Darmowa komunikacja dla dzieci (nie dla wszystkich)! 

Darmowa komunikacja? To nie tak…

Miałam ostatnio rozmowę ze znajomymi o darmowej komunikacji w Szczecinie. Wywiązała się dyskusja i już prawie dałam się przekonać, że wszystkie dzieci, nawet te z naszej gminy, które uczą się w szkole podstawowej, mogą podróżować komunikacją miejską za darmo. W duchu się ucieszyłam, bo moje starsze dziecko porusza się już samo po mieście. Do tego w Bezrzeczu zaopatrzenie się w bilety graniczy z cudem. Biletomaty w autobusach na trasie 74 w większości przypadków na kartę SKA lub kartę płatniczą, a wiadomo dzieci podróżujące same, kart płatniczych jeszcze nie posiadają.

Powertowałam więc dziś po internecie i faktycznie wszystkie gazety, portale mówią o tym, że od 1 lipca uczniowie szkół podstawowych mogą korzystać z takiego przywileju ale…

…ale dotyczy to TYLKO dzieci zameldowanych w Szczecinie, które posiadają kartę SKA!

 

Darmowe przejazdy dla dzieci z gminy Dobra

Jeśli chodzi o naszą gminę, to jest możliwość podróżowania darmową komunikacją ale sprawa wygląda inaczej niż w Szczecinie. Jak informuje Wójt Gminy Dobra:

 

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Szczecin nr XXXVII/1083/18:

„Dzieci od urodzenia do czasu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, ale nie później niż do 30 września roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 8 lat mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów transportem zbiorowym organizowanym przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie – na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek dziecka (np. książeczka zdrowia dziecka, dowód osobisty itp.)

 

Z uprawnienia mogą korzystać wszystkie dzieci bez względu na adres zamieszkania. W tym przypadku nie wyrabiamy żadnych kart.”

 

Ja wiem, że przepis powyższy może być niezrozumiały (sama miałam z tym problem).
Dlatego też postanowiłam wyjaścić sytuację korzystając z pewnego uproszczenia, o czym poniżej.

 

Dziecko jeździ ZA DARMO, jeśli:

 • nie chodzi jeszcze do szkoły podstawowej i nie ukończyło jeszcze 7 lat.

Dziecko PŁACI za przejazdy, gdy:

 • rozpocznie naukę w szkole podstawowej
 • dziecko ma powyżej 8 lat

 

Osobną kwestią są 7-8 latkowie, gdyż na nich nałożono dodatkowe ograniczenie:

 • nieuczące się dziecko będzie jeździło ZA DARMO ale tylko do 30 września, jeśli w danym roku ukończyło 8 lat.

 

 

Przykładowo:

Mój syn Staś ma dziś 7 lat i nie chodzi jeszcze do szkoły. 8 lat kończy dopiero w przyszłym roku. On jeździ więc za darmo ale tylko do końca wakacji, bo 1 września rozpoczyna naukę w szkole.

Jeśliby jednak Staś z jakiś względów nie szedłby do szkoły, to w przyszłym, 2019 roku też jeździłby za darmo, ale tylko do 30 września, bo w 2019 kończy już 8 lat.

 

 

Na koniec moja rada:

Jeśli i tak nadal macie wątpliwości i temat jest dla Was nadal niezrozumiały… dla świętego spokoju kasujcie bilety dla swoich dzieci 😉

 

 

 

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

4 Komentarzy

 1. Marzena
  18 lipca 2018    

  Czyli w Szczecinie dzieci do ukończenia szkoły podstawowej, czyli 15 roku życia, a u nas tylko do 7 lat ? dobrze rozumiem ?

  • Redakcja
   18 lipca 2018    

   Jak poinformowała pani wójt na stronie gminy, wszystko na to wskazuje, że właśnie tak jest.

  • Redakcja
   18 lipca 2018    

   Miejmy jednak nadzieję, że gmina musi się jeszcze porozumieć ze Szczecinem w sprawie darmowej komunikacji dla wszystkich uczących się dzieci, które nie ukończyły 15 roku życia 🙂

 2. Piotrek
  26 lipca 2018    

  Nie ma czegoś takiego jak „darmowa komunikacja” wszyscy za to zapłacimy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.