doliny Słońca. Pytanie zatem, na ile jest aktualny, a przede wszystkim – czy przewiduje się podłączenie ul. Parkowej z rondem, które na planie jest tylko zamarkowane?

  • Kasia z mojeBezrzecze
   12 stycznia 2021    

   Z tego co pamiętam ze spotkań na których byłam, gdzie poruszany był temat drogi alternatywnej, to ma być to rondko połączone z Parkową, nawet przewidziane są przystanki autobusowe i komunikacja miejska 😉

  • Kasia z mojeBezrzecze
   12 stycznia 2021    

   Planowane parametry drogi:
   droga dwupasmowa (klasa G ),

   dwa ronda (na wysokości ul. Parkowej oraz na wysokości ul. Bukszpanowej)

   jednostronne chodniki szerokości 2m wraz z przejściami dla pieszych i odgałęzieniami w rejonie projektowanych skrzyżowań i zbliżeń do istniejących dróg i ulic,

   jednostronne ścieżki rowerowe szerokości 2,5m wraz z odgałęzieniami w rejonie projektowanych skrzyżowań i zbliżeń do istniejących dróg i ulic,

   rezerwę terenu pod przystanki komunikacji autobusowej w rejonie projektowanych skrzyżowań oraz zaproponowano rozmieszczenie przystanków pośrednich pomiędzy nimi,

   pas dzielący pomiędzy jezdnią a ciągami pieszymi i rowerowymi szerokości 5m na potrzeby oddalenia jezdni od linii zabudowy i jednocześnie możliwości zapewnienia odpowiedniej przestrzeni na lokalizację urządzeń ochrony środowiska, umożliwiających na niezależne poprowadzenie chodnika i ścieżki rowerowej względem poziomu jezdni,

   od strony terenów wojskowych pas szerokości około 4m na potrzeby wykonania skarp i ogrodzenia ponadto od proj. km 2+600 do 3+300 zaproponowano rezerwę terenu szerokości około 9m pod wykonanie ziemnego ekranu akustycznego celem ograniczenie emisji hałasu od znajdującej się po stronie północnej Strzelnicy Garnizonowej.

   To są parametry które kiedyś podano na jednym ze spotkań na którym byłam.

 2. Anonim
  12 stycznia 2021    

  Nie podoba mi się jedno ze nie będzie odciazenia Bezrzecze przez wyprowadzenie pojazdów mieszkańców Wołczkowo tuż przed granicą z Bezrzeczem. Ul Parkowa będzie w godzinach szczytu zakorkowana. Dodatkowo cały obszar- Parkowa, Miętowa Bukszpanowa Cynamonowa od dawno że względów na duży ruch pojazdów przekraczających prędkość jak również bezpieczeństwo mieszkańców (brak chodnikòw) w szczególności dzieci chodzących do szkoły ulicą i bawiących się na uli powinien być już dawno oznaczony jako teren zamieszkania!!!! Nie pojęte jest dla mnie że strefa zamieszkania może być zarówno po Szczecińskiej stronie Bezrzecza,na terenie Doliny słońca i Osiedla Cynamonowego.
  Czyżby bezpieczenstwo pozostałych mieszkancow nie jest ważne??? 😠

 3. Romek
  13 stycznia 2021    

  6mln zł na drogę alternatywną dla Dobrej i cz. Wołczkowa. a Bezrzecze bezpośrednio sąsiadujące z projektowaną drogą nie może się doprosić od kilkunastu lat o normalne drogi z chodnikami i normalną nawierzchnią. Projektowana droga będzie większa od świeżo wyremontowanej Wołczkowo-Głębokie. Z czego się tu cieszyć? Może i droga potrzebna ale nie ta kolejność. W Bezrzeczu nawet najmniejsza awaria sieci wodociągowej w jednym punkcie prowadzi że wyłącza się nie ulicę ale 1/2 Bezrzecza. Rozwidlenia od ronda na płyty betonowe? Kiedy Remont Modra-Koralowa i Górna, skąd na to pieniądze?

