Bezpieczeństwo to priorytet

W dniu wczorajszym ok. godz. 20:00 doszło do potrącenia chłopca na przejściu dla pieszych na ul. Koralowej przy ul. Zaściankowej.

 

 

Chłopiec chciał przejść przez przejście dla pieszych, kierowca nadjeżdżający z dołu od strony Szczecina widząc dziecko zatrzymał się wpuszczając go na pasy. Chłopiec wszedł na jezdnię i niestety nie spojrzał w drugą stronę. Kierowca jadący z góry, od strony Bezrzecza nie zatrzymał się i uderzył w chłopca.  Przyjechała karetka i policja. Dziecko było przytomne i wiedziało jak się nazywa. Całe zdarzenie wyglądało groźnie. Na szczęście chłopiec jest cały…..

 

Bezpieczeństwo to priorytet 

Już raz doszło na tej ulicy do tragedii, gdzie został śmiertelnie potrącony mężczyzna. Było to w 2016 roku, jedno przejście dla pieszych niżej. Zrobiło się głośno w mediach o tym wydarzeniu, mówiono o bezpieczeństwie i o tym, że przecież Modra/Koralowa przejdzie generalny remont…. i właśnie, to bezpieczeństwo powinno być priorytetem, a nie wieczna mowa o remoncie, które jak na tą chwilę oddaliło się po raz enty w czasie. Przestajemy wierzyć, że do remontu tych ulic kiedykolwiek dojdzie….

 

Przejścia dla pieszych to dramat 

Powiem tak, wszystkie przejścia dla pieszych na Modrej i Koralowej to DRAMAT! 

Przejścia są niewidoczne, usytuowane w dziwnych miejscach i  są NIEBEZPIECZNE.

 

Kierowco 

Do tego brak wyobraźni kierowców sprawia, że dochodzi do takich sytuacji jaka miała miejsce wczoraj. Kierowco włącz myślenie! Zbliżasz się do przejścia POMYŚL, że ktoś właśnie może wbiegać na pasy, że ktoś może być dla Ciebie niewidoczny, bo stoi za drzewem, barierką, krzakami. Pomyśl, że nie chodzimy w odblaskach i nasza odzież może zlewać się z ciemnym asfaltem.

Kierowco przede wszystkim zdejmij nogę z gazu!

 

Piesi

My też jako piesi powinniśmy myśleć i pamiętać o tym, że jak jeden się zatrzymał, to niekoniecznie zrobi to drugi! Uczulajcie swoje dzieci, by wchodziły na przejście wyłącznie wtedy gdy mają 100% pewności, że jeden i drugi kierowca się zatrzymał.

W tym zabieganym świcie zapominamy się rozglądać lub wpatrzeni w telefony chodzimy jak w transie.

 

Co zrobić?

Zastanawiam się co można zrobić na tą chwilę by poprawiło się bezpieczeństwo na przejściach?

 • Sukcesywne odmalowywanie pasów.
 • Zamontowanie kocich oczek w asfalcie, tak jak zrobiono to kiedyś przy naszej szkole.
 • Zmiana oświetlenia lamp, w tej chwili lampy świecą słabym światłem.
 • Zamontowanie oświetlenia, które tzw. zebrę oświetlałoby z góry.
 • Zdjęcie nogi z gazu drodzy kierowcy!   Gdzie się tak śpieszymy? Włączmy myślenie!

 

O takich rzeczach wie każdy zwykły mieszkaniec. Naprawdę musi dochodzić do takich wypadków? Wówczas „mądre” głowy zaczynają ustalać przyczyny, zaczynają wygłaszać umoralniające przemowy, zaczynają coś robić.

 

Wszystkie przejścia dla pieszych w dzielnicy Bezrzecze są niebezpieczne i nie jest to żadną tajemnicą, tylko szkoda, że zaczyna się o tym mówić i pisać gdy dojedzie do wypadku, potrącenia, tragedii.

 

A może takie?

