Designerskie lampy w Gminie Dobra

Drodzy mieszkańcy, sąsiedzi, znajomi od jakiegoś czasu zadajemy sobie wszyscy pytanie dlaczego nasze designerskie lampy solarno-hybrydowe nie świecą lub dlaczego świecą 2 godziny. Zaczęliście wysyłać zgłoszenia do gminy, ja w dniu wczorajszym złożyłam interpelację w tej sprawie. Temat lamp był również poruszany na wczorajszej X Sesji Rady Gminy.

 

 

Na stronie gminy pojawił się komunikat od pani wójt w sprawie lamp solarnych i hybrydowych. 

 

W związku z otrzymywanymi od mieszkańców zgłoszeniami w sprawie nie świecenia lamp solarnych i hybrydowych na terenie Gminy Dobra, informujemy, iż warunki atmosferyczne obecnie panujące wpływają na ujemny bilans energetyczny lamp.
Kalkulatory pogodowe podają, iż uśredniona wartość nasłonecznienia w ciągu doby dla naszego regionu od początku listopada 2019 r. do chwili obecnej wynosi zaledwie 2,1 godziny.
Autonomia pracy lamp została określona na podstawie średnich warunków atmosferycznych panujących w naszej strefie i szerokości geograficznej i wynosi sześć dni.
Do uzyskania pełnej autonomii lamp w okresie jesienno-zimowym potrzebne są co najmniej cztery następujące po sobie pełne słoneczne dni, aby naładować akumulatory w energię potrzebną do prawidłowej pracy lampy solarnej.
Informujemy, że w lampach hybrydowych minimalna prędkość wiatru, przy której turbina może zacząć produkować prąd, to 2,5-3 m/s. Natomiast do osiągnięcia mocy nominalnej potrzebny jest wiatr o prędkości około 8-9 m/s. Turbina o mocy 300 W zaopatruje w energię w lampie hybrydowej w 1/3 potrzebnej energii.

Biorąc pod uwagę powyższe i przy obecnie panujących warunkach atmosferycznych świecenie lamp solarnych jak i hybrydowych może zostać zakłócone.

Wójt Gminy Dobra

 

Na te piękne ekologiczne lampy wydano 4 miliony złotych i nie przyjmuję do wiadomości takiego oświadczenia, komunikatu czy informacji od pani wójt.

 • Lamy są po to by świeciły gdy jest ciemno.
 • Lampy są po to byśmy czuli się bezpieczniej.
 • Lampy szczególnie w tym okresie mają oświetlać nasze ulice/drogi.

Nie godzimy się z taką odpowiedziąświecenie lamp solarnych jak i hybrydowych może zostać zakłócone”, mieszkańcy nie chcą zakłóceń, chcą oświetlonych ulic!

Wobec powyższych należy rozwiązać problem, zmuszając wykonawce na wymianę akumulatorów, podłączenie lamp do zasilania elektrycznego jeśli te sobie nie radzą w naszych warunkach atmosferycznych, usunięcie lamp i wysłanie ich gdzieś gdzie się sprawdzą, a zamontowanie takich, które zaczną w końcu świecić. Można by tak pisać i pisać…..

to jakiś absurd, cała gmina usłana jest lampami, które nie świecą! 

 

Czy nikt wcześniej nie sprawdził, że te piękne designerskie lampy w naszych warunkach się nie sprawdzą?

Czy jest sens montować kolejne takie lampy w naszej Gminie? (bo cały czas takie „cudeńka” się montuje).

Czy dobro i bezpieczeństwo mieszkańców nie jest ważne?

 

3 miliony złotych…. wyrzucone w …. CIEMNOŚĆ!

 

Jeśli lampy w Waszej okolicy nie działają wysyłajcie zgłoszenia na adres:

wydzial@dobraszczecinska.pl 

 

 

 

Spis z obserwacji lamp w mojej okolicy. Taki wykaz wysyłamy do gminy na początku tygodnia. Nie godzę się z takim stanem rzeczy! 

 • 25.11.2019 godz. 21:00: ul. Herbaciana i ul. Kościelna: nie działa żadna lampa
 • 26.11.2019 godz. 06:50: ul. Herbaciana i ul. Kościelna: nie działa żadna lampa
 • 26.11.2019 godz. 18:30: ul. Herbaciana i ul. Kościelna: nie działa żadna lampa
 • 27.11.2019 godz. 07:00: ul. Herbaciana i ul. Kościelna: nie działa żadna lampa
 • 28.11.2019 godz. 06:50: ul. Herbaciana i ul. Kościelna: nie działa żadna lampa
 • 29.11.2019 godz. 06:50: ul. Herbaciana działa 5 z 5 lamp, ul. Kościelna: działa 3 z 5 lamp

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

7 Komentarzy

 1. Iwona
  29 listopada 2019    

  Ładnie bawi się wójt za nasze pieniądze. Trzeba szukać taczki

 2. Karolina
  29 listopada 2019    

  Od dłuższego czasu mam wrażenie, że wójt zamiast dbać o gminę ewidentnie jej szkodzi. Jedna nagatywna dla mieszkańców decyzja za drugą, kolejne nietrafione inwestycje, odkładanie w czasie tego co ważne dla mieszkańców. Po co nam taki wójt? Ktoś te „rządy” w ogóle kontroluje / rozlicza? Aż mi się nie chce wierzyć żeby taka bezsensowne działania pozostawały bezkarne

  • amelka
   30 listopada 2019    

   Niestety Rada Gminy chroni tej Pani tyłek swoimi uchwałami. Tak jest skonstruowany samorząd. Jak do władzy się dorwie sama „śmietanka” inteligencji. To tak jest jak jest. Wymienić towarzystwo.

 3. Biedron
  29 listopada 2019    

  Tylko Jarek i tylko PiS!!!!!!!!!!!!!

 4. Anonim
  2 grudnia 2019    

  a mnie interesuje np to:
  Wartość zamówienia: 59 040,00 zł brutto
  Termin realizacji zamówienia: 31 stycznia 2020 roku.
  Zakresem prac Zleceniobiorcy jest m.in. opracowanie dokumentacji technicznej budowy chodnika przy ul. Parkowej w m. Bezrzecze, gm. Dobra, tj. : w ciągu ulicy Parkowej w Bezrzeczu z kostki brukowej betonowej wraz z odwodnieniem.

  Dokumentacja za 59 TYS. Takich inwestycji jest w naszej gminie sporo. Kazdy kto budowal dom wie ze to sa jakies przewaly. Pamietam tez inwestycje w wykonanie „mijanki” zasciankowa-bukszpanowa jakies 3 lata temu. Przelozenie kostki ponad 100 tys zl. robocizny. 4 chlopakow ogarnelo to w tydzien.

  • Mieszkaniec Bezrzecza
   2 grudnia 2019    

   A Basen w Bezrzeczu? Gmina non stop wali kasę na jakieś pseudo dokumentacje, koncepcje… jak w Misiu Barei…

 5. mieszkaniec
  8 grudnia 2019    

  nie pozostaje nic innego jak startowanie w wyborach i praca na rzecz poprawy bytu. Bede na Was glosowac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 
Bezrzecze Prognoza pogody