 4. Ela
  13 stycznia 2021    

  Alternatywna droga od strony Szczecina kończy się w punkcie do którego od strony Szczecina stoimy w korkach. Co to zmieni? Po Modrej i tak chociaż po dziurach i wolnym tempem ale się jedzie. Alternatywą jest że Dobra i Wołczkowo korzystałaby z nowej drogi Wołczkowo-Głębokie. Dzisiaj częściowo dziewiczy teren między drogą alternatywną a Górną (na mapie zaznaczono 100m od zabudowań) to teren doskonały na apartamentowce 4-5 piętrowe. Już widzę jak to rozładuje zakorkowane drogi na wysokości osiedla Klonowice-Zawadzkiego. Pomijam intymność w ogródku domków jednorodzinnych tam zlokalizowanych :).

 5. Marcin
  14 stycznia 2021    

  A co mają powiedzieć mieszkańcy którzy mieszkają koło starego kościoła. Od ich okien jest 1,5m do drogi którą wiemy ile aut przejeżdża.
  A mieszkańcy bluszczowej czy miętowej mają duże działki i odległość ich okien czy samego płotu od strony poligonu będzie znacznie dalej.

 6. Piotr
  14 stycznia 2021    

  Tyle ze mieszkańcy Wolczkowa wprowadzali się do domów, które już staly przy istniejącej drodze a tu serwuje się niespodziankę. Tymczasem miejsca jest mnóstwo. Teren wojskowy… w mieście??? Wojsko mogłoby dostać te parę hektarów za strzelnicą i można by tu spokojnie odsunąć o kilkadziesiąt metrów. Jest to jedna z niewielu szans gdy można ludziom pomóc nie szkodząc innym… ale zróbmy po naszemu, prowizorka i guma do zucia.

 7. Anonim
  16 stycznia 2021    

  Przydałoby się żeby bezpłatny wjazd na drogę miały tylko samochody w 100% z napędem elektrycznym, a pozostałe po uiszczeniu opłaty 5zł za przejazd.

 8. tośka
  16 stycznia 2021    

  Zawsze ktoś ma nadzieję, że decydując się na zamieszkanie przy drodze powiatowej Górna czy przy drodze z główną funkcją zabudowy usługi z możliwością zamieszkania na wyższych piętrach (Koralowa-Modra) polepszy mu ta alternatywna życie. Wystarczy spojrzeć na puste tereny w Wołczkowie obok tej alternatywnej.
  Osiedle bloków wielopiętrowych jak nic pod hasłem ” Zamieszkaj nad jeziorem Głębokie”. „Miliony samochodów” i tak będą jechać przez Modrą i Koralową bo tu są sklepy po drodze, bo tu jest szkoła. Alternatywna droga czy Alternatywy 4 ?

 9. Romek
  16 stycznia 2021    

  tak na marginesie chciałbym nieśmiało uświadomić mamusie i tatusiów chodzących spacerkiem środkiem ulicy Parkowa czy Miętowa, że jest to droga i należy chodzić przy krawędzi drogi a nie środkiem. Dzisiaj po ulicach jadą w przeważającej większości Państwa sąsiedzi, ale jak będą to drogi dojazdowe do drogi alternatywnej to skończy się ta sielanka a gdy małe dziecko na spacerku wpadnie pod koła przejeżdżającego samochodu to mamusia czy tatuś będzie ODPOWIADAŁ za spowodowanie i skutki tego zdarzenia. To jakaś paranoja z wydawaniem pieniędzy na drogę tzw. alternatywną gdy drogi już istniejące teoretycznie na osiedlu są totalną prowizorką z płyt betonowych.