 

 

Katarzyna Ciurzyńska

 

11 Komentarzy

 1. Anonim
  20 sierpnia 2019    

  Przepisy ruchu powinny być nauczane w szkole. Także jestem przekonany o konieczności wprowadzenia tzw. „kart rowerowych”.

  • mala22
   20 sierpnia 2019    

   To chyba trzeba do szkoly kierowcow wyslac!!!chcac przejsc przez pasy z jednej strony zatrzymaja sie auta a z drugiej pedza I nawet nie zwracaja uwagi. Pieszy czasem lepiej zwraca uwage niz kierowcy.

  • Rys
   21 sierpnia 2019    

   Naoiszcie jakas interpelacje do wojt gminy, prezydenta szczecina i do starosty powiatu. Przeciek kto jak nie radni ma sie tym zajac….

 2. anonim 22
  20 sierpnia 2019    

  To prawda czesto kierowcy nie zwracaja uwagi ze z jednej strony stoja auta I chca przepuscic pieszego z naprzeciwka jedzie auto nawet sie nie zatrzyma. Zero myslenia ze strony kierowcow . Strach na przejsciu przechodzic.

 3. Ela
  20 sierpnia 2019    

  Czy jako radna może Pani zainteresować się ta sprawa szczegolnie? Jeżdżę tamtędy codziennie i codziennie widzę jak to przejście jest niebezpieczne. Szczególnie jadąc od strony Bezrzecza drzewo całkowicie ogranicza widoczność pieszego. Z poprawa bezpieczeństwa nie można czekać do remontu Koralowej.

  • Redakcja
   20 sierpnia 2019    

   Mam zamiar tę sprawę poruszyć wśród radnych szczecińskich i prosić ich o pomoc.

 4. Ala
  20 sierpnia 2019    

  Nic nie pomoże,jeśli kierowcy będą tak nieuważnie jeździć.Sama kilkakrotnie miałam już takie sytuacje na przejściach w Szczecinie,raz zajęta rozmową z koleżanką kobieta o kilka cm minęła moje stopy.Zgadzam się ze wszystkimi sugestiami zamieszczonymi powyżej,ze szczególnym naciskiem na edukację dzieci.Sugeruje również wzmożenie kontroli policji,bo jeśli stają tylko na Słonecznej w Wołczkowie,przy zjeździe z górki to nie ma to większego sensu oprócz zarabiania na mandatach.

 5. Pieszy kierowca
  20 sierpnia 2019    

  Tamtą drogą zazwyczaj jadę max 40/h – szybciej się nie da. Przy każdym z przejść dla pieszych i tak zwalniam, bo widoczność jest bardzo ograniczona, w szczególności wieczorem i jeszcze jak ktoś jest ubrany na „czarno”. Jak nie drzewo to znowu coś innego ograniczającego widoczność. Taka sama sytuacja jest na przejściu dla pieszych przy ul. Zawadzkiego za kościółem – masakra. W Dobrej praktycznie też. Przejście zaraz za rondem i ma zakręcie – kto to w ogóle wymyślił? Można by było takie miejsca wymieniać bardzo długo. Niestety bezmyślność kierowców i pieszych jeszcze nie raz doprowadzi do tragedii.

 6. Mama kierowca pieszy
  20 sierpnia 2019    

  Moze warto kupic dziecku kolorowa kurtkę, a jesienią zainwestowac w odblaski, by nie „zlewalo sie z asfaltem”. Kierowca to też człowiek, nie każdy to wariat, ale każdy może mieć gorszy dzień, rozproszona uwagę i za 1246 razem popełnić pierwszy błąd.

 7. Kasia
  20 sierpnia 2019    

  Przypominam że mieszkańcy Zaściankowej nie zgodzili się na wybudowanie chodnika wzdłuż ulicy. Woleli żeby ludzie chodzili pieszo jezdnią jak żywe tarcze.

 8. Rafał
  21 sierpnia 2019    

  1. ŚCIĄĆ drzewo na skrzyżowaniu (są też techniczne możliwości przesadzenia!).
  2. Postawić progi zwalniające przed przejściem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 
Bezrzecze Prognoza pogody