 10. Edyta
  17 stycznia 2021    

  Na Szafera/Szerokiej mają być docelowo dwa ronda. Jedno (większe), które obecnie jest w budowie (Szafera/Romera) oraz mniejsze (Szafera/Szeroka), które istnieje ale będzie przebudowane. I właśnie do tego mniejszego miałaby dochodzić droga alternatywna. Przynajmniej tak gdzieś widziałam na planach.

  • Kasia z mojeBezrzecze
   18 stycznia 2021    

   Okazuje się że jest kilka koncepcji. Ja bazuję na tej co jest na tą chwilę ogólnodostępna i podawana w mediach.
   Przejrzałam sobie inne koncepcje i na jednej z mapek pokazują dwa rozwiązania z dużego ronda i tego małego. No sama jestem ciekawa jak to będzie wyglądało w rzeczywistości.

 11. Anonim
  21 stycznia 2021    

  Wniosek do projektu: Droga tylko i wyłącznie dla rowerów, pieszych i samochodów 100% elektrycznych w tym Szczecin chce kupić kolejne osiem elektrycznych autobusów przegubowych. Kamery i mandaty za złamanie tego zakazu. Kto za ?

 12. Marian
  27 stycznia 2021    

  Dziurawa droga źle, wybudujemy nową drógę, też źle. Jak z tym LTE anteny przeciążone nie ma netu, postawimy anteny nie bo za blisko mnie, niech promieniują na innych 🙂
  Wszystkim się nie dogodzi a problem Koralowej trzeba jakoś rozwiązać. To była wiejska dróżka która na ta ilość mieszkańców i ciężkiego sprzętu jest niewystarczająca. Rozumiem ludzi mieszkających pod lasem że komfort im spadnie ale projekt przewiduje bariery/nasypy dźwiękoszczelne, które trochę ich uratują. Mieszkańcy starej drogi mają pod oknem tiry, koparki, stare autobusy (diesle po 2 mln przebiegu) półtora metra od okien bez alternatywy na chociażby ekrany na które nie ma tam miejsca.

 13. Ania
  29 stycznia 2021    

  Rozumiem Marianów, którzy zamieszkali przy ulicy Koralowa i Modra z usługami z ewentualną możliwością funkcji mieszkalnej. Z tym, że mieszkańcy starej drogi nadal będą mieć pod oknem tiry, koparki, stare autobusy (diesle po 2 mln przebiegu), bo jaki byłby sens autobusu jadącego z punktu osiedle Zawadzkiego do punktu Wołczkowo z pominięciem mieszkańców Bezrzecze. Jaki byłby sens koparki jadącej z punktu osiedle Zawadzkiego do Bezrzecza przez Wołczkowo. Rozumiem ludzi, którzy zamieszkali przy drodze powiatowej Górna w ciągu Koralowa, Modra a teraz chcieliby żeby była to dróżka osiedlowa.

  • Marian
   3 lutego 2021    

   Pani Aniu, proszę zwrócić uwagę że projekt zawiera przystanki i skrzyżowania w Bezrzeczu. Nie trzeba będzie jechać przez Wołczkowo żeby wyjechać przykładowo na ulicę Parkowa nad wysokości której będzie skrzyżowanie. Wspomniana koparka spokojnie z Zawadzkiego dojedzie sobie na parkowa neo konieczności dojechania do Wołczkowa….. A może jeszcze autobus ja wyprzedzi 😉

 14. Stefan
  23 lutego 2021    

  Szczecin placi 1.7 mln za utrate wartosci sasiadujacych dzialek z uwagi na plany budowy wiezowca. Gmina Dobra liczy sie chyba tez z poz wem zbiorowym od mieszkancow Parkowej Mietowej I Bluszczowej tak po. 0,5 mln na dziale. Na szczescie sa hamulce na debilne pomysly.

 15. pcr
  15 marca 2023    

  Ponad 2 lata minęły i nic nie słychać…

WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 
WAŻNE: Twój komentarz może nie pokazać się od razu.
Czasami musimy go zatwierdzić ręcznie. Cierpliwości ;-)
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Bezrzecze Prognoza pogody